Всі відходи - в городи!

Вдома і на дачній ділянці завжди утворюється багато різних відходів, які досвідчені бабусі не викидають, а збирають і привозять на грядки або засипають в квіткові горщики. Чи треба це робити, чи варто возитися з різним сміттям, і куди його підсипати? Багато збирають його взимку, а потім обмежуються тим, що висиплють в яку-небудь грядку, та й забудуть про це. Тільки, виявляється, вона корисна не всім рослинам...


ЯЄЧНА ШКАРАЛУПА
ЯЄЧНА ШКАРАЛУПА

Помічено, що обов'язково відгукується на підсипку шкаралупи цвітна капуста, при цьому шкаралупу треба подрібнити і додати в лунку при посадці.

Шкаралупа великими шматочками при посадці картоплі захистить від кротів, а розсипана по капустяній грядці зверху - від слимаків. Для захисту від капустянки її вносять у лунки, і це не хімічний препарат, а корисна складова для ґрунту, вона краще засвоюється ґрунтом, ніж крейда чи вапно за рахунок своєї структури.

Подобається посипання грядки шкаралупою поверху, приблизно 1-2 склянки на 1 м2 кавунам, диням, баклажанам, перцю, бурякам, це рослини, яким для росту потрібно багато мікроелементів. У томатів іноді трапляється дуже неприємне захворювання - вершинна гниль, це коли плоди рано червоніють, а при зборі виявляється, що низ у них почорнів і висох. Трапляється це від нестачі кальцію в ґрунті, значить, можна підсипати шкаралупою і томати, правда, подіє не одразу, але, якщо така проблема була в минулому сезоні, внесіть шкаралупу заздалегідь.

Якщо грунт у ємності з розсадою айстр засипати зверху подрібненою шкаралупою, вони не захворіють «чорною ніжкою», теж саме і з капустою. Корисно додавати її і в компостну купу. Іноді шкаралупу додають в грунт під розсаду і кімнатнимі рослинам для розпушення землі.

Помічено, що у великих кількостях вона шкідлива для розсади томатів, баклажанів, перців і будь-яких сіянців раннього віку, крім, як уже було сказано, айстр і капусти. І зовсім не потерплять додавання шкаралупи всі кімнатні любителі кислих ґрунтів - узамбарські фіалки, глоксинії, стрептокарпуси. Зате з неї виходить прекрасний дренаж на дно квіткового горщика або розсадні стаканчики під всі інші рослини. Перед тим, як заготовлювати шкаралупу, її бажано ошпарити і просушити, щоб не було неприємного запаху. Потім її подрібнюють і використовують за призначенням. Для кімнатних квітів шкаралупу можна просто залити водою на кілька днів і використовувати настій для поливу. Іноді половинки скорлупок використовують, як стаканчики для розсади, їх розставляють в яєчні осередки, дуже навіть зручно.

Літні люди часто використовують шкаралупу, як джерело кальцію - дуже чисто вимиті свіжі яйця заливають молочною сироваткою на кілька днів, поки шкаралупа не розчиниться, яйця викидають, а кальциновану сироватку вживають замість дорогих аптечних препаратів кальцію.

Ну, і, нарешті, з пофарбованої шкаралупи, наприклад, крашанок, умільці роблять такі картини і панно! Додатково знадобиться тільки аркуш щільного, бажано оксамитового паперу та клей - чудове заняття для дитячих розваг, особливо в канікули.


Ох, вже цей ЧАЙ!
 ЧАЙ

Хтось десь чув, що чай корисний для кімнатних квітів, правда, жодного разу не траплялося бачити, щоб квітникарі в теплицях його застосовували. А вже від картини, коли залишки чаю з кухля виливають у конторах в горщики з квітами, у мене особисто - просто дух захоплює. Особливо, якщо він солодкий. Недарма в багатьох конторах від дрібних мошок - відбою немає, сидять, і відмахуються. Як же робити правильно?

Дехто вважає, що однієї склянки висушеної заварки на відро землі - цілком достатньо, це аератор ґрунту і служить слабким добривом. Для поливів беруть склянку висушеної заварки чаю, заливають гарячою водою і дають настоятися 4-5 днів, після проціджування - корисно використовувати для поливу кімнатних квітів. Бабусі радять використовувати так званий «Третяк», тобто, двічі чай заварюють і випивають, а третя заварка - в самий раз для підгодівлі квітів. Це, звичайно, справа смаку.

