Рецепти рослинних препаратів проти шкідників і хвороб.
Пів відра цибулиння залити відром гарячої води (температура 60-70 ° С), настояти протягом доби, процідити, розбавити водою (1:2) і застосовувати для обприскування рослин, уражених попелицею, павутинним кліщем огірка, трипсами та іншими шкідниками.
Щоб приготувати настій з чистотілу, візьміть 1 кг дрібно нарізаних стебел рослин, ошпарте їх 2-3 л окропу і додайте ще 7-8 л води. Настоюйте протягом трьох діб, потім процідіть і пускайте в справу. Таким настоєм можна знищити попелиць, гусениць капустяної молі, капустяні білявки і капустяні совки.
Щоб позбутися попелиць і активних гусениць, проваріть 100 г гіркого перцю в 10 л води протягом 2 годин і обприскуйте рослини.
Настій дурману звичайного готують з 1 кг сухої подрібненої сировини, яку заливають 10 л води і витримують 12 годин. Його застосовують проти попелиць, клопів і павутинних кліщів на огірку.
Щоб отримати тютюновий настій, 1 кг відходів тютюну заливають 10 л гарячої (60-70 ° С) води і настоюють протягом доби. Для приготування тютюнового відвару таку ж кількість тютюнових відходів кип'ятять в 10 л води протягом 30 хв. Готовий відвар проціджують і розбавляють водою в 2-2,5 рази.
Зібраний в період цвітіння деревій - хороший засіб проти попелиць. 800 г рослин потрібно залити 2 л. окропу і настоювати протягом години, потім долити 8 л. теплої води.
Попелиць і трипсів можна знищити дводобовим настоєм деревного попелу (3 кг на 10 л води).
І ще одна порада по боротьбі з попелицями. При поливах змивайте їх сильним струменем на землю, де вони гинуть. Добре діють також позакореневе фосфорно-калійні підживлення (20 г суперфосфату і 10 г хлористого калію на 10 л води).
Щоб відлякати хрестоцвітих блішок, досить опиліти рослини тютюновим пилом, просіяню золою або дорожнім пилом. Поклавши на мурашиних стежках листя томата або часточки часнику, ви попередите пошкодження рослин цими комахами.
Щоб позбутися павутинного кліща на рослинах, що вирощуються в кімнатних умовах або в теплиці, потрібно їх обприскувати або промивати добовим настоєм нарізаної цибулі, часнику (1ч. ложка на склянку води) або помаранчевим настоєм лушпиння з цибулі. Обробку проводити один раз на тиждень, 5-6 тижнів поспіль.
Для приготування часникової витяжки, 100-150 г часнику або його відходів пропустити через м'ясорубку, потовкти у ступці або натерти на дрібній тертці, розмішати в 10 л води, процідити і відразу ж обприскувати рослини. Обробку повторювати через 5-6 днів. Цей препарат можна використовувати також проти таких хвороб томата, як макроспоріоз, фітофтороз, стрік.
Протруювання насіння капусти протягом 1 год в кашці з часнику (25 г часнику на 100 г насіння) дуже ефективно проти судинного бактеріозу.
Для протруювання посадкового матеріалу можна використовувати і настій гірчиці (10 г порошку на 1 л води). Через дві доби його проціджують і розбавляють водою (1:4). Але не тільки відвари, настої і порошки ефективні в боротьбі з шкідниками та хворобами. Багато квіткових та овочевих рослини в період вегетації служать хорошими захисниками своїх зелених родичів.
Якщо між грядами картоплі, цибулі посадити нігтики (календулу), чорнобривці (тагетес), настурції або цикорій, вони захистять ці культури від ураження таким злісним шкідником, як нематода, боротьба з якою іншими засобами дуже ускладнена. Ці ж квіти і піретрум відлякують метеликів багатьох шкідників капусти і допомагають у боротьбі з фузаріозом.
Для відлякування мишоподібних гризунів корисно вирощувати на ділянках коріандр, що видає сильний запах. Щоб підсилити його бактерицидну і інсектицидну дію, слід раз на тиждень підстригати верхівки рослин. При цьому виділення захисних пахучих речовин значно посилюється. Стебла коріандру, зрізані восени, можна розкласти в приміщеннях для відлякування гризунів. Крім рослинних препаратів, для боротьби з шкідниками і хворобами застосовують також розчини, суспензії та емульсії мила, соди, солі, синьки, золи. Одним з найбільш дієвих препаратів здавна вважається зола. Широко використовують, наприклад, зольно-мильний розчин. Щоб його приготувати, 1 кг золи кип'ятять 30 хв. у 5 л. води. Після відстоювання рідину зливають і доводять до обсягу 10 л., додавши 50 г подрібненого господарського мила. Такий розчин, наприклад, добре допомагає в боротьбі з баштанною попелицею, яка в окремі роки сильно вражає огірок, кабачок, диню, кавун, гарбуз. Через добу після обприскування перевіряють результати обробки. Якщо личинки і дорослі самки попелиць змінили колір на більш темний і втратили блиск, - значить вони загинули. Якщо частина шкідників вижила (продовжує харчуватися, рухається, ворушить ніжками й вусиками - в лупу видно), обробку повторюють. Якщо шкідник на конкретному стеблі знищений повністю, то по ньому вже не снують мурашки,які раніше харчувалися крапельками солодкого соку, що виділяється з черевця живих попелиць.
Золу застосовують і проти хрестоцвітих блішок, що ушкоджують сходи овочевих рослин і розсаду капусти. Вранці ці рослини обпилюють золою за допомогою сита або обприскують. Для цього з вечора один стакан попелу заливають 10 л. води і настоюють до ранку. Обробку повторюють до тих пір, поки сходи не зміцніють. Щоб попередити захворювання капусти чорною ніжкою, за кілька днів до висадки розсади в грунт вносять по 100 г золи на 1 м 2. Це призводить до придушення тих ґрунтових грибів і бактерій, які викликають захворювання. Крім того, внесення в грунт золи знижує її кислотність, що сприяє запобіганню утворення на коренях наростів і здуття (кили).
Деревна зола - комплексне без азотне добриво, що містить калій, фосфор, кремній, вапно, залізо, магній, бор, марганець, цинк, молібден, цезій та ін. Рослини, отримуючи ці елементи живлення, добре розвиваються і дають більші, смачні і поживні плоди . Такими властивостями, як зола, не володіє жоден з хімічних і рослинних отрут і жодне з мінеральних добрив, у тому числі і комплексне. Золу зберігають у герметично закритих поліетиленових мішках.