Щедрий врожай цибулі. Основні правила вирощування
Щоб отримувати стабільно високі врожаї ріпчастої цибулі потрібно дотримуватися основних правил технології її вирощування. При посадці ріпчастої цибулі важливо вибрати оптимальне місце під цю культуру, тобто дотримуватися сівозміни, підживити ґрунт, вибрати якісний насіннєвий матеріал, а також провести посів у відповідні терміни і найкращим методом. Але давайте розберемо все по порядку.
Ріпчаста цибуля виростає великою і соковитою тільки на родючих, щедро удобрених ґрунтах, при цьому вона негативно відгукується на свіжу органіку на кшталт гною. На загноєних ґрунтах якість цибулин різко погіршується, а сама цибуля частіше пошкоджується хворобами і шкідниками. Тому гній слід вносити тільки під попередню культуру за нормою 2-3 кілограми на метр квадратний грядки. Компост і перегній можна сипати без побоювання передозування, в загальному випадку буває досить 6-7 кілограмів на метр квадратний вибраної ділянки.
У список правильної сівозміни для цибулі входять рослини сімейства гарбузових, білокачанна і кольорова капуста, коренеплоди, бобові та зелень. Цибулю не варто садити на колишню ділянку раніше, ніж через 4-5 років. Неправильна сівозміна, це садити цибулю, де росли культури сімейства цибулинних, картоплі і томатів.
3. Цибуля ріпчаста володіє поверхневою кореневою системою, яка розташовується у верхньому орному шарі. Тому для неї слід підбирати ділянку з ґрунтом, обробленим на глибину до 20-25 сантиметрів і кислотністю, близькою до нейтральної. На кислих ґрунтах вапно вносять виключно під попередні рослини.
При посіві чорнушки як ніколи актуальна народна мудрість: "Час впустиш - урожай втратиш". Саме на ранньому етапі розвитку цибуля потребує відносно невисокої температури, але високої вологості ґрунту (не менше 70%). Такі умови створюються в найперші дні посівної, поки городній ґрунт ще насичений весняними водами. Пам'ятайте: навіть затримка з посівом чорнушки всього на 10 днів призводить до падіння кінцевої врожайності на 20%.
Насіння цибулі оточені твердою оболонкою та просочені ефірними маслами, які перешкоджають проникненню вологи всередину і уповільнюють їх набухання. Тому паростки можуть пробитися на ґрунтову поверхню тільки на 14-20 день після посіву.
Не купуйте дворічні насіння ріпчастої цибулі, так як насіннєвий матеріал цієї культури швидко втрачає схожість і стає непридатним для посіву вже на другий рік.
Щоб прискорити сходи цибулі, важливо висівати насіння неглибоко (на 1,5-2 сантиметри) і потім мульчувати поверхню грядки тонким шаром перегною або компосту. Після посіву, ґрунт рекомендується злегка утрамбувати, щоб насіння не вимивалося дощами.
У перший період вегетації молоді цибулини відрізняються сильною чутливістю до коливань ґрунтової вологості. У посушливу погоду необхідний обов'язковий полив, який слід проводити по можливості дуже обережно, щоб не розмити ґрунт у рядках.
Цибулю з насіння проріджують двічі: перший раз при утворенні на них перших справжніх листочків, а вдруге коли на них буде помітно 4-5 справжніх листків. В кінцевому підсумку між окремими рослинами повинно залишитися по 4-6 сантиметрів.
Без помірних доз мінеральних добрив щорічно отримувати стійкий і рясний урожай цибулі не представляється можливим, але азотовмісними добривами захоплюватися не варто. Посадки ріпчастої цибулі підживляють після кожного проріджування. Для цього в 10 літрах розчиняють 15-20 грамів аміачної селітри, така ж кількість калійної солі або хлористого калію і 30-40 грамів суперфосфату.
Витрата добрива повинна складати близько 10 літрів на 2-3 квадратних метра грядки. Вдруге з вищенаведеного рецепту краще виключити азотне добриво, тому що в противному випадку рослини можуть почати «жирувати» і уражатися шкідниками і хворобами.
З натуральних добрив допустимо застосовувати коров'як, розбавлений в 5-8 частинах води, або гнойову рідину з розведенням її в 2-3 рази, або пташиний послід, розчинений в 12-15 частинах води. Підживити калієм можна за допомогою деревної золи, просто посипавши нею грядку (пам'ятаєте однак, що золу і азотні добрива слід вносити в різний час!). Коли справа стосується підживлення, цибуля ріпчаста відноситься до середньо вимогливих культур, тому й удобрювати її потрібно тільки в разі потреби і в дуже помірних кількостях.