Стимулятори і регулятори росту для передпосівної обробки насіння

Стимулятори і регулятори росту для передпосівної обробки насіння

Чи можемо ми, піклуючись про майбутній урожай і якість рослин, якось вплинути на ці фактори ще на стадії підготовки насіння до посіву?

І так і ні. Збільшити запас поживних речовин насіння вже неможливо. Зате посилити енергію проростання і запобігти розвитку багатьох хвороб ми можемо. Деякі способи стимуляції (попередній прогрів або тривале охолодження і промороження) були відомі людям досить давно. Без такого впливу сходи деяких рослин виходили недружні, відсоток пророслого насіння – був невеликим, та й проростки сильно різнилися по величині. З часом змінилися не тільки способи обробки, але і діючі речовини.


Стимулятори проростання насіння

В даний час створено безліч хімічних і біологічних препаратів, що стимулюють проростання насіння. Це речовини природного походження, виділені з грибів, бактерій, водоростей, торфу, вугілля, сапропелю, вітаміни або їх синтетичні аналоги. Звичайно, результати дещо різняться. Але ефект завжди в наявності. Причому максимальним він буває у випадку дворазового застосування препаратів. Коли перша обробка відбувається на стадії насіння, друга - на ранньому етапі вегетації (для розсади - при появі двох справжніх листків) або в період бутонізації. Час повторного використання завжди приведено в інструкції до препарату.


Всі стимулятори, або регулятори росту, діють комплексно, але при цьому у кожного своя спеціалізація.

"Корневін", "Гетероауксин", різні гумати сприяють активному утворенню та росту коренів.
"Новосе", "Іммуноцітофіт", "Агат-25", "Ель-1", "Амбіол" - імуномодулятори. Вони підвищують імунітет рослин, їх стійкість до хвороб.

"Амбіол" і гумати натрію і калію - антистресові препарати, захищають від посухи, заморозків і нестачі світла.
"Екогель", "Епін-екстра", "Циркон", "Новосе" і "Рибав-екстра" - універсальні регулятори, що володіють всіма перерахованими якостями.

Увага! Застосовувати ці препарати потрібно дуже акуратно, тільки відповідно до інструкцій. У разі перевищення концентрації або часу витримки можна отримати протилежний ефект: замість стимуляції - інгібування (стримування росту) і навіть загибелі насіння або рослини в цілому.


Знезараження насіння перед посівом

Крім зміцнення імунітету майбутніх рослин потрібно подбати й про знищення на насінні вже наявних носіїв хвороб. Визначити їх присутність в домашніх умовах неможливо. Можна лише просто знезаразити насіння. Довгий час садівники використовували для цього розчин марганцівки або мідного купоросу. Але давайте залишимо ці прийоми в минулому, через неефективність і високу токсичність другого препарата. Зараз досить багато високоефективних біологічних препаратів, які значно менш токсичні, ніж звичні хімічні. Це "Фітоспорін", "тріходермін", "Алірін-Б", "Бактофіт", "Альбіт" та інші. Всі вони володіють фунгіцидною і бактеріоцидною дією.


Чим обробити насіння перед посівом

Щоб забезпечити рослині здорове і міцне майбутнє, потрібна дворазова передпосівна обробка насіння:

Cтимуляторами росту, щоб підвищити схожість, енергію проростання насіння і зміцнити імунітет рослин;
Противогрибковими препаратами для знезараження. І знову ж, не перестарайтеся ні з концентрацією, ні з часом обробки;
"Відродити" прострочені або травмовані насіння і прискорити появу сходів допомагає біорегулятор "Циркон". Насіння замочують у розчині "Цирконій" (овочів - 2 краплі / 100 мл води, квітів - 3-4 краплі / 100 мл води) і витримують протягом 6-8 годин. За рахунок дослідів, схожість насіння збільшується на 19-23%, і сходи з'являються на 4-5 днів раніше. Можна замочувати насіння і в розчині "Епін-екстра": овочеві культури (1-2 краплі препарату / 100 мл води) протягом 4-6 годин, квіткові культури (4 краплі препарату / 100 мл води) протягом 8-10 годин. "Епін-екстра" забезпечує відмінну приживлюваність розсади після пікіровки. Розсаду гарбузових культур обробляють у фазі трьох справжніх листків напередодні пересадки на постійне місце. Це покращує її адаптацію. Хорошого врожаю Вам!

Схожі новини по темі Домівка / Сад і городПрокоментувати статтю:

Народний календар

Народний календар. Серпень.

Народний календар. Серпень.

Назва місяця походить від слова «серпанок». Це легка пелена, що застилає й огортає землю. Завдяки...

Традиції, прикмети, прислів’я

Серпень. Традиції, прикмети, прислів’я

Серпень. Традиції, прикмети, прислів’я

Серпень. Народні обряди, звичаї, прикмети та прислів’я на останній місяць літа, серпень....

Посівний календар

Місячний посівний календар садівника та городника на вересень 2022 року

Місячний посівний календар садівника та городника на вересень 2022 року

Місячний посівний календар садівника та городника на вересень 2022 року із зазначенням нового...