Піца

Піца
Цю традиційну італійську страву сьогодні можна замовити і в офіс і на дім. Гаряча піца годиться як для перекусу в обідню перерву, так і для частування друзів. А якщо вірити одному із інтернет-опитувань, то майже 80% користувачів глобальної мережі назвали піцу улюбленою їжею.

Вважається, що прототип піци подавали на стіл ще древнім грекам і римлянам, деякі страви вони готували на хлібних скибках. А офіційною столицею цієї італійської страви називають Неаполь. Тут навіть існувала професія «pizzaioli» - так називали людей, які готували піцу для селян. Цю страву придумали після того, як в 1552 році вперше в Європу завезли з Перу помідори. Крім томатів, неаполітанську піцу наповнювали сиром, морепродуктами, м'ясом, грибами і овочами.

Піца - відома на весь світ національна страва Італії у формі відкритого круглого пирога, покритого за класичним рецептом томатами та розплавленим сиром (зазвичай моцарелою). Така начинка професійною мовою кулінарів називається Топпінг. Вважається, що прототип піци подавали на стіл ще древнім грекам і римлянам, деякі страви вони готували на хлібних скибках. А офіційною столицею цієї італійської страви називають Неаполь. Тут навіть існувала професія «pizzaioli» - так називали людей, які готували піцу для селян. Цю страву придумали після того, як в 1552 році вперше в Європу завезли з Перу помідори. Крім томатів, неаполітанську піцу наповнювали сиром, морепродуктами, м'ясом, грибами і овочами.

У ті часи піца вважалася їжею бідняків. Але одного разу вона полюбилася і представниками аристократії. Першою, хто не приховав свою любов до цього народного продукту, була дружина неаполітанського короля Фердинанда IV Марія-Кароліна Габсбург-Лотарингская. Після неї свою пристрасть до піци не приховували король Умберто I і його дружина Маргарита Савойська.

З перших днів створення ця італійська страва випікалася в печі і продавали її просто на вулиці. Затишні криті заклади, які сьогодні називаються піцеріями, з'явилися набагато пізніше. Ця страва швидко поширилося по всьому світу, але найбільшим попитом вона користується в Європі та Америці. Секрет привабливості піци криється в простоті її приготування, поживності і великій кількості різноманітних рецептів. Лише одні американці придумали з десяток способів її приготування: вони печуть піцу нью-йоркську, Чикагзьку, каліфорнійську, гавайську і ін.. Різні країни до цієї страви додають свої національні штрихи. В Ізраїлі, наприклад, популярна частково кошерна піца, а японці готують «окономіякі» - це смажена коржик, начинена морепродуктами і овочами, змащена спеціальним соусом і присипана стружкою з тунця.

На Українї піца також користується заслуженою любов'ю. У нас не тільки замовляють її в піцеріях, а й печуть і готують своїми руками. Приготувати це блюдо нескладно: тісто для нього можна зробити за смаком - і дріжджове, і прісне. Перше готується довше, а друге вважається менш смачним, однак зберігати його можна більш тривалий час. У піцеріях розкачане тісто змазують томатним або іншим соусом (на основі сметани, яєць, оливкового або рослинного масла з додаванням ароматних трав і спецій), на який викладають начинку. Остання може бути будь-який - м'ясо, риба, дари моря, овочі, гриби, сир.


Склад і корисні властивості піци:

Піца має багато корисних властивостей, взагалі поживність і харчова цінність цієї страви безпосередньо залежить від його складових. Тісто для піци часто робиться з пшениці, багатою на вітаміни Е, F, С, РР і групи В і повноцінним набором мінералів. У ній також містяться висівки і ендосперм, насичені антиоксидантами. Пшениця несе в собі колосальний енергетичний потенціал, вона додає бадьорості і підвищує імунітет, а також регулює кислотно-лужний баланс, очищає організм, нормалізує потенцію і травлення. Обов'язковим інградієнтом будь піци є томати або соус на їх основі. У них у чималій кількості міститься речовина лікопін, яка сприяє профілактиці онкологічних і серцево-судинних захворювань. Яйця в піці є джерелом цінних білків, а сир - кальцію. Цілим рядом корисних властивостей може похвалитися і оливкове масло, яким часто приправляють це блюдо. Дане масло надає омолоджуючу, імуностимулюючу та антисклеротичну дію. Не поступаються за своїми поживними якостями і морепродукти. Будучи джерелом цінних білків, вітамінів і мінеральних речовин, вони показані при захворюваннях серця та щитовидної залози, при порушенні травлення та ожирінні.


Деякі шкідливі властивості піци:

З пересторогою треба ставитися до піци-напівфабрикату. Продукт, який можна вживати після 5 хвилин розігріву, напевно містить багато шкідливих добавок. Останні можуть викликати ряд неприємних симптомів - від банальної алергії і аж до нападів астми. Готуючи піцу не варто зловживати копченостями та іншими не найкориснішими м'ясними виробами. Замість ковбаси, бекону або сосисок краще додати в неї курку або індичку, а також низькокалорійний шпинат або сир.

Схожі новини по темі Здоров'я / Продукти харчування



Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар свят. Березень

Народний та церковний календар свят. Березень

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. Це...

Українські традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Перший весняний місяць Березень, господар полів та лісів, котрий, як сказав поет, білим поясом...