Народний календар. Серпень.

15 СЕРПНЯ - СТЕПАНА-СІННИКА

Назва дня пов'язується з перенесенням близько 428 р. мощів першомученика Стефана з Єрусалима до Константинополя і збиранням отави — другого сіна. До того ж, цей святий відомий у нас як покровитель коней. «Який Степан-сінник, такий і вересень».


Яка погода цього дня, така буде у вересні.
Починали косити отаву. З'явилась отава - для сіна прибава.


16 СЕРПНЯ - АНТОНА-ВИХРОВІЯ

За іменем новгородського ченця XII ст. Він заснував монастир Різдва Богородиці. Після смерті Антонія в 1147 р. виникла легенда, за якою він був італійським самітником, який утік від латинян у Новгород, приплив по морю прямо з Рима (звідси його повне ім'я — Антоній Римлянин). Здавна було помічено, що на Антона досить часто буває вітер з вихором. «Який Антон, такий і жовтень».


За цим днем прогнозували погоду в жовтні.
Вітер з вихорами - на сніжну зиму.


17 СЕРПНЯ - ЯВДОХИ-ОГІРОЧНИЦІ

Від імені мучениці Євдокії, страченої в 364 р. Цього часу дозрівають останні огірки, дбайливі господарі готують кадібці для їх засолювання. За Явдохою прогнозують погоду на листопад. Якщо припадає сонячний і теплий день, то погожим буде і листопад, а коли дощовий, то бути йому сірим і мрячним.


Погожий день - то й листопад буде погожий, а коли хмарно і дощить - то й листопад буде сірий, і рано засніжить.
Рясно вродила малина - врожай і на хліб.


18 СЕРПНЯ - ЄВСТИГНІЯ-ЖИТНИКА

За іменем мученика Євстигнія, який помер в 362 р. За давніх часів селяни цього дня закликали жниво, щоб нечиста сила не поселилася в ньому і не виганяла худобу з пасовищ. За Євстигнієм завбачують погоду: який Євстигній, такий і грудень.


19 СЕРПНЯ - ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДА БОГА І СПАСА НАШОГО ІСУСА ХРИСТА, ЯБЛУЧНИЙ СПАС

Одне із великих народно-релігійних свят, що входить до числа дванадцяти. Як оповідають євангелісти, в середині свого земного служіння Ісус Христос привів своїх учнів на гору Фавор, де раптом преобразився: його обличчя засяяло, як сонце, одяг побілів, як сніг. У народі Преображення Господнє називають Великим і Другим Спасом. Цієї пори збирають врожай фруктів, меду, хліба, грибів, які відносять до церкви на посвяту. На Спаса прийнято поминати померлих родичів. За повір'ями, цього дня вони втрете — після Страсного четверга і Трійці — виходять на світ.

Якщо в родині є тяжко хвора людина, якій на Спаса дати освячене яблуко – символ життя, то вона або видужає, або закінчаться її страждання і вона тихенько помре до Успіня.
Після спасу часто настає різке похолодання, тому приказують: «Прийшов Спас — держи рукавички про запас».


Прийшов Спас - бери рукавиці про запас.
Минув Спас - держи кожух про запас.
До Спасівки бджола робить на пана, а після Спасівки на себе.
Як у Спасівку будуть великі вітри, то зима буде з віхолами та лютими морозами .
Якщо у Спасівку на деревах жовтіє листя,то це народна прикмета, що буде рання осінь.
Якщо на Спаса нема дощу, то це прикмета, що буде гарна суха осінь. Дощів небагато буде .
Якщо на Спаса йде дощ, січень наступного року буде сніжний, якщо жарко - січень морозяний.
Якщо антонівка вродила - наступного року хліб уродить.
Пройшов Спас - пішло літо від нас.


