Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради

Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради

Після шквалистого дощу з градом у нас почалася сильна спека і буквально на наступний день ягоди в гронах почали як би «варитися». Потім грона стали в'янути і засихати. Неприємний сюрприз - біла гниль (conigthyrium diplodiella).Причина виникнення - мікротравми після урагану плюс різка спека (оптимальна температура для розвитку захворювання 25-30 градусів), плюс висока вологість повітря (після дощу). Біла гниль дає про себе знати через кілька днів після випадання граду, коли на ягодах можна виявити жовті плями, які потім стають синювато-бурими. Згодом вони темніють і покриваються горбками брудно-білого і чорнуватого кольору. Після цього ягоди засихають і здебільшого опадають.

Спочатку уражаються ягоди, що ростуть із зовнішньої сторони грон. Хвороба передається через гребінь і ніжку грона. Процес відбувається дуже швидко і в деяких випадках закінчується в 3-4 дні/

Заходи боротьби були знайдені в довіднику по захисту рослин від фірми Сингента, цитую:»Після пошкодження кущів градом необхідно в найкоротші терміни провести обробку кущів винограду препаратами які містять мідь та його замінниками, або системними препаратами з діючою речовиною теофанат метил, пенконазол та ін»

Але так як вже підходили терміни збирання ранніх сортів, то від жорсткої хімічного захисту я відмовилася, тому що термін останньої обробки таких препаратів від 20 до 40 днів.

Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради
Вручну видалила уражені кисті, і обробила препаратом Хорус, виробник Syngenta у якого термін очікування 7 днів. При зниженні вологості повітря поширення цього захворювання призупинилося.

Однак на цьому сюрпризи не закінчилися. Через три тижні палючої спеки, коли температура зашкалювала за 35С, пронеслися грози. І вже на дозрілих ягодах винограду з'явилися нові ураження.

Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради

Сіра гниль проявилась у всій красі. Особливо сильно розвивається сіра гниль, коли рясні опади в період дозрівання винограду змінюють тривалу літню посуху. Опади викликають у рослин рясний сокорух, що призводить до розтріскування ягід. На таких ягодах і поселяється збудник хвороби - недосконалий гриб Botrytis cinerea Ft. Іноді гриб вражає черешки і саджанці при зберіганні і зрідка листя, пагони і суцвіття, покриваючи їх сірим войлочним нальотом. У кого виявиться на листках таке пошкодження, саме з жовтим обідком - це ботрітіс (сіра гниль) в справжньій конідіальній стадії.

Такі плями на листі з'являються вже після цвітіння,

Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради
але перші прояви можна виявити по бутонам, і звичайно треба намагатися боротися ще до цвітіння.

Але щоб боротися потрібно знати "ворога в обличчя». Точніше знати все про його життєдіяльність. Зимує міцелій гриба на поверхні і всередині кори річної деревини, найчастіше в залишках гребенів. Також нерідко на відмерлих і погано визрілих частинах виноградного куща утворюються склероції, стадія спокою гриба, яка виникає в несприятливих умовах.

Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради

Навесні , при настанні сприятливих умов збудник утворює конідії, за допомогою яких протягом вегетаційного періоду відбувається зараження спочатку листя, потім грон і ягід.

Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради

Конідії можуть проростати в невеликому числі вже при температурі трохи вище нуля протягом доби, а при температурі +20 - +30 ° С вони проростають вже через 5-9 годин. Для стимуляції проростання конідії потрібно не менше 2 годин перебувати у краплі води або у водяній плівці (дощ, туман) або у виноградному соці з тріснутих ягід.

Якщо зараження рослин збудником сірої гнилі вже відбулося, то у вологому повітрі через 4-5 днів може з'явитися маса конидієносіїв, що помітно по сірому забарвленні грибного нальоту.

Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради

Найбільш небезпечними періодами для зараження сірою гниллю є фази: на ранньо-і середньостиглих сортах - цвітіння, змикання ягід в гроні і початок дозрівання ягід; на пізньостиглих сортах - фаза початку дозрівання ягід і за 3-4 тижні до збирання врожаю.

В умовах, сприятливих для розвитку сірої гнилі, і якщо виноградник в минулому сезоні вже був заражений, рекомендується провести профілактичні обробки проти захворювання в період висування суцвіть препаратом Світч, ВДГ.

Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради
а в період дозрівання ягід - дві обробки фунгіцидом Тельдор, термін очікування якого 4 дні.
Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради
Обов'язковим елементом системи захисту винограду від сірої гнилі є обробка фунгіцидами перед змиканням ягід у гроні.

У більшості випадків сіра гниль викликає великі втрати врожаю ягід, які складають 30-40%, а іноді 60-70%.

Після того, як буде зібрано увесь врожай винограду, необхідно провести знезараження лози і грунту під кущами. Для цього можна застосувати 1% розчин каптана, фталона або 0,5% цинеб.

При певних кліматичних умовах Botrytis cinerea відомий як благородна гниль. Цей тип інфекції високо цінуються в багатьох регіонах Європи, створивши одне з кращих солодких білих вин в світі. Для цього відносна вологість повітря повинна знизитися до 60%, що є ключовим чинником в обезводненню ягід.

Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради

У цьому випадку ягоди інтенсивно випаровують воду, а сам гриб поглинає в ягодах кислоти, особливо яблучну, і невелику кількість цукру. Поступово відбувається відносне збагачення ягоди цукром. З такого винограду виходять найкращі вина, які дуже високо цінуються. Однак на червоних сортах винограду небажана навіть благородна гниль, так як при цьому руйнуються пігменти і погіршується колір виготовленого вина.

Схожі новини по темі Домівка / Сад і городПрокоментувати статтю:

Народний календар

Народний календар. Серпень.

Народний календар. Серпень.

Назва місяця походить від слова «серпанок». Це легка пелена, що застилає й огортає землю. Завдяки...

Традиції, прикмети, прислів’я

Серпень. Традиції, прикмети, прислів’я

Серпень. Традиції, прикмети, прислів’я

Серпень. Народні обряди, звичаї, прикмети та прислів’я на останній місяць літа, серпень....

Посівний календар

Місячний проісвний календар на серпень

Місячний проісвний календар на серпень

Місячний посівний календар садівника та городника на серпень 2023 року із зазначенням нового...