Вирощування цибулі порею догляд і корисні властивості

Цибуля порей - древня овочева рослина, її дикий предок - цибуля виноградна родом з Азії, Середземномор'я, Канарських і Азорських островів. Окультурення цибулі порею почалося в Малій Азії та Палестині. У сучасному світі цибулю-порей відома у багатьох країнах, більше того, вона є однією з найважливіших овочевих культур.
Порей має менш гострий смак , ніж ріпчаста цибуля , вона широко використовується в кулінарії, її можна вживати у свіжому вигляді, консервувати, приготований з цибулі-порею сік має вельми цінні дієтичні властивості .


Корисні властивості цибулі порей

Цибулю порей часто називають королевою луків. У неї високий вміст солей калію (до 250 мг%), сухих речовин (до 25 %), у тому числі до 12% цукрів, а також аскорбінової кислоти (до 80 мг%), каротину. Найбільш цінна частина цибулі порею - відбілена основа неправдивого стебла, яке відрізняється слабо - гострим смаком. Вважається дієтичним продуктом і рекомендується при порушенні обміну речовин, атеросклерозі, застосовується для поліпшення діяльності печінки, при каменях у нирка , ожирінні. Крім того , цибуля порей має ще дуже цінну властивість - це один з небагатьох овочів, в якому при зберіганні вміст вітаміну С тільки збільшується.


Як вирощувати цибулю порей

У середній смузі цибулю порей рекомендується вирощувати розсадою. Тому в середині, кінці лютого замочуємо насіння на 2-3 дні, підсушуємо і потім висіваємо в ящики чи стаканчики (діаметр 4 см). Розсада, вирощена в маленьких стаканчиках - міцніша і потужна, при висадці в грунт має на один листочок більше, що важливо. Та й коренева система при пересадці цибулі порею не травмується.

Грунт в ящиках і стаканчиках - легкий перегнійний. Перед посівом землю злегка утрамбовують, рясно поливаємо, а потім висіваємо насіння. У ящики - на відстані 2 × 2,5 см, в стаканчики - по 3 – 4 насінини. При вирощуванні потрібно стежити за температурою повітря. Вдень бажана температура для вирощування розсади цибулі порею 18-20 ° С, вночі - 13-14 ° С. Звертайте увагу і на вологість ґрунту : розсада потребує постійного поливу, крім того , потрібно зробити 1-2 підживлення комплексним мінеральним добривом.

Розсаду висаджуємо з 1 по 10 травня. Попередньо готуємо грядку висотою 20 см, шириною 1 м. На 1 м2 грядки вносимо 1,5 відра перегною, 2-3 ст. л . комплексного мінерального добрива і 2 склянки золи, перекопавши грунт на повний штик лопати . Поперек грядки садовим совком робимо траншейки глибиною 15-20 см на відстані 40-50 см один від одного, складаючи землю між ними. На дні загостреним кілочком робимо заглиблення через кожні 15 см. Розсаду цибулі порею в ящику поливаємо і акуратно дістаємо. Листя і коріння бажано обрізати на третину довжини. Після посадки розсади грунт навколо коренів потрібно щільно притиснути і злегка полити. Глибина посадки - 1-2 см. Розсаду з стаканчиків перевалюємо в лунки, розташовані через 20 см.


Догляд за цибулею порей

Цибуля порей дуже світло і вологолюбна . Під час вегетації цибулю порей потрібно регулярно поливати теплою водою. У посушливий період - приблизно один раз на 5 днів по 15-20 л на 1 м2. Першу підгодівлю комплексним мінеральним добривом проводимо через 15-20 днів після висадки розсади. Надалі підгодівлі потрібно робити кожні 2-3 тижні, чергуючи органічні та органічно - мінеральні добрива. Також цибуля порей любить настій курячого посліду ( 1:15 ).

Для отримання якомога довшої, соковитої , вибіленої ніжки, у міру росту цибулі порею, її потрібно підгортати, додатково підсапуючи стебла ґрунтом. У деяких сортів порею ніжка дуже довга, у цьому випадку відбілювання можна робити , обертаючи ніжку чорним матеріалом.
На відміну від ріпчастої цибулі, цибуля порей майже ніколи не уражається хворобами і шкідниками.


Збирання врожаю цибулі порею і зберігання

Листя цибулі порею наростають до глибокої осені, коли інші види вже не дають зелені , і вона може переносити заморозки до -1 С. Проте, цибулю - порей бажано прибрати в кінці жовтня до настання стійких морозів. Рослини підкопують вилами, обтрушую землю, коріння обрізаємо до 1 см, а листя - на 1 /3. У великих несправжніх стеблах залишаємо листя довжиною 25-30 см, а корені укорочуємо до 2 см. Після просушування цибулі порею розміщуємо у високі ящики у вертикальному положенні, присипавши піском. Таким чином цибуля порей буде зберігатись до весни.

Схожі новини по темі Домівка / Сад і город



Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар свят. Березень

Народний та церковний календар свят. Березень

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. Це...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Перший весняний місяць Березень, господар полів та лісів, котрий, як сказав поет, білим поясом...

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...