Ефективні заходи боротьби з хворобами та шкідниками полуниці
Грибкова хвороба, яка може розвинутися в сиру холодну погоду на недоглянутій ділянці. З'являються м'які плями сіруватого кольору на ягодах, в результаті чого починається гниття.
Як боротися з сірою гниллю полуниці
Потрібно відразу позбавитися від пошкоджених ягід, так як спори хвороби можуть поширюватися на інші рослини. До здорових рослин намагайтеся не торкатися, щоб зараження не пішло від ваших рук. Грядки обробляють хлор окисом міді до цвітіння полуниці (1 ст. л. на відро води, розчин готують з розрахунку 1 літр на 1 кв. м), а після збору останнього врожаю обробляють розчином хлор окису міді (2 ст.л. на відро води) з додаванням рідкого мила. Можна використовувати 1% розчин бордоської рідини.
Коли на кущах починають з'являтися ягоди, а погода дощова, насипте на землю між рядів свіжу тирсу.
Чорна гнильЗа своїми зовнішніми характеристиками хвороба дуже схожа на сіру гниль, але з тією лише різницею, що попелястий наліт стає чорним і пилиться.
Як боротися з чорною гниллю
Всі заходи такі ж, як і в боротьбі з сірою гниллю - обробляйте грядки хлор окисом міді. Підгодовуйте рослини марганцем (2 г на відро води).
Плямистість полуниці
Плямистість проявляється на листках, квітках і квітконосах полуниці, спочатку вони стають бурого кольору, потім опадають.
Як боротися з плямистістю
Проведіть обприскування хлор окисом міді (30-40 г на відро води) в той час, коли навесні бутони оголюються, через 10 днів вдруге і останній після збору врожаю. Якщо хвороба вразила більшу частину рослин, то після збору останнього врожаю викосіть і видаліть все листя полуниці або обприскайте рослини сірчаною кислотою, так ви абсолютно точно знищите всі листочки, але коріння залишаться живими. Восени відростати будуть вже нові здорові листя.
Мучниста роса полуниціЦе грибкове захворювання. З'являється блідо-сірий наліт на будь якій надземній частині рослини, більшою мірою на листках, вони починають закручуватися вгору, грубіють і згнивають. Хвороба може виникнути в будь-який час вегетативного періоду. Особливо небезпечні періоди цвітіння і плодоношення. Ягоди можуть мати характерний запах.
Як боротися з борошнистою росою
Ягоди зібрати, спалити. Для попередження хвороби: задовго до цвітіння полуниці і після збору останнього врожаю, всі листочки обприскати пастою сульфарід (2 ст.л. врівень краю на відро води) або обприскати марганцівкою (1,5 г на відро води), готують розчин з розрахунку обприскування 1 -2 літрів на 1кв.м.
Ще один спосіб обробки кущів полуниці від борошнистої роси: 100 г колоїдної сірки розвести у 10 л води кімнатної температури (приблизно 25 ° С) і обприскувати в період бутонізації та після збору врожаю.
До цвітіння можлива обробка грядок профілактичним і лікувальним фунгіцидом «Топаз» з розрахунку 1 ампула на відро води, витрата: 1,5 л на 10 кв.м.
Не удобрюйте полуницю гноєм!
Шкідники полуниціНе загущуйте посадки суниці, видаляйте бур'яни, не вносьте велику кількість азотних добрив і дотримуйтесь сівозміни.
Суничний кліщ
Найнебезпечніший ворог полуниці. Харчується молодими листочками, від чого вони жовтіють і деформуються. Розмножується в сиру погоду. Накопичується на молодих вусах і розетках нових листків.
Як боротися з суничним кліщем
Якщо розсада тільки куплена, то перед посадкою опустіть її на 15 хвилин у воду 45 ° С, щоб кліщ, якщо він там є, загинув. Садіть так, щоб відстань між рядами була не менше 60-70 см і між рослинами 30-35 см.?
Навесні добре обприскувати відваром бадилля томатів - 2 рази. Приготування відвару: з осені заготовлене бадилля заливають теплою водою (1 кг бадилля на 10 л), дають настоятися 4 години, потім 2 години кип'ятять, проціджують, розводять водою в 2 рази і додають господарське мило, 40 г.
Можна обприскувати полуницю і настоєм кульбаби: свіже листя кульбаби подрібнити і залити водою 40-50 ° С, дати настоятися 4 години, при цьому кілька разів збовтати, процідити і приступити до обприскування (на 10 л води потрібно 700-800 г листя).
Більш радикальний і ефективний засіб - обприскування хімічним препаратом карбофосом відразу ж після останнього збору врожаю (на відро теплої води 30 ° С 3 ст.л. препарату) з розрахунку 3 л розчину на 1 кв.м. шляхом дощування з лійки. Щільно накрийте грядку плівкою на кілька годин. При масовому ураженні шкідником, рослини обробляють карбофосом після збору останнього врожаю і скошують, приблизно в перших числах серпня. Тоді полуниця встигне сформувати крону листочків і пережити зиму.
