Ландшафтний дизайн. З чого почати?
- Особливості рельєфу як просторового елемента;
- Склад і особливості ґрунту як середовища існування кореневих систем і елементів живлення для росту і розвитку декоративних рослин;
- Камінь і дерево як матеріал для архітектурних і садово-паркових елементів;
- Воду в спокійному і текучому стані;
- Повітря як елемент глибини перспективи.
Така велика різноманітність композиційних елементів говорить про складність проектування і створення цілісних в художньому відношенні композицій.
Не варто забувати, що основним будівельним матеріалом при створенні тих чи інших ансамблів служать живі рослини, які в процесі росту і розвитку постійно змінюються. Саме тому тільки в руках вдумливої людини вони зможуть проявити всі свої декоративні особливості і справити максимальний естетичний вплив на глядача. У більшості ж випадків, у недосвідчених руках, вони багато втрачають і часто стають не тільки непотрібними, але часом і зайвими.
Художнє оформлення будь-яких озеленюючих територій зазвичай зводиться до підбору декоративних рослин за формою і колоритом, до побудови просторової перспективи, до створення гри світла і тіні з урахуванням особливостей сезонів і окремих годин доби, а також до участі основних мотивів і архітектурних форм в просторовому, об'ємному і колоритному оформленні садових просторів.
Будь-яка людина, що має ділянку землі і бажає зробити її затишною і красивою, мимоволі стає ландшафтним дизайнером. Ось тому будь кому, хто має справу з живими рослинами, необхідні не лише глибокі знання біологічних та декоративних особливостей використовуваних рослин, а й знання особливостей тих чи інших композиційних рішень, використовуваних при створенні зелених насаджень. Для того щоб професійно спланувати посадки, правильно і красиво розмістити декоративні рослини, необхідний деякий мінімум професійних знань.
Визначальні фактори при плануванні саду - грунт, клімат, навколишнє середовище. Чим більше вони будуть прийняті до уваги, тим гармонійніше впишеться сад в наявний ландшафт. Природні умови також надають важливу роль при виборі рослин для озеленення. Необхідно оцінити фінансові можливості, з урахуванням змісту новоствореного ландшафту надалі.
Приступаючи до планування, необхідно добре уявляти, де розташовуватимуться окремі елементи композиції, визначитися у виборі матеріалів і рослин. Ще одна умова правильного планування ділянки - його орієнтація. Необхідно знати, як освітлюється ділянка протягом дня і в різні пори року. Як пересуваються слідом за сонцем тіні від будівель і дерев. Ці знання допоможуть правильно вибрати місце для будівництва будинку і територію для відпочинку, дозволять правильно розмістити квітники, декоративні та плодові культури.
Коли на вашій ділянці вже стоїть будинок, прокладені основні комунікації, виникає необхідність упорядкувати територію.
З чого почати?Для початку, визначитися зі своїми запитами, побажаннями членів сім'ї і розглянути свої фінансові можливості. Потім побажання повинні бути зіставлені з особливостями вашої ділянки. І тільки тоді можна приступити до створення генерального плану.
Генеральний план - це ретельно продуманий план, виконаний у кольорі в електронному вигляді, або вручну на папері. На ньому обов'язково повинні бути зображені границі ділянки, проектовані рослини, доріжки, майданчики, всі існуючі насадження, всі будови й архітектурні споруди, квітники. На полях виносяться експлікація, умовні позначення, вказується масштаб і сторони світу. На підставі генерального плану виконуються й інші креслення.
Високохудожні садові простори зазвичай прикрашають за допомогою декоративної рослинності і садово-паркових елементів, створюючи оригінальні види, одержувані за рахунок переднього, середнього і далекого планів садового простору, що спостерігаються з певних точок. А вмілим підбором рослин можна створити перспективи, які можуть оптично подовжувати або вкорочувати садовий простір. Оптичне подовження використовується на невеликих територіях, а оптичне укорочення - на великих озелених ділянках.
Передній план - зазвичай дає початок перспективі, підкреслюється алеєю, терасою, альтанкою, оглядовим майданчиком, одиночними деревами або різними групами;
Середній план - оформляється головним чином опушкою масивів, деревними групами або одиночними деревами;
Дальній план - оформляється підкресленим об'єктом, пейзажної групою або опушкою масиву з вертикально виділеним силуетом;
Рамка (обрамлення) - створюється зазвичай при передньому і середньому плані. Вона потрібна для підкреслення, обмеження або виділення самого суттєвого в садовому пейзажі, декоративному вигляді або картині.
Перед тим, як приступати до розробки проекту, необхідно вирішити, в якому стилі буде виконано цілісне рішення дизайну ділянки. Дуже важливо заздалегідь спланувати свою ділянку. Знаючи, де будуть розташовані доріжки, сходи, дворики-патіо, можна зберегти час і гроші. Підберіть варіанти планування, прикиньте їх вартість і лише потім приймайте рішення.