Застосовують чай і при посадці кімнатних квітів. Для цього на дно горщика укладають дренаж, як зазвичай, а зверху на нього - шар заварки, потім - землю. Поки рослина розпустить коріння до чайного шару, заварка перегниє і вийде корисний компост. Особливо корисний чай для папоротей, вони дуже страждають від великої кількості карбонатних солей в поливнії воді, а чай м'яко розкислює ґрунт і допомагає рослинам впоратися з проблемою.

Чайні відходи можна використовувати і як мульчу в горщиках, тільки в сухому вигляді, а не прямо з запарника кожен день. Сира мульча може покритися пліснявою, і її дуже люблять мошки, ну, і все добре в міру. Відходи чаю добре розпушують і компостну купу, причому прискорюють компостування, це добре, тому що якісний, дрібний компост виходить тільки через два роки. При цьому, зрозуміло, є й інші прекрасні прискорювачі компостування, наприклад, БайкалЕМ. На внесення сухої заварки в лунки при посадці добре реагують огірки та томати.

Ще на просторах Інтернету зустрілося на форумах квітникарів спостереження, що мульча з чаю або кави сприяє швидкому розмноженню цінних сортів гладіолусів з великими квітками, адже вони дають мало «діток». Правда, заняття це дуже клопітке, чайнокофейную мульчу доведеться збирати довго, мульчують нею грядку з осені шаром до 10 см ... Але, може, кому і придасться така ідея.


Кава
Кава

Що стосується кавової гущі, то вважається, що вона містить багато калію, і це добре. Як і будь-яка розсипчаста складова, гуща покращує структуру ґрунту. Однак більшість досвідчених квітникарів не застосовує гущу на квітах, і навіть категорично проти неї, кажуть, це шкідливо і не можна. Я приєднуюся до цієї думки.

Зате народ помітив, що залишки кави корисно виливати в місця скупчення мурашок і равликів, вони поступово зникають. І ще одне цінне спостереження. Ні для кого не секрет, що домашні коти, вивезені влітку на дачу, обов'язково облюбують для себе яке-небудь вподобане містечко, будь це найцінніша лілія з усієї колекції, і починають порушувати там санітарні правила. Відучити їх від цього неможливо, а ось, кажуть, залишки кави в суміші з апельсиновими кірками, розкиданими навколо рослини, дуже допомагають, треба спробувати.


Лушпиння цибулі
Лушпиння цибулі

На кімнатних рослинах настій цибулевих відходів застосовують для боротьби з різними шкідниками, особливо ефективно - від павутинного кліщика. Засобом обприскують і промивають листя хворих рослин знизу. На літрову банку настою беруть близько 20 г лушпиння (це близько склянки, з ущільненням), заливають гарячою водою, настій готовий через добу і його треба процідити. Для кращого прилипання додають зелене рідке мило. Ще через добу рослину бажано промити чистою водою. Віджату луску корисно додавати в компостну купу.

Брати луску для лікування рослин треба тільки від здорових цибулин, у цибулі повно різних захворювань, якими хворіють багато культур. Замість настою можна застосовувати відвар. Для приготування відвару беруть 10 г лушпиння, заливають 5 л теплої води, накривають кришкою, доводять до кипіння і дають охолонути. Відвар проціджують, розбавляють вдвічі (для обприскування і миття рослин). Для поливу розсади і квітів відвар розбавляють ще вдвічі. При регулярному застосуванні ваші квіти і сіянці «повеселіють», перевірте.

Радять застосовувати свіжий, тільки що приготовлений відвар, але це досить клопітно. Для початку можна приготувати відвар на 5-7 днів, результат все одно буде хорошим. Ну, і народні майстри і з цибулевого лушпиння роблять справжні шедеври, адже майже у кожної цибулини - свій відтінок, повний простір для фантазії. Зберігається цибульна луска багато років, якщо її добре просушити, і при цьому зберігає всі свої корисні властивості.


Газета «Садовод» № 25, 2012

Схожі новини по темі Домівка / Сад і город


Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний календар. Жовтень

Народний календар. Жовтень

Наче й непомітно, але впевнено увійшла в свої права осінь. Найповніше її репрезентує жовтень. У...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я про жовтень

Українські традиції, прикмети, прислів’я про жовтень

Українська назва другого осіннього місяця не потребує будь-яких пояснень. Довколишні гаї зодяглися...

Посівний календар

Посівний календар на грудень 2018 року

Посівний календар на грудень 2018 року

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на грудень місяць 2018 року по...