Замиокулькас (лат. Zamiocúlcas) - доларове дерево

Замиокулькас (лат. Zamiocúlcas) - доларове дерево

Замиокулькас (Zamiocúlcas) - монотипний рід рослин сімейства Ароїдні (підродина Aroideae, триба Zamioculcadeae ), представлений єдиним видом Замиокулькас заміелістний (Zamioculcas zamiifolia) родом з тропічної Африки.

Сімейство ароїдні. Батьківщина квітки замиокулькас заміелістний - пустельні простори Африки, де вона росте разом з іншими сукулентами - рослинами здатними запасати вологу в м'ясистих стеблах, листках і коренях, яку ці рослини використовують в період посухи.


Види кімнатної квітки Замиокулькаса: Замиокулькас заміелістний (Zamioculcas zamiifolia). Синонім: З. Лоддігеза (Zamioculcas loddigesii).

Родина виду - Східна Африка. Від клубневидного кореневища у рослини розвиваються листя завдовжки 40-60 см, які - що дуже рідко для представників сімейства ароїдних - розділені на 8-12 окремих листочків - пір'ячка. Вісь листка товста, соковита і служить рослині для запасу вологи. Пір'ячка шкірясті, щільні. Весь листок нагадує листки рослин з роду заміі, що мешкають на американському континенті і відповідно знайшло відображення у назві рослини. У посушливий час замиокулькас може скинути верхню частину листка з частками - пір'їнками, що охороняє від зайвого випаровування, в той час як нижня частина черешка служить резервуаром для води і залишається на рослині. Запас води замиокулькас зберігає і в потужному підземному корені. З часом рослина може витягнутися і досягати у висоту 1 м.

Замиокулькас має велика підземну цибулину, досить великі шкірясті листя покриті восковим нальотом. Листя перисте прямостояче, розташоване на товстих, м'ясистих черешках. Всі частини Замиокулькаса пристосовані для створення запасів води на випадок тривалої посухи. У заміокулькаса цвітіння - це явище досить рідкісне, особливо в кімнатних умовах. Квітка заміокулькаса нагадує качан, в якому зібрані світлі, дрібні, непоказні квіти. Сам качан утворюється в нижній частині рослини і прикритий зеленим покривалом, тому малопомітний. Зростає замиокулькас повільно, але доросла рослина виростає до одного метра висотою, тому швидше підходить для великих приміщень , хоча як одиночна кімнатна рослина прикрасить будь-який інтер'єр будинку чи квартири.


Як доглядати за Замиокулькасом

Як кімнатна рослина замиокулькас культивується у нас порівняно недавно. Ця кімнатна рослина дуже підходить для наших квартир, де центральне опалення створює в квартирах сухість повітря близьку до пустельних . Крім того , кімнатна рослина замиокулькас дуже невибаглива. Його можна забувати поливати, Замиокулькас добре переносить яскраве сонце і невелике затінення, досить широкий діапазон температур (від +12 градусів взимку , до +30 і вище влітку). Заміакулькас не треба обприскувати, хоча обприскування і не приносить заміокулькасу ніякої шкоди. Відповідь на питання: «Як доглядати за заміокулькаса?» Простий та невибагливий замиокулькас любить тепло, яскраве світло та дуже помірний полив. Не любить сирість, особливо при знижених температурах, тому поливати замиокулькас влітку треба в міру повного просихання земляного кома, а взимку не частіше 1-2 рази на місяць.

Краще місце в квартирі для кімнатної рослини заміокулькаса - підвіконня південного вікна, але він не зачахне і на північній стороні. Правда при такому розташуванні листя у рослини будуть трохи дрібнішими, і поливати в цьому випадку його треба значно рідше. Влітку кімнатну квітку замиокулькас добре винести на балкон чи на вулицю.

До ґрунту у заміокулькаса теж особливих вимог немає. Земля в горщику може бути будь-якою, тільки не глинистою (можна взяти готову земляну суміш для кактусів) , але хороший дренаж обов'язковий.

