Ґрунт для розсади

  Домівка / Сад і город
Ґрунт для розсади

Ґрунт для розсади

Ґрунт для розсади

Властивості готових ґрунтів для розсади


Ґрунтові суміші виробляють з торфу з додаванням макро та мікроелементів. До складу універсальних ґрунтів входить помірний набір добрив, вони зручні, наприклад, для квіткової розсади. Для вирощування овочевих культур, особливо пасльонових (томати, перець, баклажани) і гарбузових (гарбуза, огірки), зазвичай купують спеціальний розсадний ґрунт, точніше відповідний до вимог вирощування розсади.


Переваги. Якісний готовий ґрунт точно відповідає потрібним характеристикам: вологоємкості кислотності, концентрації та співвідношенню доступних елементів живлення. Торф практично стерильний, в ньому немає небезпечних для розсади патогенів, він не потребує знезараження.


Недоліки. З одного боку, торф'яний ґрунт здається простим у використанні: купив, насипав, посадив, та й розбиратися ні в чому не потрібно. Але саме недосвідченим садоводам городникам з ним іноді доводиться складно. Торф дуже вологоємний, якщо дозволити йому пересохнути, він зменшується в об’ємі і починає відставати від стінок горщика. У ці щілини швидко проливається поливальна волога, не досягаючи коренів, адже сухий торф ще й погано змочується: вода котиться по ньому, не втягуючись у грунт. Запізнілий полив не матиме ефекту, поки ви не зумієте як слід «розмочити» ком. Збалансовані добавки розчинних добрив в покупному ґрунті зазвичай швидко виснажуються, а сам торф не надто поживний. Тому розсаді будуть потрібні більш часті підживлення. Вирощування розсади в такому субстраті можна сказати, що тільки для досвідчених та дисциплінованих господарів.


Що додати в готовий ґрунт?


Кокос. Кокосовий субстрат, це продукт переробки шкірки і складається на третину з волокна і на дві третини з пилу. Кокосове волокно стійке до деформації. Воно зберігає структуру до 5 років навіть при змішуванні з іншими матеріалами. Такий субстрат здатний утримувати в сім разів більше вологи, ніж важить сам, тому він забезпечує рівномірний розподіл вологи в ґрунті і доступ кисню до коренів рослини. Може використовуватися в якості самостійного ґрунту або як добавка до основного ґрунту в пропорції 1: 1.
Кокосовий субстрат багатий калієм і кальцієм, але в ньому дуже мало азоту, тому потрібне додаткове внесення азотовмісних добрив.


Сфагнум. Мох-сфагнум має асептичні властивості, при додаванні підвищує повітропроникність ґрунту, який зволожується рівномірно, без застою води (сфагнум здатний вбирати вологу в 20 разів більше власної ваги). Може використовуватися як добавка до ґрунту, так і в якості дренажу при посадці кімнатних рослин та квітів. Сфагнум не містить поживних речовин, має кислу реакцію, його додавання дозволяє знизити кислотність ґрунту.


Біогумус. Продукт життєдіяльності дощових черв'яків. Це повністю готове органічне добриво також рекомендується застосовувати як компонент для приготування ґрунтових сумішей. Для розсади овочевої розсади і квітів необхідно 1 частину біогумусу змішати з 3-5 частинами дернової землі або верхового торфу.


Деревне вугілля і мох можна додавати в субстрат одночасно.


Перліт і вермикуліт. Вермикуліт мінерал з групи алюмосилікатів магнію і заліза, зовні являє собою вспучений слюду. Для квітництва застосовують фракції 2, 3 і 4 мм, для великих господарств і ландшафтних робіт підійде і більша фракція. Для посадки кімнатних рослин і розсади з ґрунтом змішують вермикуліт дрібної і середньої фракції, його додавання покращує структуру ґрунту. Перліт, це мінерал (вспучене скло) зі стерильним середовищем і являється високоефективним розпушувачем ґрунту, але бідний поживними хімічними елементами і повністю позбавлений органіки. Агро перліт включає фракції від 2, 3 до 5 мм.


Пінопластова крихта. Використовується в якості замінника перліту або вермикуліту. Можна змішувати з ґрунтом або використовувати в якості дренажу. Як агроперліт і вермикуліт, вона забезпечує рихлість субстрату. Крім того, завдяки своїм теплоізоляційним властивостям захищає коріння рослин від переохолодження взимку або від перегріву влітку.


Гідрогель. Спеціальна волого затримуюча добавка до ґрунту для розсади. У сухому вигляді являє собою безбарвні кристали, злегка схожі на цукор, які при замочуванні вбирають воду і збільшуються в обсязі в десятки разів. При цьому вони утворюють гель, здатний поступово віддавати воду корінням рослин. Набряклі від води гранули протягом двох-трьох тижнів можуть віддавати її пророслим через них корінням рослин без додаткового поливу. Крім того, гідрогель здатний утримувати мінеральні добрива. Майте на увазі, що кольоровий гідрогель не зовсім те, що потрібно в нашому випадку, його застосовують в декоративних цілях.


Земляні суміші для розсади своїми руками


В кінці літа або на початку осені багато садівників заготовляють необхідні компоненти для приготування ґрунту: дернову або городню землю, перегній, компост, пісок та інше. Зберігати їх краще під навісом або в неопалюваному приміщенні (тільки не під дощем). Довго тримати поживні субстрати в теплій квартирі не рекомендується: торф, перегній, суглинок розсихаються, порошать або, навпаки, пліснявіють (якщо упаковка «не дихає»). Земельні суміші готують за 2-3 тижні до посіву насіння на розсаду: компоненти змішують в потрібній пропорції, знезаражують, просівають.


Переваги. Така земля «прощає» деякі помилки догляду, так як за своїми характеристиками найбільше нагадує природній ґрунт. Перегній, компост, родючий суглинок корисніше торфу, в земельному субстраті рослини відчувають менший стрес при несвоєчасному поливі і підживленні.


Недоліки. Заготовлену своїми руками земельну суміш потрібно обов'язково простерилізувати, наприклад, пропарити протягом 40 хвилин в пароварці.


Рецепти земельних сумішей для розсади


Співвідношення компонентів вказано в об'ємних частинах.
Томати (1-й варіант)
Перегній (1)
Торф (2)
Пісок (0,5)

Томати (2-й варіант)
Дернова або городня земля (3)
Перегній (2)

Перець (1-й варіант)
Перегній або компост (2)
Торф (2)
Пісок (1)

Перець (2-й варіант)
Торф (3)
Перегній (2)
Дернова або городня земля (1)

Баклажан (1-й варіант)
Торф (2)
Перегній (5)
Дернова або городня земля (3)

Баклажан (2-й варіант)
Торф (2)
Перегній (3)
Пісок (0,5)

Огірка і гарбуза (1-й варіант)
Дернова або городня земля (1)
Торф (1)
Перегній (1)
Листова земля або тирса (1)

Огірка і гарбуза (2-й варіант)
Дернова або городня земля (1)
Перегній (2)
Торф (3)

При пікіруванні та при перевалці підрослих сіянців до земляної суміші потрібно додати на 1 відро земляної суміші суперфосфат (30 г), сечовину і сірчанокислий калій (по 15 г), деревну золу (1 склянка).

Схожі новини по темі Домівка / Сад і город



Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар свят. Березень

Народний та церковний календар свят. Березень

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. Це...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Перший весняний місяць Березень, господар полів та лісів, котрий, як сказав поет, білим поясом...

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...