Як боротися з білою та сірою гниллю винограду.Поради
Після шквалистого дощу з градом у нас почалася сильна спека і буквально на наступний день ягоди в гронах почали як би «варитися». Потім грона стали в'янути і засихати. Неприємний сюрприз - біла гниль (conigthyrium diplodiella).Причина виникнення - мікротравми після урагану плюс різка спека (оптимальна температура для розвитку захворювання 25-30 градусів), плюс висока вологість повітря (після дощу). Біла гниль дає про себе знати через кілька днів після випадання граду, коли на ягодах можна виявити жовті плями, які потім стають синювато-бурими. Згодом вони темніють і покриваються горбками брудно-білого і чорнуватого кольору. Після цього ягоди засихають і здебільшого опадають.
Спочатку уражаються ягоди, що ростуть із зовнішньої сторони грон. Хвороба передається через гребінь і ніжку грона. Процес відбувається дуже швидко і в деяких випадках закінчується в 3-4 дні/
Заходи боротьби були знайдені в довіднику по захисту рослин від фірми Сингента, цитую:»Після пошкодження кущів градом необхідно в найкоротші терміни провести обробку кущів винограду препаратами які містять мідь та його замінниками, або системними препаратами з діючою речовиною теофанат метил, пенконазол та ін»
Але так як вже підходили терміни збирання ранніх сортів, то від жорсткої хімічного захисту я відмовилася, тому що термін останньої обробки таких препаратів від 20 до 40 днів.
Вручну видалила уражені кисті, і обробила препаратом Хорус, виробник Syngenta у якого термін очікування 7 днів. При зниженні вологості повітря поширення цього захворювання призупинилося.Однак на цьому сюрпризи не закінчилися. Через три тижні палючої спеки, коли температура зашкалювала за 35С, пронеслися грози. І вже на дозрілих ягодах винограду з'явилися нові ураження.
Сіра гниль проявилась у всій красі. Особливо сильно розвивається сіра гниль, коли рясні опади в період дозрівання винограду змінюють тривалу літню посуху. Опади викликають у рослин рясний сокорух, що призводить до розтріскування ягід. На таких ягодах і поселяється збудник хвороби - недосконалий гриб Botrytis cinerea Ft. Іноді гриб вражає черешки і саджанці при зберіганні і зрідка листя, пагони і суцвіття, покриваючи їх сірим войлочним нальотом. У кого виявиться на листках таке пошкодження, саме з жовтим обідком - це ботрітіс (сіра гниль) в справжньій конідіальній стадії.
Такі плями на листі з'являються вже після цвітіння,
але перші прояви можна виявити по бутонам, і звичайно треба намагатися боротися ще до цвітіння.Але щоб боротися потрібно знати "ворога в обличчя». Точніше знати все про його життєдіяльність. Зимує міцелій гриба на поверхні і всередині кори річної деревини, найчастіше в залишках гребенів. Також нерідко на відмерлих і погано визрілих частинах виноградного куща утворюються склероції, стадія спокою гриба, яка виникає в несприятливих умовах.
Навесні , при настанні сприятливих умов збудник утворює конідії, за допомогою яких протягом вегетаційного періоду відбувається зараження спочатку листя, потім грон і ягід.
Конідії можуть проростати в невеликому числі вже при температурі трохи вище нуля протягом доби, а при температурі +20 - +30 ° С вони проростають вже через 5-9 годин. Для стимуляції проростання конідії потрібно не менше 2 годин перебувати у краплі води або у водяній плівці (дощ, туман) або у виноградному соці з тріснутих ягід.
Якщо зараження рослин збудником сірої гнилі вже відбулося, то у вологому повітрі через 4-5 днів може з'явитися маса конидієносіїв, що помітно по сірому забарвленні грибного нальоту.
Найбільш небезпечними періодами для зараження сірою гниллю є фази: на ранньо-і середньостиглих сортах - цвітіння, змикання ягід в гроні і початок дозрівання ягід; на пізньостиглих сортах - фаза початку дозрівання ягід і за 3-4 тижні до збирання врожаю.
В умовах, сприятливих для розвитку сірої гнилі, і якщо виноградник в минулому сезоні вже був заражений, рекомендується провести профілактичні обробки проти захворювання в період висування суцвіть препаратом Світч, ВДГ.
а в період дозрівання ягід - дві обробки фунгіцидом Тельдор, термін очікування якого 4 дні.Обов'язковим елементом системи захисту винограду від сірої гнилі є обробка фунгіцидами перед змиканням ягід у гроні.У більшості випадків сіра гниль викликає великі втрати врожаю ягід, які складають 30-40%, а іноді 60-70%.
Після того, як буде зібрано увесь врожай винограду, необхідно провести знезараження лози і грунту під кущами. Для цього можна застосувати 1% розчин каптана, фталона або 0,5% цинеб.
При певних кліматичних умовах Botrytis cinerea відомий як благородна гниль. Цей тип інфекції високо цінуються в багатьох регіонах Європи, створивши одне з кращих солодких білих вин в світі. Для цього відносна вологість повітря повинна знизитися до 60%, що є ключовим чинником в обезводненню ягід.
У цьому випадку ягоди інтенсивно випаровують воду, а сам гриб поглинає в ягодах кислоти, особливо яблучну, і невелику кількість цукру. Поступово відбувається відносне збагачення ягоди цукром. З такого винограду виходять найкращі вина, які дуже високо цінуються. Однак на червоних сортах винограду небажана навіть благородна гниль, так як при цьому руйнуються пігменти і погіршується колір виготовленого вина.