Чорноплідна малина. Секрети вирощування. Сорти.

Чорноплідна малина. Секрети вирощування. Сорти.

Чорноплідна малина

- це на пів розкидистий кущ висотою до 2,5 метрів, зі звисаючими, дугоподібними, шипуватими, досить товстими пагонами. Чорна малина зимостійка, невибаглива до ґрунтових умов, стійка до шкідників і хвороб, але більш чутлива до вірусних захворювань. До того ж вона зацвітає дуже пізно, і це дозволяє їй уникнути пошкоджень весняними заморозками. Її цвітіння триває довго, що дозволяє значно продовжити період збору ягід.

Агротехніка чорноплідної малини досить значно відрізняється від звичного для нас догляду за звичайною малиною, але має багато спільного з доглядом за ожиною. У чорноплідної малини не утворюється кореневої порослі, а молоді пагони з'являються тільки від куща, як у смородини. Тому розмножують її в основному укоріненням верхівок однорічних пагонів.

Для цього на початку серпня пагони пригинають до землі і прикопують на глибину 10-15 см. При цьому верхівкова брунька, торкаючись до ґрунту вкорінюється і дає початок новій рослині. Щотижня молоді рослини необхідно поливати 1-2 рази, а в посушливу погоду - через день. Через 1,5-2 місяці у молодих рослин утворюється власна, добре розвинена коренева система, і вони готові до пересадки на постійне місце. Укорінену чорну малину секатором відокремлюють від материнського куща і садять на грядку для дорощування. На зиму їх підгортають або вкривають перегноєм. А якщо коренева система до цього часу виявилася слабкою, то молоді рослини залишають на місці, не відокремлюючи від материнського куща.
При необхідності швидкого розмноження чорноплідної малини її можна розмножувати горизонтальними відводками. Для цього пагони укладають у канавки і пришпилюють дерев'яними гачками (як це роблять при розмноженні чорної смородини). При цьому бажано у пагона видалити точку росту.

При появі корінців чорноплідної малини, укладені пагони засипають сумішшю перегною і торфу і в міру необхідності їх поливають. На зиму горбок з торфу необхідно збільшити, щоб молоді пагони краще перезимували. До осені наступного року молоді саджанці сформуються повністю. Їх відокремлюють від маточного куща і використовують для посадки на постійне місце.

При розмноженні чорноплідної малини одеревенілими живцями, їх садять і навесні, і восени, зрізуючи в день посадки довжиною 20-25 см. З весняної посадкою треба поспішати, тому що у живців рано пробуджуються бруньки. Садять такі живці чорноплідної малини в добре розпушений грунт, заглиблюючи їх так, щоб на поверхні землі залишилися 1-2 бруньки. Потім посадки необхідно добре полити, відразу замульчувати перепрівшим гноєм і затінити.

Добре розмножується чорноплідна малина зеленими живцями однорічних пагонів. Живцювання краще проводити в період масового відростання молодих прикореневих пагонів, коли вони досягнуть висоти 20-30 см. Садять їх у невеликі парники на глибину 2-3 см в пісок, насипаний на пухкий грунт шаром 5-6 см. Посадки відразу поливають, вкривають плівкою і затінюють. У цей час черешкам особливо необхідна висока вологість повітря. До появи коренів вона повинна бути такою, щоб листя постійно були вологими.

Деякі садівники розмножують чорноплідну малину насінням, але при цьому необхідно пам'ятати, що без попередньої стратифікації її насіння часто проростають лише навесні на другий рік після їх посіву. На постійне місце молоді рослини чорноплідної малини краще висаджувати тільки у дворічному віці, як восени, так і навесні. В лунки саджанці поміщають на 3-5 см глибше, ніж вони росли до пересадки, засипають коріння родючою землею, відразу ж поливають, а потім мульчують лунку торфом шаром товщиною 10-12 см. Чорноплідна малина. Секрети вирощування. Сорти.Бажано відразу після посадки встановити дротяну шпалеру, на яку надалі можна буде кріпити плодоносні пагони. Восени після плодоношення їх вирізують, а молоді пагони пригинають і вкривають снігом на зиму.

Однорічні пагони чорноплідної малини утворюють дуже сильні бічні прирости, особливо якщо в середині літа їх прищипнуть. Тому восени одночасно з видаленням старих пагонів у бічних приростів однорічних пагонів у бічних приростів однорічних пагонів треба обрізати верхівки пагонів, залишаючи на кожному з них від трьох до п'яти бруньок.


Сорти чорноплідної малини


Сортовий склад чорноплідної малини в наших садах досить таки бідний.

Кумберленд

- середньостиглий старовинний американський сорт, з чорноплідних сортів малини найбільш поширений в аматорських садах. Кущі заввишки до 2 метрів. Однорічні пагони товсті, аркоподібні, з дуже густим восковим нальотом і численними потужними шипами.
Кореневих відростків не утворює. Ягоди чорноплідної малини середньої величини, округлі, спочатку червоні, а при повній стиглості чорно-фіолетові, транспортабельні. М'якоть солодка, з легкою кислинкою, з присмаком ожини. Сорт малини урожайний, зимостійкість середня, стійка до шкідників і хвороб. Малина розмножується укоріненням верхівок.

Поворот

- середньоранній урожайний зимостійкий сорт чорноплідної малини сибірської селекції. Кущі потужні, пагони висотою до 2,5 метрів, слабо шипуваті, одиночні, вигнуті вниз, порослі не дають, стійкі до шкідників і хвороб. Ягоди чорноплідної малини на пів круглої форми, чорні, середньої величини, не обсипаються. М'якоть ягід чорноплідної малини солодка, трохи в'язка. Малина розмножується вкоріненими верхівками.

Угольок

- середньостиглий урожайний сорт чорноплідної малини сибірської селекції. Кущі потужні, пагони висотою до 2,5 метрів, слабо шипуваті. Рослини утворюють до 11-12 пагонів заміщення, порослі не дають, розмножуються вкоріненими верхівками. Сорт витривалий до хвороб і шкідників, зимостійкий. Ягоди чорної малини тупо конічні, чорні, щільні, слабо ворсисті, при дозріванні не обсипаються, легко відокремлюються від плодоніжки. Смак ягід чорноплідної малини солодко-кислий.

У всьому іншому річний догляд за чорноплідної малиною (добриво, поливи, боротьба з шкідниками та хворобами) мало чим відрізняється від догляду за звичайною малиною.

Схожі новини по темі Домівка / Сад і город



Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар свят. Березень

Народний та церковний календар свят. Березень

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. Це...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Перший весняний місяць Березень, господар полів та лісів, котрий, як сказав поет, білим поясом...

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...