Як вибрати сорт томатів

Для вдалого вибору потрібно трохи заглибитися в класифікацію. Важливі насамперед дві ознаки: час дозрівання і тип зростання. З першим досить просто: томати бувають ранні, середньостиглі та пізньостиглі. Друга ознака, це низькорослі, тобто детермінантні, і високорослі, індетермінантні . Істотна відмінність між цими різновидами в тому, що високорослі томати зростання не припиняють, тобто ростуть по типу ліани - на 2 метри у висоту і більше. Коли на основному стеблі з'являється квіткова кисть, його заміщає найближчий до верхівки пасинок, який у свою чергу, після утворення бутонів буде заміщений пагоном, який виростає його верхівки - і так далі.

Низькорослі томати утворюють відносно невисокі кущі з обмеженим ростом. Пасинки у них, як правило, ростуть тільки в нижній частині стовбура. На кожній галузі утвориться залежно від сорту від двох до шести квіткових кистів , після чого зростання пагонів зупиняється. Для відкритого грунту переважно використовують низькорослі сорти помідорів, краще ранніх строків дозрівання. Середньостиглі сорти томатів при хорошому літі дадуть відмінний урожай, але висока ймовірність того, що в серпні значну його частину погубить фітофтора. У теплицях і парниках зазвичай вирощують високорослі сорти і гібриди. Тут вже можна спокійно садити не тільки ранні, а й середньостиглі і навіть пізньостиглі томати.

Також варто звернути увагу на призначення сорту томатів. Існують сорти помідорів універсального призначення, для консервування, салатні сорти і для вживання у свіжому вигляді – це крупноплідні сорти помідорів.


Ранні сорти томатів

Білий налив - один з найбільш врожайних сортів. Кущі цього сорту помідорів відносно невеликі і не потребують пасинкування. Плоди округлі або округло-плоскі, м'ясисті, гладкі, мають трохи ребристість біля плодоніжки, масою доходять до 130 грам. Зрілі плоди помідорів мають яскраво-червоне, а в незрілому стані - молочно-білий колір.

Санька – ультра скоростиглий сорт томатів (75 - 85 днів), утворює мало пасинків і має стабільний врожай. Призначений для відкритого грунту. Санька являється сортом універсального призначення.

Крайня Північ – сорт томатів пітерських селекціонерів. Штамбові рослина для відкритого грунту, парників та теплиць. Сорт томату холодостійкий, детермінантний, стійкий до фітофтори і майже не потребує пасинкування.

Сибірський скоростиглий (98 - 108 днів), високоврожайний сорт універсального призначення.

Грунтовий грибовський - сорт відрізняється стійкістю як до хвороб, так і низьких температур, посухостійкий, але при високій вологості дуже схильний до фітофторозу. Сорт томату має високі врожаї не тільки при вирощуванні через розсаду, але і посівом насіння прямо в грунт. Плоди сорту округлі або округло-плоскі за формою, гладкі, середні за розміром, а масою доходять до 100 грам.

Іскорка - невисокі, середньо ветвисті томати. Помідори мають подовжено-овальну форму, вага їх сягає 110 г, а вегетаційний період - до 115 діб. Сорт один з найбільш високоврожайних, з ніжними плодами.

Злато Скіфів (105 - 110 днів) для плівкових укриттів і теплиць. Вимагає пасинкування і підв'язки. Плоди оранжево-жовті, призначені для вживання в свіжому вигляді та приготування соків.


Сибірський скоростиглий (98 - 108 днів), високоврожайний сорт універсального призначення.
Також до ранніх сортів томатів відносяться F1 Ураган, Тайфун, Дружок, Семко-Синдбад, Благовіст та інші.


Середньостиглі та середньопізні сорти томатів

Факел - сорт дуже високоврожайний сорт томатів, відрізняється дружним дозріванням плодів. Кущі компактні, середньо рослі. Плоди дуже легко відокремити від плодоніжки, округлі і гладкі, червоні за кольором, масою доходять до 100 грам.

Новинка Придністров'я - середньопізній і надзвичайно урожайний сорт. Кущі має середню висоту і невеликі плоди вагою до 60 грам. Самі плоди оранжево-червоні або яскраво-червоні, подовжено-овальні за формою, гладкі, мають товсту і досить щільну оболонку. Стійкі до поразки вершинної гнилі.

Огородник - середньостиглий великоплідний сорт томатів для плівкових теплиць та парників.

Чорний принц (102 - 110 днів), сорт томату висотою до 2,5 м. Великі м'ясисті плоди, колір - від темно-бордового до коричневого. Сорт універсального призначення.

Жираф (140 - 160 днів), рослини до 1,8 м і більше у висоту. Урожайний сорт томатів, плоди добре зберігаються. Призначений для консервування.

Бичаче серце - середньопізній сорт (125 - 132 дні) для плівкових теплиць, парників і відкритого грунту. Великі плоди переважно салатного призначення.

Серія Де Барао (Де Барао Золотий, Рожевий та ін) - середньопізні (120 - 125 днів) сильнорослі сорти томатів з різним забарвленням плодів. Популярні врожайні сорти універсального призначення.

Єрмак - сорт низькорослих томатів з округло-овальними і червоними за кольором плодами, масою досягають 140 г і мають грубу шкірку. Стійкий до розтріскування, відрізняється стабільними високими врожаями і дружним дозріванням. Плоди сорту тривалий час зберігаються на рослинах.

Тортіла - індетермінальний (високорослий), не штамбовий гібрид. Найкраще вирощувати в теплиці, плодоносять весь сезон. Має плоско-округлі за формою плоди вагою до 100 г. Плоди сорту надзвичайно стійкі до вірусів, кореневої гнилі та бурої плямистості.

Схожі новини по темі Домівка / Сад і городПрокоментувати статтю:

Народний календар

Народний церковний календар. Квітень

Народний церковний календар. Квітень

Назва цього місяця пов’язана з цвітінням квітів. Цвітень. Весна повністю вступає в свої права....

Традиції, прикмети, прислів’я

Квітень. Традиції, прикмети, прислів’я.

Квітень. Традиції, прикмети, прислів’я.

Якщо березень весну, наче наречену, лишень приводить у гості, то квітень її вже зустрічає як...

Посівний календар

Місячний посівний календар на травень 2021

Місячний посівний календар на травень 2021

Місячний посівний календар садівника-городника-квітникаря на Травень 2021 року із зазначенням фаз...