Догляд за газоном
Полив газону проводиться поверхневим зрошенням або дощуванням з використанням різних пристосувань для створення якомога більш дрібних струменів води, дуже рясно, але, не допускаючи утворення калюж і тривалого застою води.
Полив особливо необхідний в період від посіву насіння до появи сходів. Його проводять вранці і ввечері, так як волога що випаровується, може завдати насінню великої шкоди. Волога для рослин особливо важлива на легких, піщаних ґрунтах з глибоким розташуванням горизонту ґрунтових вод. Там, де дощова вода проходить крізь верхній шар не затримуючись, коренева система газонних трав відчуває нестачу вологи. Полив необхідно проводити з таким розрахунком, щоб верхній шар ґрунту був вологим на глибину не менше 6-8 см. Недостатній полив із зволоженням поверхневого шару на менші глибини призводить до поверхневого розвитку коньової системи трав.
Газон потрібно поливати після стрижки, прополюванням, в період інтенсивного росту і кущіння, так як від нестачі вологи трава жовтіє і втрачає пружність. Щоб вода не застоювалася і мала доступ в нижні шари, поверхню ґрунту перед зрошенням потрібно попроколювати вилами, що дозволяє уникнути ущільнення ґрунту. Регулювання водного режиму газонів має важливе значення для їх декоративності, особливо це важливо для високо декоративних газонів.
Для нормального росту і збереження високої декоративності газону, потрібна велика кількість поживних речовин, так як значна їх кількість втрачається під час скошування. Вибір добрив, їх кількість, терміни і методи внесення залежать від складу ґрунту та його фізичних властивостей. В якості органічних добрив зазвичай використовується компост або добре перепрілий гній, який вноситься з осені у вигляді поверхневого добрива шаром 2-3 см.
Мінеральні добрива вносяться з розрахунку: 10 г калійного добрива, 10 г суперфосфату, 10 г фосфоритного борошна на 1 кв.м. Фосфорні добрива сприяють більш ранньому розвитку злакових трав і підвищенню їх стійкості до посухи. Калій потрібен протягом усього періоду вегетації для стабільного утворення молодих ростків. Крім того, необхідні кальцій, сірка, марганець, бор та інші елементи живлення. Повне мінеральне добриво вноситься з розрахунку 50 г на 1 кв.м.
Щоб зберегти високу декоративність трав, їх підгодовують 2-3 рази за сезон. Навесні вносять тільки азотні добрива, розкидаючи їх по поверхні ґрунту. Проте не рекомендується використовувати занадто велику кількість добрив, це надмірно посилює ріст вегетативної частини трави і утруднює її скошування. З початку серпня підгодовувати рослини азотними добривами припиняють, в іншому випадку вони можуть не встигнути підготуватися до періоду спокою і погано перезимують. У суху літню погоду, щоб уникнути пожовтіння травостою, необхідно проводити дощування і підживлення рослин аміачною селітрою з розрахунку 10 г на 1 кв.м. Крім того, можна успішно застосовувати деревну золу, яка залишається після спалювання деревини листяних порід. Восени газон бажано замульчувати перепрілим гноєм або торфо-піщаною сумішшю.
Провітрювання
Провітрювання - проколювання ґрунту на глибину 3-10 см. Оскільки у міру використання газону грунт поступово ущільнюється. Все це ускладнює проникнення кисню до кореневої системи і створює умови для накопичення вуглекислого газу у верхньому шарі ґрунту, тому сповільнюється ріст і розвиток трави.
Для підтримання оптимального газообміну, ділянку необхідно обробляти зубовим або ріжучим аератором, можна також використовувати садові вила. Робити це краще навесні і влітку. Кількість обробок за сезон залежить від ступеня ущільнення ґрунту. Не обов'язково обробляти всю ділянку, можна проробляти це тільки в помітно ущільнених місцях.
Проколювання
Проколювання ґрунту проводиться для підтримки оптимального водного режиму і поліпшення дренажу ґрунту. Операція рекомендується для ділянок з важкими суглинними ґрунтами, де часто застоюється вода після дощів і танення снігу. Проколювання рекомендується робити на глибину 10-25 см. для відводу води в глибші шари ґрунту. Використовуються при цьому садові вила.
Підготовка газону до стрижки
Газон краще стригти коли трава суха, інакше поверхня вийде неакуратною, а мокра трава засмітить газонокосарку. Грунт також повинен бути сухим, оскільки у вологій землі каток і колеса грузнуть і можуть зіпсувати поверхню газону. До того ж, застосовувати електричну газонокосарку на мокрому газоні небезпечно.
Обов'язково приберіть з газону палки, каміння, кістки, послід, дріт - все, що може пошкодити газонокосарку або зіпсувати поверхню газону під час стрижки. Після цього корисно газон підмести, особливо якщо на траві роса або краплі дощу. Замість віника іноді корисніше використовувати граблі.
Заздалегідь визначте час стрижки - кожна наступна смуга повинна йти під певним кутом до попередньої. Якщо минулого разу ви стригли з півночі на південь, то тепер стрижіть зі сходу на захід. Це допоможе розростанню широколистих трав і утворенню на газоні ребристих смуг.
Пізньою осінню або на початку зими не стрижіть газон при сильному холодному вітрі, інакше трава піде під сніг з обмороженими кінцями.
Скошування газонних трав
Стрижка газонів необхідна для створення рівного зеленого килимка, більшого кущення і розгалуження кущиків газонних трав. Це робить дернину більш щільною, що забезпечує декоративну якость газону. Скошування стимулює ріст молодих пагонів, більш соковитої зелені, пригнічує ріст і розвиток бур'янів. Скошену траву слід відразу ж прибирати з поверхні ділянки, так як вона може викликати пожовтіння і випрівання травостою. Число укосів за сезон залежить від конкретного типу газону.
Стрижка дрібних газонів проводиться як тільки молоді пагони досягнуть висоти 10-12 см. Якщо пагони будуть надто високими, то декоративна цінність таких газонів знижується, вони грубіють і стригти їх стає дуже важко. Якщо ж газон таки не вдалося підстригти вчасно, то, щоб уникнути негативних наслідків, їх скошують пізно ввечері або в похмуру погоду.
Скошування роблять у міру відростання трави, раз на 10-15 днів. Як правило, використовуються газонокосарки електричного або бензинового типу, що дозволяє добитися рівного скошування травостою. Під зиму бажано газон скосити, так як за зиму трава можуть загинути через велику кількість гниючого листя.