Варіантів ландшафтного дизайну може бути багато, і залежать вони від різних факторів. Характер місцевості, традиції регіону, смаку, дизайнерських здібностей і фінансових можливостей власника грають у цих питаннях основну роль. Не може бути ідеального саду, та й двох схожих один на одного індивідуальних садів не повинно бути. Від цього життя стало б набагато нудніше. Тому і з'явилося таке поняття, як ландшафтний дизайн і міцно увійшло в наш лексикон. На жаль, далеко не всі розуміють серйозність і значимість цього питання, що займає помітне місце в сучасній культурі багатьох країн світу. Посилено розвиваючись, враховуючи аспекти культури окремих націй і народів, ландшафтний дизайн набуває певну тенденцію інтернаціональної спрямованості.
Основні стилі ландшафтного дизайну:регулярний стиль - прямі доріжки, що сходяться до центру (дому), чередовані посадки стрижених дерев і чагарників, парадні квітники, великі ділянки газону;
пейзажний стиль - звивисті доріжки, що втрачаються в заростях дерев і чагарників; будинок не є центром, а гармонійно вписується в навколишній ландшафт;
східний стиль - прикладом можуть служити японські сади, де за допомогою рослин, каменів, води передається філософське сприйняття місця людини в природі.
Подумайте, в якій обстановці ви будете почувати себе затишно, що для вас важливіше: відкриті простори або затінені куточки дикого саду. Вибір стилю визначає асортимент використовуваних рослин і подальшу роботу над проектом.
На початку роботи над проектом необхідно промальовувати в масштабі контури ділянки, існуючі і плановані будови і доріжки, позначити на плані напрямок північ-південь, продумати необхідність дренажної системи на ділянці (дренажна система необхідна в тому випадку, якщо вода навесні або після дощів тривалий час стоїть на поверхні землі).
Наступна частина роботи над проектом - розташування на ньому дерев, декоративних і плодових чагарників, клумб з багаторічних і однорічних квітів, а також інших декоративних елементів, наприклад: ставок, альпінарій, лавки, вазони, скульптури.
Необхідно пам'ятати, що гармонійно виглядає ділянка, на якій існують рослини трьох рівнів: верхній - дерева, середній - чагарники, нижній - квіти або газон.
Найбільш оптимальним для розвитку рослин вважається та частина ділянки, яка розташована з південно-західного боку від будівель, тому що вона отримує більше сонячного світла і тепла. Тут можна садити практично всі рослини, навіть ті, які в наших широтах можуть погано себе почувати через морози: гортензія, троянди, клематиси, рододендрони.
Ті частини ділянки, які перебувають з північного чи північно-східного боку від будівель, є найменш сприятливими для росту і розвитку рослин. Для таких зон необхідно підбирати тіньовитривалі і холодостійкі рослини: дерева - ялинка, туя, ялівець, береза, горобина, клен; чагарники - барбарис, глід, бирючина, кизильник блискучий.
Заключна частина роботи над проектом - на основі готового проекту озеленення та благоустрою, створюються проекти освітлення та автоматичного поливу ділянки.
Якщо ви спланували рівну ділянку, це не складе великої праці. Буде досить просто вирівняти поверхню землі витримуючи невеликий кут нахилу всієї ділянки для того, щоб вода в подальшому не накопичувалася на ділянці, а йшла за його межі, наприклад, в дренажну канаву. Однак якщо ви передбачили зміну рельєфу ділянки - схил, яр або терасу - то доведеться неабияк потрудитися, згрібаючи землю в одному місці і перетягуючи її в інше, будуючи підпірні стінки для того, щоб земля не обсипалася.
Після планування поверхні ділянки прокладаються доріжки, кабелі освітлення та поливу і проводяться інші заплановані будівельні роботи. І тільки потім починається посадка дерев, чагарників, розбивка клумб, посів газону та інші роботи з озеленення ділянки, передбачені планом. Цей етап є заключним.
Лише деякі люди відчувають повне задоволення від свого власного саду. Незважаючи на задоволення, одержуване від відпочинку або роботи в саду, в ньому завжди знаходяться дрібниці, які повинні бути краще. Більшість людей воліють великі простори, і лише деякі люблять маленькі садки. Що може бути краще, ніж доглядати за своїм садом, покращувати і формувати його у відповідності зі своїм смаком і уявленнями - це одне з найцікавіших занять. Тим не менш, це не просто - адже існує цілий світ мистецтва садівництва!
Зазвичай під садівництвом розуміють правила вирощування рослин, однак частіше від того, як і де їх розміщують, створюється сприятливе чи відразливе враження. Кожен вибирає свій власний тип саду, як і стиль життя, і те, що чудово підходить одній людині, абсолютно протипоказано для іншої. Мета ландшафтного дизайну полягає в тому, щоб допомогти створити такий сад, який відповідав би вашим уявленням про його зовнішність і як найкраще втілював вашу індивідуальність.
Ландшафтний дизайн переслідує й іншу мету: дати волю вашій фантазії і уяві. Він поєднує в собі вражаючі досягнення сучасності із знаннями і традиціями минулого. І все це тільки для того, щоб перетворити на квітучі оазиси неродючі ділянки землі.