Зростає замиокулькас повільно, тому часто пересаджувати його не потрібно, але все-таки при заповненні коріннями всього простору горщика , для заміокулькаса пересадка в більший об’єм дуже бажана. При пересадці зверніть увагу - цибулини не треба сильно поглиблювати в землю, вони повинні злегка виднітися на поверхні.Температура: помірна, взимку переважно 16-18 ° C, але не нижче 12 ° C.

Освітлення: світле місце з розсіяним світлом. Влітку віддає перевагу розміщенню на свіжому повітрі - на балконі, в саду і т.п. Взимку доведеться переставити заміокулькас ближче до вікна.

Полив:помірний з весни до осені, але при цьому на піддоні не повинна залишатися вода, взимку полив рідкісний, грунт повинен добре просохнути до наступного поливу. Замиокулькас легше переносить деяке пересушування ніж застій води в ґрунті - це може привести до загнивання коренів і утворення стеблової гнилі.

Добриво: з квітня по серпень кожні два тижні проводять підживлення добривами, так як замиокулькас швидко витрачає поживні речовини. Можна використовувати добрива для кактусів і сукулентів. Підгодовувати заміакулькас добривами для кактусів і сукулентів потрібно дуже обережно, тільки в період вегетації раз на місяць. Краще не підгодовувати зовсім, ніж перегодувати. У період спокою взимку підгодовувати зовсім не потрібно.


Вологість повітря: Замиокулькас не вимагає обприскування листя, але іноді треба влаштовувати обмивання, щоб кімнатна рослина не запилилася і не втрачала привабливість. Влітку на відкритому повітрі достатньо дощових обмивань.

Пересадка: пересадку Замиокулькаса бажано проводити раз два, три роки в міру зростання цибулин. Грунт має бути досить поживним. Для молодих рослин Замиокулькаса - 1 частина дернової землі, 1 частина листової землі, 1 частина торф'яної і 1 частина піску. Можна додати трохи добре перепрілої перегнійної землі. Пересадку старих екземплярів заміокулькаса проводять кожні два роки навесні. Горщик для заміокулькаса повинен бути відповідним до кореневої системи. Хороший дренаж обов'язковий.

Розмноження: Розмножують Замиокулькас розподілом куща, листом, живцями. Листочок перед посадкою краще трохи підсушити. Укореняти черешки або листочки Замиокулькаса бажано з ґрунтовим підігрівом і з застосуванням фітогормонів для кращого коренеутворення . Укорінення Замиокулькаса може затягтися до 2х місяців. Знайти насіння заміокулькаса в наших широтах не представляється можливим, тому для заміокулькаса розмноження в наших краях можливо тільки вегетативним способом. Для отримання нової кімнатної рослини заміокулькаса можна використовувати всі частини рослини. Найпростіший спосіб - поділ дорослої кімнатної рослини. У цьому випадку заміокулькас виймається з горщика, ділиться кореневище, підсушується, потім кожна частина висаджується в окрему ємність. Як на мене, то це найпростіший спосіб розмноження заміокулькаса. Другий спосіб - відділення складного листа - «гілки» з брунькою. Відокремлену частину спочатку підсушують, а потім висаджують в постійний горщик, при цьому бруньку - цибулинку треба заглиблювати в землю тільки до основи листочка. Далі - звичайний догляд. Нарешті, самий тривалий шлях - розмноження одиничною листовою пластинкою. Відокремлений від рослини листок пару днів підсушують, потім висаджують у невеликий горщик в легкий піщаний грунт, заглибивши на 1 / 3, поливають і накривають банкою, регулярно провітрюють. Процес формування коренів - цибулинок дуже тривалий і нових листочків треба чекати близько півроку.

