Передпосівна підготовка насіння (народні методи)
Якщо купувати спеціальні дезінфікуючі препарати для передпосівної підготовки насіння не хочеться чи немає можливості, то можна протравлювати насіння в слабкому (рожевому) розчині марганцівки, розчинивши щіпку порошку в півлітра води взяту на кінчику ножа. Тримають насіння в розчині півгодини, після чого їх обов'язково слід ретельно промити проточною водою і висушити. Не застосовуйте більш високих доз марганцівки, як часто рекомендується, наприклад, 1 г на півсклянки води, тобто 1:100. Така надмірна доза препарату може навіть завдати шкоди насінню, а для цілей дезінфекції цілком достатньо концентрації розчину 1:1000 (1 г на 1 л води).
Коли немає навіть марганцівки, насіння цілком можна продезінфікувати соком алое. Це досить екзотичний і старий спосіб, який дає гірші результати, але годиться для крайнього випадку. Зі свіжозрізаних листків алое видавлюють сік, а потім 12 годин тримають насіння в його водному розчині (1:10, тобто приблизно столова ложка на 200 мл води), після чого їх також добре промивають і висушують.
Нарешті, можна і просто прогріти насіння. Крім дезінфекції, при правильному застосуванні ця процедура ще й підвищує схожість насіння. Їх потрібно витримати в гарячій воді (з температурою 45, максимум 50 градусів) не більше 20 хвилин. Не прислухайтеся до рекомендацій, які радять більш гарячу воду (60-65 градусів) і термін витримки в кілька годин. Так ви ризикуєте просто вбити більшість насіння. Можна застосувати і суху термічну обробку, скориставшись будь-яким нагрівальним приладом. Температура потрібна та ж, тому обов'язково покладіть поруч з насінням градусник, щоб її контролювати.
Ні в якому разі не можна висівати насіння відразу ж після дезінфекції. Потрібно дати їм на відпочинок хоча б добу, а краще дві. Після цього бажано замочити насіння в розчині спеціального препарату для поліпшення їх схожості. Якщо таких спеціальних стимуляторів росту під рукою немає, можна скористатися для підвищення схожості насіння настоєм деревного попелу. Столову ложку попелу розчиняють в пів літрі води, добу настоюють, потім проціджують розчин і замочують в ньому насіння на одну ніч.
Не забувайте, що передпосівна підготовка насіння є запорукою доброї схожості та подальшого правильного розвитку і росту рослин, їх стійкості до різних хвороб.