Шкідники і хвороби редьки

Редьку як і хрестоцвіті рослини, можуть пошкоджувати наступні шкідники та хвороби: підземні частини рослини - личинки капустяної мухи, жуки-довгоносики, листя - хрестоцвіті блішки, жуки-листоїди, гусениці білана, капустяна міль, капустяна совка, личинки ріпакової пильщика, хрестоцвіті клопи.

Проти них проводять запилення редису тютюновим пилом або деревною золою. Слід пам'ятати, що сівба редиски в ранні терміни дозволяє попередити ураження рослин. Появі цих шкідників сприяють суха і спекотна погода.

Хоча у редиски не так багато шкідників і хвороб як, наприклад, у томатів, але вони є, і здатні погубити велику частину врожаю.

Добре допомагає в боротьбі з хворобами дотримання сівозміни на присадибній ділянці. Так як редька скоростигла культура (врожай можна отримати приблизно за 1 місяць), то є спокуса повернутися на цю ж грядку з повторним посівом через деякий час вже в цьому ж сезоні. Робити так вкрай небажано. Так як це може спричинити за собою спалахи різних захворювань. Так само вкрай небажано садити редиску після капусти або інших рослин родини хрестоцвітих. Хороші попередники - цибуля, часник, горох, квасоля, картопля, томати, огірки, кабачки, кабаки.


Шкідники рослин


Головний бич редису - хрестоцвіті блішки - маленькі жучки, як правило, темного кольору, добре стрибають з місця на місце. Вони пошкоджують листя редису (роблять у них дірки). І якщо пошкодження листочків рослини досягає критичних розмірів, то рослина різко зупиняється в рості, і може загинути. Коренеплід при цьому не визріває і не виростає до заданих розмірів. Особливо слід берегти від блішки сходи редису. Інакше посіви можуть бути повністю знищені (з'їдені). Доросла рослина ще може до якоїсь міри терпіти блошок. Особливо лютують блошки в суху жарку погоду. Ранні посіви редису взагалі можуть дати врожай до масової появи хрестоцвітих блішок.


Боротьбу з блішкою слід вести біологічними способами.


Перший спосіб - обприскування по листю розчином деревної золи. Розчин готується так: в 10-літрове відро води додаються приблизно 2 склянки бажано свіжої золи і грам 50 господарського мила. Все перемішується. Деякі роблять простіше. Набирають на совкову лопату золи, і розтрушують над грядкою. На деякий час блішка обмежує свою шкідливу діяльність.
Другий спосіб - теж саме. Тільки замість золи беруть тютюновий пил. Варто відразу сказати, що тютюновий пил ще треба пошукати в магазинах, та й коштує він хоч і не дорого, але все ж вартує. А зола як правило своя, безкоштовна.

Всі ці способи все одно недостатньо ефективні. Найефективніший - обробка інсектицидом, наприклад Інта-Віром. Але це варто робити тільки в крайньому випадку, тільки для редиски середніх сортів (термін дозрівання 25 днів) і тільки по молодих сходах, якщо загроза знищення посівів досить велика.
Ще один екзотичний (механічний) спосіб боротьби з хрестоцвітими блошками - вкривати редис білим агроспаном прямо по сходах. Якщо погода не надто спекотна, то сходи під ним не витягуються і блішки там масово немає. Після того, як сходи зміцніли, нетканий покривний матеріал знімаємо і боремося далі попелом.


Білявка

- ще один шкідник редиски. Білявка - це білий метелик з темною окантовкою крил. Але листя редису поїдають її гусениці. При боротьбі з білявкою бажано теж обходитися без застосування хімії. Грядки необхідно обробити розчином з гірчиці, кухонної солі і меленого перцю. Готується це так: на 10-літрове відро води - 2 столові ложки гірчиці, 2 столові ложки солі і 1 чайна ложка червоного або чорного перцю.

Хвороби редису


Бактеріоз

. Коренеплоди стають слизовими, починають видавати запах гнилі. При цьому листя у редису жовтіють.
Для боротьби з цим захворюванням рослини обробляють 1%-ною бордоською рідиною.

Кіла

. На поверхні коренеплодів з'являються здуття і нарости, листя редису починають жовтіти і в'янути.
Для боротьби з цим грибковим захворюванням грунт навколо пошкоджених рослин поливають вапняним молоком. Готують його так: у 10-літровому відрі води розчиняють 2 склянки вапна-пушонки. Одну рослину необхідно полити 1 літром розчину.

Чорна ніжка

. Молоді рослини редису може вражати чорна ніжка. Листя скручуються і жовтіють, з'являється почорніння на основі стебла рослини.
Для боротьби з чорною ніжкою готують наступний розчин: у 10-літровому відрі води розчиняють 1 столову ложку мідного купоросу і грам 40-50 стружки господарського мила. Потім обприскують хворі рослини. Ще дуже добре 2-3 рази з інтервалом у 6 днів обприскати розсаду настоянкою з цибулиння (приблизно 20 г на літр, настоювати 1 добу).

При виборі сортів редису для посадки слід віддавати перевагу стійким сортам до різних захворювань. Але ще раз можна повторити, що краще вживати попереджувальні заходи. І тоді ймовірність захворювань різко зменшиться.

Редис бажано переводити на крапельний полив. Інакше всі зусилля по боротьбі з блішкою за допомогою настою на золі пропадуть даром після першого ж поливу зверху по листю. Настій змивається з листя, і блішка знову береться за роботу. Якщо поруч з редискою ростуть культурні рослини і бур'яни сімейства хрестоцвітих, то можна всі околиці обробити хімією.

Схожі новини по темі Домівка / Сад і городПрокоментувати статтю:

Народний календар

Народний церковний календар. Квітень

Народний церковний календар. Квітень

Назва цього місяця пов’язана з цвітінням квітів. Цвітень. Весна повністю вступає в свої права....

Традиції, прикмети, прислів’я

Квітень. Традиції, прикмети, прислів’я.

Квітень. Традиції, прикмети, прислів’я.

Якщо березень весну, наче наречену, лишень приводить у гості, то квітень її вже зустрічає як...

Посівний календар

Місячний посівний календар на травень 2021

Місячний посівний календар на травень 2021

Місячний посівний календар садівника-городника-квітникаря на Травень 2021 року із зазначенням фаз...