Хвороби кімнатної рослини Замиокулькас

Замиокулькас хворіє і вражається шкідниками рідко. Це дуже витривала рослина, але і її можна «загнати» невмілим доглядом. Найбільша помилка - надмірний полив. У цьому випадку починають загнивати коріння. Якщо така біда сталася, треба рослину вийняти з горщика, відокремити загнилі частини рослини, а частину, що залишилася посипати товченим вугіллям, підсушити і пересадити в новий грунт, надалі поливати квітку дуже помірно.

Якщо у заміокулькаса жовтіє листя, то це ще не означає що квітка хворіє. Замиокулькас хоча і повільно, але зростає, у неї з'являються нові листя, а старі жовтіють і відмирають, при цьому на стеблах можуть з'являтися темні плями. Якщо листя жовтіє, але при цьому ростуть нові пагони і темні плями сухі, все гаразд, рослина здорова. Видаляти жовтіючі листя треба тільки після їх повного засихання.

Якщо замиокулькас жовтіє, і при цьому не ростуть нові пагони, то причина для занепокоєння є. Пожовтіння листя може викликати різка зміна температур, протяги, недостатній полив і поразка шкідниками.

Замиокулькас може уражатися павутинним кліщем, щитівкою, попелиць.

Павутинний кліщ - дуже маленький червоний павучок. З'являється на нижній стороні листя і обволікає їх тонкими білими павутинками. Знищується обприскуванням і обмиванням листя, особливо з нижньої сторони водою, слабким тютюновим настоєм, запиленням (на свіжому повітрі) меленою сіркою або рослина обробляється готовими системними інсектицидами.

Щитівка, або щитова попелиця отримала назву від восковидного щитка, яким покривається тіло дорослого шкідника. Спочатку в молодому віці щитівка малопомітна, але швидко розмножується, покриваючи стебла і листя темними плямами. Дорослі особини нерухомі і сидять під щитками, з-під яких виповзають личинки і розповзаються по всій рослині. В цей час їх знищують, обприскуючи мильно-тютюновим розчином, до якого можна додати трохи гасу або денатурованого спирту. Дорослих шкідників разом з щитками видаляють вологим тампоном, але при цьому все одно треба обробити всю рослину інсектицидом або мильним розчином для видалення личинок.

Попелиця - дрібна комаха може бути зеленго, сірого або чорного забарвлення. Поселяється на нижній стороні листка і харчується соком рослин, що призводить до засихання і згортання листя. Швидко розмножується. Знищується готовими препаратами які продаються в магазинах, або розчинами нікотин-сульфату у воді з милом у співвідношенні 1 гр. нікотин - сульфату на 1 літр мильної води.

Після обробки рослину через добу треба добре вимити, закривши грунт поліетиленом. При необхідності обробку повторюють.

У кожному разі, якщо жовтіє замиокулькас і хвороби квітки очевидні, навіть якщо пропала вся надземна частина рослини, не поспішайте її викидати. Вийміть замиокулькас з горщика, огляньте коріння і цибулини, якщо вони не втратили пружності і виглядають здоровими, помийте їх слабким розчином марганцю, підсушіть і посадіть у новий грунт. Цілком можливо, що замиокулькас як у себе на батьківщині, коли під час посухи пропадає вся надземна частина рослини, при настанні сприятливих умов зі збережених цибулин дасть нові пагони. Замиокулькас витривалий і стійий, як справжній чоловік.

Схожі новини по темі Домівка / Кімнатні квітиПрокоментувати статтю:

Народний календар

Народний церковний календар на грудень місяць

Народний церковний календар на грудень місяць

Грудень називають шапкою зими, передднем новоріччя, заспівом зими: “Грудень рік закінчує, зиму...

Традиції, прикмети, прислів’я

Грудень. Традиції, прикмети, прислів’я

Грудень. Традиції, прикмети, прислів’я

Хоч народне прислів’я і стверджує, що «сумний грудень у свято й будень», але саме останній місяць...

Посівний календар

Посівний календар на грудень 2023

Посівний календар на грудень 2023

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на грудень місяць 2023 року по...