Туя. Вирощування з насіння

Найпростіша і зручна технологія розмноження туї, це посів насінням під зиму в ґрунт. Сіянці виходять міцні, відмінно розвиваються. Ви можете отримати будь-яку кількість саджанців в досить короткі терміни.Туя зимостійка і невибаглива. Це одна з кращих рослин для живоплотів: завдяки вічнозеленій хвої вона захищає сад від холодного вітру і влітку, і взимку. Але для огорожі потрібно дуже багато дорогих туй. Де взяти стільки саджанців, якщо не хочеться нести зайвих витрат на купівлю туй?

Розмножуючи тую насінням, ви можете за 3-4 роки отримати будь-яку кількість саджанців. І нехай вас не лякає, що за перший рік життя сіянці досягають всього 7 сантиметрів. Через 2 роки вирощування вони виростуть вже до 50 см, а надалі будуть давати приріст близько 30 см за сезон.

Як заготовити насіння туї з шишок

Насіння туї дозрівають в кінці серпня - початку вересня. Ви можете як купити насіння туї, так і зібрати насіння. Насіння туї потрібно збирати тоді, коли шишки ще не розкрилися.
Розкладіть зібрані шишки туї тонким шаром для просушування в теплому сухому місці. Як тільки шишки підсохнуть і розкриються, насіння вільно з них висипаються. З посівом краще не зволікати: якщо зберігати насіння туї при кімнатній температурі, через три місяці у них різко знижується схожість. Якщо все ж таки вирішите сіяти навесні, для успішного проростання їм буде необхідна стратифікація (вплив низькими температурами).

Найпростіше посіяти тую зі свіжо зібраного насіння восени, залишивши посіви зимувати. Природна стратифікація підвищує енергію проростання, сіянці сходять раніше, ніж після весняного посіву, вимагають менше турбот, швидше ростуть і успішніше переносять першу зимівлю.

Туя: як виростити посівом насіння

Сіяти тую можна прямо в ґрунт на спеціально відведену грядку, але краще посіяти насіння в ящик. Так і працювати зручніше, і простіше доглядати за сходами: при необхідності ящик можна переставити в будь-яке інше місце. Наповніть ящик сумішшю з дернової або садової землі, тобто співвідношення торфу і піску (1: 2: 0,5 частини). Добре розрівняйте по всій поверхні та ущільніть ґрунт з таким розрахунком, щоб бортик ящика височів над ним на 2-3 см. Після цього треба розмітити борозенки на відстані 5-6 сантиметрів. Щоб було зручніше заглиблювати насіння, розширте борозенки. Рівномірно розподіліть насіння туї по всій довжині борозенки.

Зверху засипте посіви ґрунтовою сумішшю шаром близько 1 см. Ущільніть поверхню за допомогою дощечки. Якщо погода суха, то трохи полийте, але стежте, щоб насіння не спливли. Те насіння туї, яке все-таки сплило, необхідно присипати невеликою кількістю ґрунту. У сиру погоду поливу не потрібно.

Як доглядати за посівами туї

Встановіть ящик з посівом на вулиці, краще під кроною дерев: тоді сіянці не опиняться навесні під прямими сонячними променями - для хвойних рослин, в тому числі для туї, це небезпечно. Якщо на вашій ділянці є тварини, то посіви необхідно прикрити плівкою або нетканим покривним матеріалом. Після танення снігу простежте, щоб укриття не торкалося поверхні ґрунту. Через 2-3 тижні після прогрівання ґрунту до +10 ... + 15 ° С туя дає перші сходи. Сіянці туї не схожі на дорослі рослини: хвоя у них голчастою форми, а не лускатої, як у дорослих рослин.
Може скластися враження, що замість туї з насіння виросла інша рослина - наприклад, ялина або ялівець. Але не лякайтеся: через 2-3 місяці у сіянців з'являться перші гілочки з цією лускатої хвоєю.

Кожні два тижні підживляйте молоді саджанці туї розчином повного мінерального добрива (азот, фосфор, калій). Можна використовувати добрива «Растворин», «Агрікола» - вони включають мікроелементи (марганець, цинк, молібден, мідь, бор). За сезон сіянці виростають до 7-8 см і залишаються зимувати в ящику.

Якщо посіви не надто загущені, а ящик досить глибокий (або ви сіяли прямо в ґрунт), то посіви на колишньому місці можна залишити ще на рік. Але більш розвинені саджанці туї виходять, якщо розсадити їх у грядки вже після першої зимівлі. Місце для грядок найкраще вибрати в легкій півтіні. Внесіть в ґрунт для вирощування туї на 1 кв. м: перегній (1 відро), нітроамофоски (40 г) і деревну золу (250-300 г), добре перекопайте на штик лопати.

Туя добре переносить пересадку в будь-якому віці. У грядку для відрощування туї висаджують за схемою 30х30 см. Під час висадки стежте, щоб коренева шийка залишалася на рівні ґрунту, заглиблення призводить до випрівання. В результаті туя жовтіє і зазвичай гине.

Чому жовтіє туя?

Після посадки саджанців туї полийте і замульчуйте торфом. Підживляйте раз у 2-3 тижні так само, як і в попередній сезон, поливайте в суху погоду, після поливу прорихлюйте ґрунт і одночасно з розпушуванням видаляйте бур'яни. На третій рік вирощування, коли туя, вирощена з насіння, досягне висоти 50 сантиметрів, її можна висаджувати на постійне місце.

Для живоплоту з туї потрібен однорідний садивний матеріал, але при вирощуванні туї з насіння відбувається розщеплення форм: саджанці з посіву виходять з різними обрисами і щільністю крон. У цієї проблеми є рішення. У віці 2-3 років у саджанців туї вже добре проглядається майбутня форма крони. Ви без проблем підберете собі необхідну кількість однорідного посадкового матеріалу для живоплоту або інших цілей. До того ж туя дуже добре переносить стрижку, і потрібну форму живоплоту можна отримати, навіть якщо саджанці туї трохи розрізняються.

Схожі новини по темі Домівка / Ландшафтний дизайнПрокоментувати статтю:

Народний календар

Народний і церковний календар на червень місяць

Народний і церковний календар на червень місяць

Перший літній місяць червень в народі ще називають полудень, рум'янець, різноцвіть, сінокісник,...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Червень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Червень

Червень літо зарум’янив, приказка, що найточніше характеризує перший літній місяць....

Посівний календар

Місячний посівний календар на червень 2023

Місячний посівний календар на червень 2023

Місячний посівний календар садівника та городника на червень 2023 року із зазначенням нового...