Стимулятори і регулятори росту для передпосівної обробки насіння

Стимулятори і регулятори росту для передпосівної обробки насіння

Чи можемо ми, піклуючись про майбутній урожай і якість рослин, якось вплинути на ці фактори ще на стадії підготовки насіння до посіву?

І так і ні. Збільшити запас поживних речовин насіння вже неможливо. Зате посилити енергію проростання і запобігти розвитку багатьох хвороб ми можемо. Деякі способи стимуляції (попередній прогрів або тривале охолодження і промороження) були відомі людям досить давно. Без такого впливу сходи деяких рослин виходили недружні, відсоток пророслого насіння – був невеликим, та й проростки сильно різнилися по величині. З часом змінилися не тільки способи обробки, але і діючі речовини.


Стимулятори проростання насіння

В даний час створено безліч хімічних і біологічних препаратів, що стимулюють проростання насіння. Це речовини природного походження, виділені з грибів, бактерій, водоростей, торфу, вугілля, сапропелю, вітаміни або їх синтетичні аналоги. Звичайно, результати дещо різняться. Але ефект завжди в наявності. Причому максимальним він буває у випадку дворазового застосування препаратів. Коли перша обробка відбувається на стадії насіння, друга - на ранньому етапі вегетації (для розсади - при появі двох справжніх листків) або в період бутонізації. Час повторного використання завжди приведено в інструкції до препарату.


Всі стимулятори, або регулятори росту, діють комплексно, але при цьому у кожного своя спеціалізація.

"Корневін", "Гетероауксин", різні гумати сприяють активному утворенню та росту коренів.
"Новосе", "Іммуноцітофіт", "Агат-25", "Ель-1", "Амбіол" - імуномодулятори. Вони підвищують імунітет рослин, їх стійкість до хвороб.

"Амбіол" і гумати натрію і калію - антистресові препарати, захищають від посухи, заморозків і нестачі світла.
"Екогель", "Епін-екстра", "Циркон", "Новосе" і "Рибав-екстра" - універсальні регулятори, що володіють всіма перерахованими якостями.

Увага! Застосовувати ці препарати потрібно дуже акуратно, тільки відповідно до інструкцій. У разі перевищення концентрації або часу витримки можна отримати протилежний ефект: замість стимуляції - інгібування (стримування росту) і навіть загибелі насіння або рослини в цілому.


Знезараження насіння перед посівом

Крім зміцнення імунітету майбутніх рослин потрібно подбати й про знищення на насінні вже наявних носіїв хвороб. Визначити їх присутність в домашніх умовах неможливо. Можна лише просто знезаразити насіння. Довгий час садівники використовували для цього розчин марганцівки або мідного купоросу. Але давайте залишимо ці прийоми в минулому, через неефективність і високу токсичність другого препарата. Зараз досить багато високоефективних біологічних препаратів, які значно менш токсичні, ніж звичні хімічні. Це "Фітоспорін", "тріходермін", "Алірін-Б", "Бактофіт", "Альбіт" та інші. Всі вони володіють фунгіцидною і бактеріоцидною дією.


Чим обробити насіння перед посівом

Щоб забезпечити рослині здорове і міцне майбутнє, потрібна дворазова передпосівна обробка насіння:

Cтимуляторами росту, щоб підвищити схожість, енергію проростання насіння і зміцнити імунітет рослин;
Противогрибковими препаратами для знезараження. І знову ж, не перестарайтеся ні з концентрацією, ні з часом обробки;
"Відродити" прострочені або травмовані насіння і прискорити появу сходів допомагає біорегулятор "Циркон". Насіння замочують у розчині "Цирконій" (овочів - 2 краплі / 100 мл води, квітів - 3-4 краплі / 100 мл води) і витримують протягом 6-8 годин. За рахунок дослідів, схожість насіння збільшується на 19-23%, і сходи з'являються на 4-5 днів раніше. Можна замочувати насіння і в розчині "Епін-екстра": овочеві культури (1-2 краплі препарату / 100 мл води) протягом 4-6 годин, квіткові культури (4 краплі препарату / 100 мл води) протягом 8-10 годин. "Епін-екстра" забезпечує відмінну приживлюваність розсади після пікіровки. Розсаду гарбузових культур обробляють у фазі трьох справжніх листків напередодні пересадки на постійне місце. Це покращує її адаптацію. Хорошого врожаю Вам!


Схожі новини по темі Домівка / Сад і город


Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар на Травень

Народний та церковний календар на Травень

Травень – вінець весни, найпрекраснішої пори року. Його здавна люблять в народі, бо квітують немов...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Травень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Травень

На травень припадає і чимало обрядових дійств, які пов’язані з поетичним віншуванням природи....

Посівний календар

Посівний календар на травень 2018 року

Посівний календар на травень 2018 року

Травень 2018: фази місяця, місячні цикли та сприятливі дні місяця для садово-городніх робіт...