Народний та церковний календар свят. Березень
Він являється автором однієї з редакцій "Києво-Печерського патерика" - видатної пам'ятки давньоукраїнського письменства. Арсеній був спочатку ченцем у Києво-Печерському монастирі, згодом єпископом Тверським. Він заснував Желтиків монастир, сприяв церковному будівництву. При ньому пожвавилося тверське літописання, а в 1406 р. він створив найдавніший список "Патерика", який містить названу його іменем редакцію - Арсеніівську. Помер святитель Арсеній у 1409 р.
- ІКОНИ БОЖОЇ МАТЕРІ "ДЕРЖАВНА"
Цього дня 1917 р., в день зречення престолу Миколою II, в селі Коломенському під Москвою було виявлено велику чорну ікону. Її промили, і присутнім явилася Божа Матір, зображена у незвичайному вигляді: вона сиділа на троні в червоній порфирі, із короною на голові, в руках тримала державу (земну сферу) і скіпетр (берло), тобто з усіма царськими регаліями. В село Коломенське потяглися юрми віруючих, оскільки ікона, за переказами, зцілювала від душевних і тілесних хвороб. З приходом до влади більшовиків почалися гоніння на ікону. Лише в 1990 р. в селі Коломенському храмі Казанської Божої Матері відбулося прославляння ікони Божої Матері "Державна".
- ФЕДОТА
Якщо вітряно й холодно, то довго не з'являтиметься трава, а тому казали: «Федот кошматий — паші не мати».
16 БЕРЕЗНЯ - ЕВТРОПІЯ, КЛЕОНІКА І ВАСИЛИСКА
На честь мучеників, які постраждали за Христову віру близько 308 року.
17 БЕРЕЗНЯ - ГЕРАСИМА-ГРАЧІВНИКА
Вшановується пам'ять преподобного Герасима, який жив у V ст., і Герасима Вологодського. Перший з них був настоятелем монастиря поблизу Йордану, помер у 475 р. Герасим Вологодський народився у Києві, прийняв чернецтво у Гнилецькому монастирі неподалік Києва. Згодом оселився на далекій півночі, проповідуючи християнську віру. Помер у 1178 р. Цей день здавна пов'язується з прильотом перших граків. І понині у деяких селах цього дня печуть хлібини у вигляді граків.
- ВАСИЛЬКА РОСТОВСЬКОГО
Був сином князя Костянтина Всеволодовича. В 1238 р. у битві на ріці Сіті з татарами потрапив у полон. Його примушували прийняти поганську віру і виступити на боці татар. Князь відмовився і його вбили в Ширенському лісі. Дружиною Василька Костянтиновича була Марія, дочка чернігівського князя Михайла Всеволодовича, замученого в орді разом з його боярином Федором. Завдяки літературній діяльності Марії була створена повість про Михайла Чернігівського. Марія сприяла встановленню шанування батька і чоловіка.
18 БЕРЕЗНЯ - КОНОНА
Назва дня пов'язується з іменем мученика, який займався городництвом і жив у III ст. В старовину градарями називали городників і садівників. Здавна цього дня заведено копати городи та замочувати насіння капусти й помідорів для висіву в парниках. У цей день згадують ще одного мученика на ім'я Конон Ісаврійський, що походив з Ісаврії (територія південно-східної Туреччини), жив у І ст.
За народним звичаєм цього дня відмічали святого Конона – захисника й доглядача коней. За народними віруваннями саме за це Ілля-Громовик довіряв Конону правити кіньми на своїй колісниці. Саме в цей день селяни, що тримали коней, намагались задобрити домовика, щоб той не збиткувався з коней, а захищав їх від злих сил. Бо коні дуже чутливі до присутності злих сил, тому ті найперше намагаються згубити коней.
Жінки передивлялися й перебирали городнє насіння: «На Коконовій днині город сниться господині».
19 БЕРЕЗНЯ - ВІДНАЙДЕННЯ ЧЕСНОГО ХРЕСТА
Церковне свято, пов'язане з подорожжю в 325 р. в Палестину матері римського імператора Костянтина Великого імператриці Олени. В Єрусалимі вона знайшла хрест, на якому був розіп'ятий Ісус, цвяхи, якими його прибили до хреста, оніксовий бокал з останньої вечері тощо.
