Масло обліпихи: корисний склад і застосування
Дієтологія, традиційна і офіційна медицина, косметологія і кулінарія - в будь-якій їх цих областей масло обліпихи знаходить широке застосування, і все завдяки своїм дивовижним якостям та корисних властивостях.
Склад обліпихової олії
Цілий комплекс вітамінів, мікро і макроелементів в самій оптимальній комбінації зумовлює високу біологічну активність обліпихової олії. Одного тільки вітаміну С ягоди обліпихи містять в десять разів більше, ніж ті ж цитрусові. Обліпихова олія особливо актуально в кінці зими. Справа в тому, що в обліписі немає спеціального ферменту, що перекладає аскорбінову кислоту в активну форму, в результаті вітамін С зберігається в олії практично до настання весни, на відміну від більшості фруктів і овочів.
Багато в маслі також вітаміну Е і каротиноїдів (провітаміну А). Саме цій трійці потужних антиоксидантів, масло обліпихи зобов'язане своєю унікальною здатністю підвищувати імунітет і сповільнювати процес накопичення в організмі вільних радикалів, захищаючи мембрани наших клітин. Комбінація вітамінів С, Е і А зумовлює також високі регенеративні якості обліпихової олії. Помірне споживання цього продукту особливо рекомендується тим, хто страждає ожирінням. Є дані наукових досліджень, що свідчать про те, що люди з надмірною вагою випробовують в організмі дефіцит вітамінів А і Е, що в свою чергу підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Масло обліпихи чудово ще й тим, що містить практично весь набір вітамінів групи В (вітаміни В1, В2, В3, В6), які відповідають за повноцінне функціонування нервової системи. Воно може похвалитися і наявністю досить рідкісного вітаміну К, що впливає на згортання крові і стан ендотелію стінок судин. Обліпихову олію корисно і для ліпідного обміну, особливо при підвищеному холестерині, оскільки багата на полі ненасичені жирні кислотами Омега-3, Омега-6 і фітостеіном. Присутність у складі дубильних речовин робить цей продукт ще й прекрасним антисептиком, а органічних кислот - ефективним засобом для нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту.
Як застосовувати масло обліпихи
Масло обліпихи - чудовий загальнозміцнюючий засіб, який призначається при авітамінозах, порушенні обміну речовин, у разі підвищеної потреби організму в антиоксидантному захисті. Його прописують ослабленим хворим в період відновлення після важкої недуги.
Обліпихова олія вже давно зарекомендувало себе як ефективний засіб для лікування дерматологічних захворювань, що значно прискорює процес загоєння шкіри. Її можна застосовувати при гострих і хронічних запаленнях слизових оболонок ротової порожнини, наприклад, хейліту, стоматитах, фарингітах і ларингіті. В цьому випадку масло наноситься зовнішньо або використовується у вигляді розчину для полоскань. Кількість процедур підбирається індивідуально, для успішного лікування дуже важлива їх регулярність. У вигляді примочок і пов'язок масло обліпихи призначається не тільки для лікування ран, що важко гояться, але і опіків.
Доведено позитивну дію масла при терапії запальних і ерозивних гінекологічних захворювань (кольпітів, цервицитів, ерозії шийки матки), а також ушкоджень слизової оболонки прямої кишки (тріщинах, проктитах) і геморою. В таких випадках будуть корисні тампони, просочені маслом обліпихи, свічки, а також мікроклізми і креми на основі олії обліпихи. Масло обліпихи часто призначається для прийому всередину як доповнення до основного лікування при виразках шлунка, 12-ти палої кишки, ерозії стравоходу.
Масло, що отримується з ягід обліпихи - традиційний компонент косметичних препаратів (кремів, масок і сироваток) для догляду за збезводненою, сухою, чутливою і зрілою шкірою. Щоб отримати максимальний ефект, фахівці рекомендують ввести масло обліпихи і в свій харчовий раціон, адже шкірні проблеми, як правило, завжди пов'язані з дефіцитом в організмі вітамінів і мінералів.
Обліпихова олія - прекрасна заправка для овочевих салатів. Щоб домогтися найкращих поживних і смакових якостей страви, змішайте масло обліпихи в пропорції 1: 3 з будь-яким рослинним маслом, наприклад, оливковою або соняшниковою. Слід зауважити, що будь-яка термічна обробка олії обліпихи небажана - велика частина вітамінів і корисних для здоров'я речовин при нагріванні руйнується.
Як приготувати масло з обліпихи
Масло обліпихи можна придбати в спеціалізованих магазинах, а також в аптеках у вигляді желатинових капсул. Його нескладно зробити і самостійно. Для приготування масла підійдуть стиглі ягоди, зібрані пізньої осені. До цього часу вміст каротину в обліписі досягає максимуму, вона набуває інтенсивний золотисто-помаранчевий відтінок. Найпростіший метод отримати масло - вичавити сік з промитих і просушених ягід в невелику ємність і поставити його на добу в темне і прохолодне місце. За цей час сік встигне розділитися на дві фракції - маслянисту і водянисту. Маслянисту частину слід обережно зібрати з поверхні в окремий посуд і зберігати в холодильнику, щільно закривши кришкою.
Масло, здобуте таким способом, відмінної якості, але його занадто мало, тому найчастіше як основу використовують інше рослинне масло, наприклад, оливкова або соняшникова. Ягоди обліпихи підсушіть в духовці, розігрітій до 50-60 градусів, потім подрібніть їх в кавомолці разом з кісточками, помістіть в скляний посуд і залийте трохи підігрітим рослинним маслом. Масло-основа має лише покривати подрібнену обліпиху. Масляну суміш накрийте і поставте на тиждень в прохолодне і темне місце. Не забувайте щодня перемішувати суміш. Через сім днів масло процідіть, видаливши осад, і поставте на колишнє місце ще на три дні. Перемішувати масло більше не потрібно.
Після закінчення трьох днів масло з обліпихи буде готове до вживання. Перелийте його в окрему ємність, щільно закрийте кришкою і поставте в темне прохолодне місце. Рекомендований строк зберігання обліпихової олії - 12 місяців.
Масло обліпихи: протипоказання
Масло обліпихи має досить виражену жовчогінну дію. Якщо ви страждаєте на жовчнокам'яну хворобу, хронічними захворюваннями печінки або підшлункової залози, використовувати його слід з обережністю. У великих кількостях масло обліпихи може викликати діарею. Не виключена і ймовірність розвитку алергії. У випадках індивідуальної непереносимості від вживання олії обліпихи краще відмовитися.