Як правильно приймати вітаміни

  Здоров'я

Зараз в ЗМІ багато говорять про прийом вітамінів, практично в кожній більш-менш строгій дієті обмовляється додатковий прийом вітамінів з метою дотації необхідних організму речовин, обмежених в надходженні при застосуванні дієти.

Однак лікарі в питанні поголовного і безконтрольного прийому вітамінів дуже критичні - ні! Вітаміни, хоча вони так широко рекламуються, відпускаються без рецепта і здаються нешкідливими, по суті є тими ж лікарськими засобами, а значить - прийом їх повинен бути призначений лікарем і виправданий.


Що таке вітаміни?

Вітаміни є незамінними для організму речовинами. Вони беруть участь практично у всіх біологічних процесах - від зростання і розвитку організму до поновлення травмованих тканин. Вони впливають на наш вагу, сон і апетит, від їх рівня залежить наш настрій, працездатність, міцність імунітету.
За рахунок вітамінів підтримується рівень лібідо і сексуальна активність, здатність зачати і виносити здорову дитину. Вітаміни відповідають і за красу шкіри, здорові нігті та шикарне волосся. При нестачі вітамінів жінки погано виглядають.

Всього відомо 13 вітамінів. В останні роки стали говорити ще і про вітамінно подібних речовинах, але їх роль в організмі повністю не вивчена. Відомі всім вітаміни поділяються на два великі розділи - розчинні у воді і розчинні в жирах. Цей поділ принциповий: якщо перша група практично не дає передозувань і, внаслідок цього, важких хвороб, то при безконтрольному застосуванні другої групи можуть проявитися важкі наслідки - приймати їх потрібно дуже обережно.

Вітаміни, розчинні у воді, не можуть накопичуватися в організмі у великих кількостях. Значить, важливо, щоб вони регулярно надходили з їжею. Жиророзчинні вітаміни можуть запасатися, але вони і витрачаються набагато активніше - тому, щоб у організму завжди був вітамінний запас, необхідно регулярно поповнювати «вітамінні склади».


Де брати вітаміни?

Зі шкільної лави ми всі знаємо, що в овочах і фруктах багато вітамінів, і багато хто з вас скажуть: «Я їм багато свіжих овочів і фруктів - навіщо мені ще вітаміни?» На жаль, реалії сучасного життя і стилю харчування такі, що не завжди можна покрити потреби організму у вітамінах за рахунок продуктів, навіть свіжих і зелених.

Овочі втрачають частину своїх властивостей при вирощуванні в теплиці, при перевезенні та зберіганні на складах. Тому до споживача може дійти одна тільки красива оболонка - всі вітаміни вже випаруються. Багато вітамінів примхливі і руйнуються при термічній обробці, а більша частина з них не любить сонячного світла і повітря - вони окислюються і руйнуються. Багато продуктів змінюють свої властивості при консервуванні, а з огляду на те, що 8-9 місяців в році людина використовує в повсякденному харчуванні заморожені, тепличні продукти,або продукти, що тривалий час зберігалися, питання вітамінного забезпечення стоїть гостро ...


Як зрозуміти, що вітамінів не вистачає?

Прояви вітамінної недостатності виникають, коли дефіцит їх настільки виражений, що організм вже «дзвонить в усі дзвони». А в медицині виділяють ще й ступінь так званого перед-дефіциту вітамінів, коли немає практично ніяких зовнішніх проявів нездоров'я, але на рівні аналізів і обміну речовин перебої уже відчутні.


Вітаміни: як правильно приймати?

В цьому випадку організм мобілізує всі свої резерви і дістає із засіків всі припасені на чорний день вітаміни, працює на межі своїх можливостей, і якщо поставки вітамінів не поновлюються, відбувається збій. Особливо часто це буває в довгі люті зими і ранньою весною.
Тоді ми вранці не можемо встати з ліжка, апетит весь час знижений, стомлюваність проявляє себе вже до обіду, немає сил працювати взагалі. Найчастіше люди з дефіцитом вітамінів страждають від не минаючо нежиті або алергії, вони розсіяні, і їм ніякої важливої справи доручити не можна. Насамперед вони вранці тягнуть руки до кави, намагаючись хоч якось відновити сили і запобігти втомі. До речі: кава сприяє збільшенню вітамінної недостатності, вимиваючи залишки вітамінів в сечу!


Що сприяє дефіциту вітамінів?

Є кілька факторів ризику, при наявності яких ви автоматично потрапляєте в групу людей, що мають вітамінний дефіцит. До цієї зони ризику відносяться: ті, що худнуть за допомогою дієт, особливо обмежувальних і строгих;
люди, чий основний раціон - це асортимент сусіднього кафе з гамбургерами і піцами, кавою і пончиками;
вегетаріанці і віруючі, що дотримуються посту;
люди з хворобами нирок, печінки, жовчної системи або алергіки;
жінки, які постійно приймають гормональні контрацептиви,
ті, хто курить і вживає алкоголь частіше 2 разів на місяць.

Як визначити. які вітаміни вам потрібні?

Щоб точно визначити і утвердитися в думці, що причиною вашого неважного самопочуття є проблема з вітамінами, а не хвороби або приховані інфекції, вам потрібен лікар-терапевт. Лікар вирішить, чи необхідний вам прийом полівітамінів або потрібен якийсь окремий препарат, вибере форму прийому і тривалість курсу. Ставлення до вітамінів повинно бути серйозним, адже синтетичні засоби - це ліки. У них є довгий перелік як показань, так і побічних ефектів і протипоказань.

Крім того, деякі вітаміни вступають в конфлікт при одночасному прийомі, їх потрібно застосовувати особливим чином, чергуючи або розділяючи. А багато вітамінних пігулок містять ще й мінерали, які можуть бути вам протипоказані, або алергенні компоненти, які вам зашкодять.

Але навіть вітаміни, які вам ідеально підходять необхідно приймати правильно: їх не п'ють постійно, середній курс вітамінів для профілактики - це 2 тижні з перервою на пару місяців і потім повтором прийому. А для лікування вітамінного дефіциту курс максимально можна продовжити на 4 тижні, а далі необхідно робити перерву як мінімум на місяць.

Чим же небезпечний самостійний прийом? При безконтрольному виборі і застосуванні препарату можна отримати стан гіпервітамінозу як по одному, так і з кількох видів вітамінів одночасно. Це можуть бути кальцинати в нирках і головні болі, судоми і ознаки харчового токсикозу - нудота, блювота і болі в животі. Тому, якщо ви вважаєте, що вам потрібні вітаміни - довірте їх вибір свому лікарю і дотримуйтесь запропоновані інструкції.

Схожі новини по темі Здоров'я



Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар свят. Березень

Народний та церковний календар свят. Березень

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. Це...

Українські традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Перший весняний місяць Березень, господар полів та лісів, котрий, як сказав поет, білим поясом...