20 БЕРЕЗНЯ - СЕМИ ХЕРСОНЕСЬКИХ ЄПИСКОПІВ
Вони проповідували християнство в Херсонесі Таврійському (нині Севастополь) у IV ст. Крім Євферія, який помер під час поїздки до Константинополя, всі інші єпископи є священномучениками. Капітон охрестив херсонесців, а під час однієї місіонерської подорожі його втопили в гирлі Дніпра. Ще раніше язичники вбили єпископів Євгенія, Єлпідія та Агафадора. Першими єпископами Херсонеса, які прийняли мучеництво, були Єфрем і Василій.
21 БЕРЕЗНЯ - АПОСТОЛА ЄРМА
Він належав до числа 70-ти. В юності був проданий у рабство одній багатій жінці, яка згодом відпустила його на волю. Завдяки торговельним, часто нечесним, оборудкам Єрм зробився багатим і за це був покараний: дружина його стала сварливою, а діти зреклися християнства. Тоді він покаявся, після чого став одержувати одкровення з неба від Бога, які виклав у своїй книзі "Пастир".
22 БЕРЕЗНЯ - 40 СЕВАСТІЙСЬКИХ МУЧЕНИКІВ, Сорок СВЯТИХ
Присвячено пам'яті християн, страчених у 320 р. у вірменському місті Севастії. Їх всю ніч протримали на озері, скутому кригою, а потім після тортур спалили.
Здавна на Україні з днем Сорока мучеників пов'язувався цілий ряд звичаїв і повір'їв. Наприклад, господині цього дня варили галушки, і кожен член сім'ї з'їдав їх по сорок штук. Школярі обдаровували своїх учителів сорока бубликами.
Вважається, що з цього дня має розпочатися справжня весна, а тому матері випікали з тіста по сорок «жайворонків» чи «голубів» і віддавали дітям, щоб вони, ходячи вулицями, закликали птахів з вирію. В інших місцях таке печиво, що нагадувало птахів, відносили сусідам, аби краще неслись гуси й висиджувалися яйця. Діти ж,взявши в долоні печиво, вибігали за село і наспівували веснянки. Власне, з цього дня дозволялося починати веснянкові забави. Хлопці, побачивши диких гусей, кидали їм услід соломинки з побажанням: «Гуси, гуси! Нате вам на гніздечко і на здоров’ячко, а нам на тепло!».
На півдні України (в інших регіонах — на Олекси) пасічники починали виставляти вулики з омшаників. Якщо було холодно, то стукали в стінку, приповідкуючи: «Нуте ви, бджоли, готуйтесь, бо прийшла пора. Йдіть і не лінуйтеся, приносьте густі меди і рівні воски, і часті рої Господу Богу на офіру (пожертву), а господареві на пожиток!».
За звичаєм, в цей день дівчата варили сорок вареників. Але найбільш символічним був обряд «Топтати ряст». Вважалося, що той, хто напровесні потопче його — убезпечить життя й здоров'я протягом року. Тому люди, навіть літні й кволі, виходили в поле і, притупцюючи ногами на зелених сходах, казали: «Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати!».
Завбачливі господарі починали готувати збіжжя для ранніх зернових, а жінки висівали розсаду капусти.
Хоч цей день і вважався провісником весни, але люди вірили, що ще можуть бути 40 приморозків («Сорок Святих ще принесуть сорок морозів»). Проте вважалося, що «на Сорок Святих сорока має вложити у гніздо сорок паличок, а глухар проспівати сорок пісень».
Якщо в цей день тепло, то стільки днів утримається гожа днина, а холодно — бути сорока морозам.
Коли хмарно і мороз, то скоро буде тепло і можна сіяти.
Дружно тане сніг — до активної повені й буйних трав.
Сорок Святих сорок лопат снігу викинуть.
Напитав Сорок Святих і без великого посту.
На Сорок Святих погода, то на гречку урода.
23 БЕРЕЗНЯ - КОНДРАТА ТА КОДРАТА НІКОМІДІЙСЬКОГО
Обидва були ревними служителями Христової віри, жили в III ст. Перший із них добре розумівся на травах і лікував ними людей. Інший Кодрат відзначився тим, що на свої гроші купував їжу і давав її ув'язненим християнам. Померли обидва мученицькою смертю.
24 БЕРЕЗНЯ - СОФРОНІЯ
Походить свято від імені палестинського ченця VII ст., який був єпископом Єрусалима, прославився своєю вченістю і блискучим ораторським талантом. Помер близько 644 р.
