Шкідники і хвороби редьки

Редьку як і хрестоцвіті рослини, можуть пошкоджувати наступні шкідники та хвороби: підземні частини рослини - личинки капустяної мухи, жуки-довгоносики, листя - хрестоцвіті блішки, жуки-листоїди, гусениці білана, капустяна міль, капустяна совка, личинки ріпакової пильщика, хрестоцвіті клопи.

Проти них проводять запилення редису тютюновим пилом або деревною золою. Слід пам'ятати, що сівба редиски в ранні терміни дозволяє попередити ураження рослин. Появі цих шкідників сприяють суха і спекотна погода.

Хоча у редиски не так багато шкідників і хвороб як, наприклад, у томатів, але вони є, і здатні погубити велику частину врожаю.

Добре допомагає в боротьбі з хворобами дотримання сівозміни на присадибній ділянці. Так як редька скоростигла культура (врожай можна отримати приблизно за 1 місяць), то є спокуса повернутися на цю ж грядку з повторним посівом через деякий час вже в цьому ж сезоні. Робити так вкрай небажано. Так як це може спричинити за собою спалахи різних захворювань. Так само вкрай небажано садити редиску після капусти або інших рослин родини хрестоцвітих. Хороші попередники - цибуля, часник, горох, квасоля, картопля, томати, огірки, кабачки, кабаки.


Шкідники рослин


Головний бич редису - хрестоцвіті блішки - маленькі жучки, як правило, темного кольору, добре стрибають з місця на місце. Вони пошкоджують листя редису (роблять у них дірки). І якщо пошкодження листочків рослини досягає критичних розмірів, то рослина різко зупиняється в рості, і може загинути. Коренеплід при цьому не визріває і не виростає до заданих розмірів. Особливо слід берегти від блішки сходи редису. Інакше посіви можуть бути повністю знищені (з'їдені). Доросла рослина ще може до якоїсь міри терпіти блошок. Особливо лютують блошки в суху жарку погоду. Ранні посіви редису взагалі можуть дати врожай до масової появи хрестоцвітих блішок.


Боротьбу з блішкою слід вести біологічними способами.


Перший спосіб - обприскування по листю розчином деревної золи. Розчин готується так: в 10-літрове відро води додаються приблизно 2 склянки бажано свіжої золи і грам 50 господарського мила. Все перемішується. Деякі роблять простіше. Набирають на совкову лопату золи, і розтрушують над грядкою. На деякий час блішка обмежує свою шкідливу діяльність.
Другий спосіб - теж саме. Тільки замість золи беруть тютюновий пил. Варто відразу сказати, що тютюновий пил ще треба пошукати в магазинах, та й коштує він хоч і не дорого, але все ж вартує. А зола як правило своя, безкоштовна.

Всі ці способи все одно недостатньо ефективні. Найефективніший - обробка інсектицидом, наприклад Інта-Віром. Але це варто робити тільки в крайньому випадку, тільки для редиски середніх сортів (термін дозрівання 25 днів) і тільки по молодих сходах, якщо загроза знищення посівів досить велика.
Ще один екзотичний (механічний) спосіб боротьби з хрестоцвітими блошками - вкривати редис білим агроспаном прямо по сходах. Якщо погода не надто спекотна, то сходи під ним не витягуються і блішки там масово немає. Після того, як сходи зміцніли, нетканий покривний матеріал знімаємо і боремося далі попелом.


Білявка

- ще один шкідник редиски. Білявка - це білий метелик з темною окантовкою крил. Але листя редису поїдають її гусениці. При боротьбі з білявкою бажано теж обходитися без застосування хімії. Грядки необхідно обробити розчином з гірчиці, кухонної солі і меленого перцю. Готується це так: на 10-літрове відро води - 2 столові ложки гірчиці, 2 столові ложки солі і 1 чайна ложка червоного або чорного перцю.

Хвороби редису


Бактеріоз

. Коренеплоди стають слизовими, починають видавати запах гнилі. При цьому листя у редису жовтіють.
Для боротьби з цим захворюванням рослини обробляють 1%-ною бордоською рідиною.

Кіла

. На поверхні коренеплодів з'являються здуття і нарости, листя редису починають жовтіти і в'янути.
Для боротьби з цим грибковим захворюванням грунт навколо пошкоджених рослин поливають вапняним молоком. Готують його так: у 10-літровому відрі води розчиняють 2 склянки вапна-пушонки. Одну рослину необхідно полити 1 літром розчину.

Чорна ніжка

. Молоді рослини редису може вражати чорна ніжка. Листя скручуються і жовтіють, з'являється почорніння на основі стебла рослини.
Для боротьби з чорною ніжкою готують наступний розчин: у 10-літровому відрі води розчиняють 1 столову ложку мідного купоросу і грам 40-50 стружки господарського мила. Потім обприскують хворі рослини. Ще дуже добре 2-3 рази з інтервалом у 6 днів обприскати розсаду настоянкою з цибулиння (приблизно 20 г на літр, настоювати 1 добу).

При виборі сортів редису для посадки слід віддавати перевагу стійким сортам до різних захворювань. Але ще раз можна повторити, що краще вживати попереджувальні заходи. І тоді ймовірність захворювань різко зменшиться.

Редис бажано переводити на крапельний полив. Інакше всі зусилля по боротьбі з блішкою за допомогою настою на золі пропадуть даром після першого ж поливу зверху по листю. Настій змивається з листя, і блішка знову береться за роботу. Якщо поруч з редискою ростуть культурні рослини і бур'яни сімейства хрестоцвітих, то можна всі околиці обробити хімією.

Схожі новини по темі Домівка / Сад і город


Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний церковний календар. Квітень

Народний церковний календар. Квітень

Назва цього місяця пов’язана з цвітінням квітів. Цвітень. Весна повністю вступає в свої права....

Традиції, прикмети, прислів’я

Квітень. Традиції, прикмети, прислів’я.

Квітень. Традиції, прикмети, прислів’я.

Якщо березень весну, наче наречену, лишень приводить у гості, то квітень її вже зустрічає як...

Посівний календар

Місячний посівний календар на травень 2019

Місячний посівний календар на травень 2019

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на травень місяць 2019 року по...