20 СЕРПНЯ - ПИМЕНА

Названий іменами києво-печерських ченців. Пимен Многоболісний народився хворим. Коли хвороба загострилася, його принесли в Печерський монастир, щоб ченці помолилися над ним. Він залишився в монастирі, в якому пробув більше 20 років і ніколи не нарікав на свою хворобу. Міг лікувати інших, а перед смертю сам видужав. Помер у 1110 р. Пимен Посник жив у XIII — XIV ст., постійно постився, споживаючи їжу лише раз на тиждень.


21 СЕРПНЯ - МИРОНА-ГОНИВІТРА

На честь святителя Мирона, єпископа Критського, який жив у IV ст. Помер близько 350 р. В народі цей угодник одержав ім'я Вітрогона або Гонивітра, оскільки в його день, як правило, дмуть сильні вітри. З днем Мирона пов'язують і кінець літа. «Мирони-Вітрогони куряву збивають на дорогах, за красним літом стогнуть». Здавна помічено: який Мирон-Гонивітер, такий і січень.


- ГРИГОРІЯ ІКОНОПИСЦЯ

Був ченцем Києво-Печерського монастиря. Брав участь в оздобленні Успенського собору Києво-Печерського монастиря. В малюванні образів досяг високої технічної виразності. Багато його ікон розходилось по всій Україні. Помер у 1105 р.


За цим днем відповідно до погоди завбачували січень.


22 СЕРПНЯ - АПОСТОЛА МАТВІЯ

Був учнем Ісуса Христа. Спочатку входив до складу апостолів із числа сімдесяти. Згодом його приєднали до дванадцяти апостолів замість Іуди-зрадника. За одним із переказів, Матфій проповідував євангеліє в Ефіопії, де загинув мученицькою смертю близько 63 р.


23 СЕРПНЯ - ЛАВРЕНТІЯ

Вшановується пам'ять римського мученика. Він був архідияконом, тобто заступником єпископа, відав судочинством. Лікував багато хвороб, але найбільше прославився зціленням очної недуги, тому здавна йому молилися щодо прозріння очей. Помер у 258 р.


На Лаврентія дивляться опівдні на воду: коли тиха, то й осінь буде тихою, а зима без завірюх.


24 СЕРПНЯ - ФЕДОРА ОСТРОЗЬКОГО

Походив із Волинського княжого роду. В молодому віці займав посади Луцького старости, а потім воєводи, активно виступив проти поневолення українських земель Польщею. Брав участь у Грюнвальдській битві 1410 р., під час якої було розгромлено військо хрестоносців. Підтримував гуситський рух у Чехії, спрямований проти окатоличення. Згодом князь Федір невдало виступив у битві з татарами, і це, як припускають, стало поворотним пунктом у його житті: невдовзі він став ченцем Києво-Печерського монастиря. Постриг прийняв під іменем Феодосія. Помер близько 1446 р.


25 СЕРПНЯ - ОЛЕКСАНДРА КОМАНСЬКОГО

На честь єпископа з малоазійського міста Комани. За молодих років заробляв собі на життя виробництвом і продажем деревного вугілля. Оскільки він сам і його одяг були завжди брудні, то його називали Вугільником.


День свята вогню в гуцулів.


26 СЕРПНЯ - ТИХОНА ЗАДОНСЬКОГО

Народився в 1724 р. Навчався в Новгороді і Твері. Був єпископом Воронезьким, прославився чудо-творенням. Його богословськими працями захоплювався Ф.Достоєвський. Помер у 1788 р.


27 СЕРПНЯ - МИХЕЯ-ТИХОВІЯ

На честь біблійного пророка. Жив у VIII ст. до народження Христа. В його книзі пророцтв є згадка про Віфлієм як місто народження Месії.
На Михея, як правило, дмуть вітри. За характером вітру визначають погоду на осінь. Якщо вітер тихий, то осінь буде доброю. Коли ж буря, слід чекати непогожого вересня.

Якщо в цей день дме сильний вітер, вересень буде непогідний.
Якщо 27 серпня день був вітряним -на вітряну осінь, якщо буде буря - вересень дощовий.
На Михея дмуть вітри-тиховії - до тихої осені.


