Користь і шкода сухих сніданків
Вперше предки сухих сніданків з'явилися в Америці в середині 19 століття. Це були пресовані висівки без добавок - не дуже смачно, зате корисно і дешево. Поступово стали розвиватися технології приготування пластівців, і сьогодні сухими сніданками називають зернові пластівці, готові до вживання, мюслі (суміші із зерна і добавок) або особливі снеки.
Мюслі роблять шляхом додавання до пластівців висушених шматочків фруктів, ягід, добавок шоколаду, меду, горіхів або джему. Снеками називають різного роду кульки, палички, подушечки або інші фігурні вироби зі злаків - рисові, кукурудзяні, житні або вівсяні. Їх зазвичай готують на пару під високим тиском, щоб у них залишалося багато вітамінів, необхідних людині мінеральних речовин і корисність.
Однак найчастіше сухі сніданки піддають додатковим видам обробки - обсмажують в маслі, підсушують, плющать, подрібнюють в борошно або обробляють ще якимось чином. Все це позначається на якості, складі і калорійності страви, а значить - і на кінцевій його корисності для здоров'я.
Чи є користь від таких сніданків?
У наш метушливий вік, коли вранці часу на варіння каші або приготування повноцінного сніданку не вистачає, безсумнівною користю буде наявність хоча б такого перекусу. Адже відсутність прийому їжі набагато гірше, ніж сніданок з пластівців або снеків. Особливо це стосується школярів, які не люблять їсти в шкільній їдальні, а іноді заощаджують гроші, видані на харчування.
Готові сніданки, безсумнівно, виграють в очах дітей перед звичайною кашею - вони кумедно виглядають і смачніші через велику кількість добавок. Діти з великим задоволенням їдять подібний сніданок.
Звичайно, солодкі пластівці з молоком і добавками у вигляді меду, цукру або шоколаду досить калорійні, але дають відчуття ситості на всі ранкові години, дозволяючи не відчувати почуття голоду до обіду. Навіть у порівнянні з бутербродами - традиційним сніданком - сухі сніданки, розбавлені рідиною за смаком - корисніші.
Готувати ці страви - справа пари секунд, і зробити собі сніданок зможе навіть дошкільник, всього лише потрібно насипати жменю продукту в тарілку і залити молоком, йогуртом або кефіром.
Трохи про калорійність
Виробники в рекламі заявляють про низьку калорійність своїх мюслів, сухих сніданків і швидких каш. Також вони говорять про те, що їх продукти збагачені вітамінами, мінералами, йодом, кальцієм, залізом і іншими корисними елементами. Словом - це продукт дієтичний ... Але це вірно лише частково!
Дійсно, вплив преса, а потім - пара під тиском не руйнує вітаміни та мінеральні речовини в злаках. Тому пропарені пластівці дійсно корисні дорослим і дітям через наявність клітковини.
Однак при додаванні до пластівцям цукру, меляси, меду та шоколаду, обжарених на рослинному або гідрогенізованій олії різко підвищується калорійність.
Шкода сухих сніданків
Дитячі сухі сніданки калорійні, про це йдеться і на упаковці. Та й як може бути по-іншому, адже добавки дають в середньому до 350-400 Ккал на 100 грамів продукту. Якщо ж у складі дитячих сухих сніданків немає цукру, ці продукти зовсім слід обходити стороною - вони солодкі через наявність у них підсолоджувачів і вони шкідливі для організму, що росте!
Сухі сніданки для дорослих (мюслі і швидко-каші) виробники позиціонують як продукт для стрункості.
Однак проведені незалежні дослідження показали неповну правдивість запевнень багатьох виробників. Дослідивши десять видів найпопулярніших сніданків, фахівці отримали висновок про те, що їх калорійність та ж, що і у печива і шоколаду. А клітковини, всупереч запевненням виробників, в них виявилося вкрай мало.
Найменше клітковини містять снеки, адже вони готуються з подрібнених зерен. Крім того, не корисні для здоров'я обсмажені мюслі, вони втрачають вітаміни, хоча і стають смачніше. Схуднути на таких мюслях неможливо.
Більш за все корисні необроблені пластівці в натуральних мюслів з фруктами, горіхами і медом. Але пам'ятайте: мед і горіхи різко підвищують калорійність, хоч користь їх незаперечна.
Якщо ж у складі, зазначеному на упаковці сухих сніданків, ви помітите літери «E» з цифрами в складі, залиште ці продукти на полиці магазину. У них абсолютно немає користі.