В Дальніх Печерах Києво-Печерської лаври знаходяться мощі Софронія Затвірника. Він, зачинившись у темній печері, щодня прочитував увесь Псалтир. Софроній Затвірник носив на собі власницю й залізний пояс, не знімаючи їх до самої смерті.
25 БЕРЕЗНЯ - ФЕОФАНА
Цей день названий за ім'ям константинопольського ченця IX ст. Він служив при імператорському дворі, певною мірою реформував суд, поліпшив життя людей. Бував у Сігріанських горах, де жили пустельники-ченці, за що його назвали Сігріанським. Помер Феофан у 818 р.
За народним звичаєм переказують, якщо цього дня буде туман, то рік буде урожайним на льон. В цей день годиться особливо піклуватися про коней: за повір'ями, якщо цього дня захворіє кінь, то він усе літо хворітиме.
26 БЕРЕЗНЯ - НИКИФОРА
День встановлений з нагоди перенесення мощів цього видатного візантійського історика та богослова IX ст. Він був радником імператора, на березі Босфору заснував монастир, у 806 р. став патріархом Константинопольським. Никифор написав дві історичні праці, одна з яких - "Літописець коротко" - багато в чому визначила систему хронології наших літописів. Він зробив також великий внесок у розвиток теорії релігійного образотворчого мистецтва. Помер у 829 р. в засланні, а у 846 р. його мощі були перенесені до Константинополя.
27 БЕРЕЗНЯ - РОСТИСЛАВА
Святкується на честь великого Київського князя Ростислава Мстиславовича, у хрещенні Михайла, який був онуком Володимира Мономаха. Він сприяв примиренню князівських міжусобиць, багато уваги приділяв боротьбі з половцями. Перед візантійським імператором і патріархом він поставив умову не обирати надалі митрополитів України без згоди на те її можновладців. Помер у 1167 р.
28 БЕРЕЗНЯ - АГАПІЯ
В цей день вшановується Агапій та пам'ять інших семи мучеників, які постраждали разом з Агапієм за Христову віру в 303 році.
29 БЕРЕЗНЯ - АРІСТОВУЛА
Належав до числа 70-ти апостолів. Народився в Римі. Про нього згадує в Посланні до римлян апостол Павло. Арістовул був єпископом Британії, де проповідував учення Христа.
30 БЕРЕЗНЯ – ТЕПЛОГО ОЛЕКСИ
Свято бджолярів, мисливців і рибалок. Встановлено на честь християнського подвижника IV-V ст. За праведне життя люди шанували Олексія як чоловіка Божого. І навіть після його смерті біля тіла святого сліпці прозрівали, а душевнохворі зцілялися. В народному побуті святий Олексій, чоловік Божий, одержав ім'я Теплого Олекси, бо о цій порі повіває теплий вітерець, із гір сходить останній сніг, на річках тане крига, якщо вона, звичайно, є.
Цього дня пасічники виставляють вулики, а якщо холодно, то йдуть у приміщення, де зимують бджоли, і влаштовують ціле дійство з примовляннями щодо гарного медозбору. Мисливці запевняють, що в день Теплого Олекси лисиці переселяються із старих нір у нові. Рибалки святкують цей день, сподіваючись на добрі лови: "бо хто не шанує Олексія, чоловіка Божого, тому риба на руку не піде". "На Теплого Олекси риба хвостом лід розбиває". І це ніби можна почути й побачити - треба тільки вийти раненько на берег.
На Теплого Олексу діставай вулики.
На Олекси кидай сани, готуй воза.
На Олексія з гір вода, зі ставу риба.
На Теплого Олексія ожила й повія.
На дев'яту неділю граки прилітають, а на дванадцяту вдова вийде з плугом в поле.
31 БЕРЕЗНЯ - КИРИЛА ДЕРИПОЛОЗ
Свято походить від імені архієпископа Єрусалимського Кирила, який помер у 386 р. Так називають цей день у північних регіонах України та Росії, де цієї пори їздити по зимових дорогах саньми стає дуже важко, а то й неможливо.
У цей час часто псується дорога і бувають заморозки: «Кирила,— казали,— Євдоха обдурила — запросила в гості, а сама гріє кості».Минув Олексій, Кирило каже: «Ще не сій».
Бував на Кирила Святого ще морозу много.