28 СЕРПНЯ - УСПІНЯ БОГОРОДИЦІ

Найбільше свято, встановлене на честь Діви Марії. За переказами, вона померла в 48 років Своє тіло Марія заповіла поховати у Гетсиманський печері. Під час похоронної процесії з'явився Ісус Христос із небесними силами в ореолі сяйва, взяв душу Марії і вознісся на небо. А через три дні після Успіня, Богородиця воскресла і вознеслась на небо. Свята Діва Марія зветься Пречистою, тому й свято одержало назву Першої Пречистої. Два інших відзначатимуться 21 вересня та 4 грудня. Про них говорять так: «Перша Пречиста жито засіває (сіють озимі), друга дощем поливає, а третя — снігом покриває». Успіня Богородиці вельми шановане в народі свято. На Успіня помирають люди, які щиро вірили у Бога. Тому навіть з того світу вони можуть допомагати та захищати своїх рідних. Після свята Успіня починається відліт ластівок. Якщо ластівки влітку висиджують другий виводок, то осінь скоро не настане. Відліт в цей день журавлів віщує ранню зиму.


Початок молодого бабиного літа.
Якщо погода молодого бабиного літа (з 28 серпня по 11 вересня) гарна, то старе бабине літо (13 - 21 вересня) буде негожим.
Яка перша Пречиста - така й осінь.
Як на Пречисту йде дощ, то осінь буде погана, дощова, сльотлива і холодна. І навпаки: як не буде дощу, то тепла, сухувата, без болота .


29 СЕРПНЯ - ТРЕТІЙ СПАС

Свято пов'язане із вшануванням полотняної ікони Ісуса Христа (Спаса на полотні). За давнім переказом, коли Ісус Христос умив обличчя та витер його рушником (убрусом), то на рушнику відобразився його лик. Рушник було передано хворому на проказу царю, і той повністю вилікувався від хвороби. А чудесний убрус згодом викупив візантійський імператор Костянтин Багрянородний. З цієї події було встановлено свято на честь ікон, і, до речі, єдине на честь образу Ісуса Христа. В народі воно зветься Горіховим Спасом і Хлібним Спасом, бо закінчилися жнива і починається сівба озимих. «Третій Спас — хліба припас». Раніше в цей день влаштовували ярмарки, на яких в основному продавали полотно.


Якщо журавель відлетить до третього Спаса, то на Покрову буде морозно.
Починається відліт ластівок.
Післяуспіння прийшло - сонце на осінь пішло.


30 СЕРПНЯ - АЛІПІЯ ІКОНОПИСЦЯ

Це перший відомий з історичних джерел український живописець. Очевидно, походив з Києва або його околиць. Навчався у константинопольських майстрів, які прибули для оздоблення Успенського собору Печерського монастиря. Разом з ними юнак виконував мозаїчні роботи і вчився мистецтву іконопису. В 1087 р. постригся в ченці. В монастирі Аліпій продовжував малювати ікони і, за словами Нестора-літописця, «добре ізвик хитрості іконній». Його ікони, що сяяли, ніби сонце, розходилися по всій країні, а деякі з них уславилися як чудотворні. Прославився живописець і як вправний лікар. Помер у 1114 р.


31 СЕРПНЯ - ФЛОРА ТА ЛАВРА

День встановлено на честь святих, які жили в II ст. Це були два брати-близнюки, які навчалися каменярській професії. Вони мали добудувати храм Геракла, але замість нього спорудили християнську церкву, їх наказали стратити, але ангели унесли їхні душі. Історія про Флора (в народній вимові це ім'я нерідко звучить як Фрол) та Лавра за старих часів була дуже популярна в Україні. В народі ці угодники вважаються покровителями коней, тому здавна в селах цей день називають святом коней. За традицією, на Флора та Лавра коням дають можливість відпочити, щоб не накликати пошесті, їх купають у річках і ставках, завивають стрічками гриви у коси, кроплять свяченою водою, тощо.



Прокоментувати статтю:

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...