Готуємо виноград до зими
Способів захистити виноград існує безліч. Самий нехитрий з них - це укривання землею. Досить стійкі сорти накривають шаром землі в десять-п'ятнадцять сантиметрів, а от менш морозостійкі, європейським знадобиться не менше двадцяти п'яти-тридцяти сантиметрів. Якщо виноград посаджений рядами, то вкривають землею з міжрядь, якщо кущі винограду садили в довільному порядку, то можна брати землю з відстані не менше одного метра від штамбів. Недосконалість такого способу догляду за виноградом - у можливому випріванні або вимоканні бруньок, коли настає період затяжних відлиг і опадів. У такому випадку поверх земляного насипу укладають смужки шиферу чи загортають його плівкою для того, щоб виноград не страждав від зайвої вологи.
Швидким і простим способом є укривання рослин плівкою. Для цього треба провести обрізку винограду, нахиляючи до землі лозу і прищипуючи металевими скобами або дерев'яними колючками. Лозу в такому положенні загартовують до п'яти градусів нижче нуля. Вже після цієї процедури її накривають плівкою, закріплюючи за краї дерев'яними кілочками, лозою або землею.
Такий захист винограду на зиму дає можливість загартуватися лозі, але слід врахувати, що під час відлиги ця ж плівка створює протилежний, "парниковий" ефект, в результаті чого лоза втрачає придбану стійкість. Як результат - кущ винограду, що до цього спокійно витримував морози до двадцяти п'яти градусів, тепер може протистояти тільки п'ятнадцяти-сімнадцяти градусам.
Такі сорти винограду як "Перлина Саба", "Ізабелла"(якщо це справді "Ізабелла") відносяться до таких сортів винограду, які не потрібно укривати. Вони добре адаптовані до умов нашого клімату і немає необхідності рятувати їх від морозів.
Виноград Лідія: що робити взимку?
Цей сорт винограду на зиму не вкривають, він стійкий до холодів. Після перших заморозків «Лідію» обрізають і готують живці для «шкілки» на майбутній рік.
Для цього спочатку перевіряють виноградну лозу, зріла чи вона, щоб не взяти черешки з жируючих пагонів або пагонів-двійників, з заміщаючих бруньок. Якщо зігнута лоза потріскує, значить вже зріла.
Обрізайте черешки по шість бруньок, чіпляйте на них бірочки і ставте на одну добу в теплу воду. Живці повинні бути покриті водою на третину. Потім упакуйте їх у поліетиленові пакети і вставте в них трубочки, щоб черешки дихали. Зав’яжіть та зберігайте в сараї або на балконі. Приміщення не повинно бути опалювальним. Далі живці можна опустити в підвал.
Зимовий догляд за сортом Лідія полягає в тому, щоб відгородити рослину від пошкоджень гризунами. Розкладіть шматочки мішковини, змочені гасом, через півметра під лозу - миші не люблять його запаху.
Зазвичай цей сорт не вкривають на зиму. Але якщо Ви підстрахувалися і зробили легке укриття, то стежте, щоб під ним не було занадто сиро: лоза від цього захворіє гниллю. Доведеться відкривати і провітрювати регулярно. Лідія відмінно протистоїть морозам, навіть самим міцним, а якщо підмерзає, то навесні швидко відновлюється.
Добре, якщо сніг рівномірно вкриє лозу знизу білою шапкою. Але теж необхідно час від часу видаляти кірку на снігу і трохи рихлити його.
Досвідчені виноградарі вважають, що якщо Лідію укрити на зиму, то ягоди потім швидше і дружніше будуть визрівати.
Лідія має «шкідливу» звичку: чіпляється лозою за будь-яке дерево поруч, за дах будинку, якщо перебуває занадто близько. Постарайтеся взимку, коли ясна і не дуже холодна погода, оглянути виноград і відвести обережно лозу з непотрібних місць, зміцнити її підпорами.