Ці ж засоби ефективні і в боротьбі з білокрилкою.
Павутинний кліщПокриває нижню частину листа павутиною, висмоктує сік з рослини. Павутинний кліщ з'являється навесні.
Як боротися з павутинним кліщем
Кущі можна обприскувати настоями полину і тютюну. З більш радикальних заходів - обприскування після цвітіння фітовермом (2 мл на 1 л води) з розрахунку на 1 кущ 1 л розчину, а після збору останнього врожаю обприскуйте карбофосом (на відро води 60 г препарату).
Малино-суничний довгоносик
Любить не тільки ранні сорти полуниці, а й малину з ожиною. Харчується молодими листочками і бутонами. Самки відкладають в бутони яйця.
Як боротися з довгоносиком
Восени потрібно перекопувати міжряддя, навесні збирати всі рослинні залишки і спалювати, бажано не на ділянці. У бутонізацію обприскувати відваром гіркого полину, а після збору врожаю відваром чемериці (рослина отруйна). Відвар полину: беруть 1 кг пров'яленої трави, заливають 4 л води і кип'ятять 10 хвилин. Проціджують, додають води до 10 л і додають господарське мило, 50 г (мило дає клейкість відвару до листя).
Якщо вдасться знайти свіжі рослини чемериці, то готуєте відвар так: 1 кг чемериці подрібнити і залити водою на 3 години, кип'ятити 30 хвилин, процідити і додати воду до 10 л.
З хімічних препаратів: до цвітіння «Іскра-М» з розрахунку 5 мл на 5 л води, а після збору врожаю карбофосом з розрахунку 60 г на 10 л води.
Слимаки, равлики і багатоніжки, мурашки
Небезпечні для ягід полуниці. Мешкають в затемнених сирих місцях.
Як боротися з повзаючими шкідниками
Посадка рослин на добре освітлених доглянутих не загущених ділянках. Повзаючі шкідники виходять поласувати в сутінках, вдень ховаються під дошками, в траві, що дає можливість швидко відловити і знищити велику кількість особин (розкладіть між рядами дощечки, мішковину, фанеру). Також можна використовувати хвойні голки або гілки, розклавши їх між рослинами - це буде мульчування, добриво і захист від повзаючих шкідників.
Опиліть порошком мідного купоросу, то через 1-2 хвилини вони загинуть. Між рядів вранці на грунт посипте невелику кількість суперфосфату, мідного купоросу або негашене вапно 3-4 рази через день. Негашене вапно або суперфосфат можна посипати на грунт між рядами до зав'язування ягід - це хороша профілактична міра.
З хімічних препаратів після збору останнього врожаю: гранульований Метальдегід розкласти на грядки в місцях скупчення шкідників 5 г на 1 кв.м.
Від мокриць: мокриці люблять підвищену вологу, а значить, її можна створити штучно. Розкладіть березові віники, попередньо замочені у воді на 4 години між рослинами. Шкідники вдень туди заберуться, а знищите їх увечері, струшуючи віники.
Від мурах: полити місця скупчення сумішшю соняшникової олії (1 склянка) і столового оцту (500мл) або оцтової есенції (1 склянка) і води (10 л).
Полунична нематодаЧерви довжиною до 1 мм. Мешкають всередині надземних частинах полуниці: бруньках, листі, вусах полуниці. У результаті рослини сповільнюють ріст, а листя і черешки починають червоніти, деформуватися і «здуватися».
Як боротися з суничною нематодою
Видаляти бур'яни, дотримуватися сівозміни, поблизу саджати календулу.
Якщо розсада куплена, то перед посадкою її потрібно промити водою, так щоб грунту на коренях не залишилося. Після цього занурити рослини в соляний розчин на 15 хвилин (5 ст.л. кухонної солі на 5 л води), обполоснути проточною водою і садити.
При пошкодженні рослини викопують і спалюють, ділянку обробляють хлорним вапном.
ДротяникиЦе личинки жуків-щілкунів. Дротяники небезпечні для будь-якої частини рослини.
Як боротися з дротяником
Регулярно розпушувати грунт між рядами, видаляти пирій, дотримуватися сівозміни, використовувати пастки.
Поблизу рослин закопують овочі на глибину 10 см (морква, картопля, буряк), надівши їх попередньо на палицю. Кінець палиці повинен виглядати з землі. Через пару днів пастку обережно викопують і знищують.
Порада дачникам: ось таку обробку полуниці від хвороб і шкідників в якості профілактики краще проводити в другій половині вересня: рідке мило (2 ст.л.), підгоріла соняшникова олія (3 ст.л.), деревна зола (2 ст.л. ), оцет (2 ст.л.) розмішати в 10 л теплої води (30 ° С). Процідити і обприскати всі кущі полуниці і грунт.