Народний та церковний календар. Січень

У давнину цей місяць називали "просинцем", бо після похмурого грудня на небі з"являються острівці блакиті. Нинішня його назва теж пов"язана з природніми явищами: січень снігом січе, морозом пече, а ще розсікає зиму навпіл. Народні назви січня: "студень", "трискун", "сніговий","сніговик".

"Січень наступає, мороз людей обнімає", - каже народне прислів'я. Та чим сильніші морози у січні, тим веселіші новорічні свята. Бо можна в сніжки пограти, на санчатах, лижах та ковзанах покататись, зліпити снігову бабу.

Для українського народу новорічні свята мають велике значення, бо з року в рік передають споконвічні - віру у Всевишнього Бога та українські народні традиції.

Можливо дослідники цих традицій не помічають, що українці зовсім не вклонялись й не вклоняються подібно язичникам сонцю та стихіям природи. Тому майже в усіх дослідженнях говориться, що на Різдво українці святкують язичеського "божка" Коляду, який начебто символізує сонце. Та це не так.

На Різдвяні та Новорічні свята слов'яни славили Всевишнього Бога в трьох його іпостасях - Бога Творця Сварога (сварга означає небо, тому можна сказати, що Сварог дослівно означає Бог Небесний), Дажбога (Бог, що дає життя всьому на світі) , що створив земний устрій.

Сварога слов'яни просили не переставати Кола небесного крутити, бо завдяки змінам в природі на землі існувало різноманітне життя - родили рослини, тварини й люди. Й усе живе знаходило собі їжу для існування.

Всім родичам та односельцям слов'яни бажали: "Дай, Боже! Здоров'я, щастя та гарного врожаю!" Вочевидь, тому слов'яни називали себе Дажбожими онуками та дайбожичами, бо вважали, що життя своє отримали від Нього.

Та щоб злитися з Богами й пращурами у житті вічному, слов'яни намагалися у земному житті стати подібними Дажбогу. Тому в українців зберігся прекрасний звичай на Святвечір та під Новий рік колядувати під вікнами або в самій хаті у односельців. Саме в цьому звичаї проявляється сила січні, який перевіряє чи здатна людина на доброту, щедрість.

В колядках молодь висловлює свої найкращі побажання господарям оселі, та просить щедро її за це обдарувати. Тобто як Бога люди просять дати їм в житті всього, так і колядувальники просять дати їм всього потроху від господарського столу.

З того, що їм давали господарі, молодь робила висновки про вдачу господарів. І якщо господарі проявляли скупість, то молодь протягом року могла завдавати шкоди цьому подвір'ю, нівечити воза, розбирати ворота та інше. Після чого такі господарі робили висновок і в наступний раз не повторювали свою помилку.



1 СІЧНЯ - ІЛЛІ ПЕЧЕРСЬКОГО

Цей святий ототожнюється з Іллею Муромцем - героєм билин Київського циклу, який приєднаний до лику святих. Помер у 1188 р., похований у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври. У деяких билинах натякається на його прижиттєвий чернечий послух. Еріх Лясота сповіщає про зруйновану могилу Іллі Муровлянина коло церкви святої Софії, звідки його, напевно, і було перенесено до Лаври.


2 СІЧНЯ - ІГНАТІЯ БОГОНОСЦЯ

Був учнем апостола і євангеліста Іоанна Богослова, єпископом Антіохії - давньої столиці Сирії. За переказами, його носив малюком сам Господь, але й Ігнатій носив у серці Бога, тому й одержав ім'я Богоносця. Страчений у Римі в 107 р. за проповідь християнської віри. У Дальніх печерах Києво-Печерського монастиря похований Ігнатій, який був наділений даром зцілення хворих.


3 СІЧНЯ - ПЕТРА, МИТРОПОЛИТА КИЇВСЬКОГО

Походив із містечка Ратного на Волині. В 1308 р. був висвячений на митрополита Київського і всієї Русі. Сприяв примиренню брянських князів, заохотив Івана Калиту на будівництво в Москві Успенського собору. Мав неабиякий художній хист: написав багато ікон.


4 СІЧНЯ - АНАСТАСІЇ УЗОРІШИТЕЛЬНИЦІ

Великомучениця, страчена близько 304 р. За старих часів цей день вважався найкращим для обробки забитих свиней. Жінки завершували білити оселі, мити двері й вікна, причепурювати піч. Анастасія вважається заступницею вагітних жінок.


5 СІЧНЯ - НИФОНТА КІПРСЬКОГО

Жив у IV ст., був єпископом Кіпру, збудував церкву Богородиці, навернув у християнство багато людей. Шанується як заступник від підступів і наслання нечистої сили.


6 СІЧНЯ - СВЯТВЕЧІР, НАДВЕЧІР'Я РІЗДВА ХРИСТОВОГО

Його ще звуть багатою кутею. За народною традицією, цього дня забороняється снідати та обідати. Опівдні починають готувати 12 пісних страв і обов'язково кутю та узвар. Свята вечеря вважається джерелом чудодійної сили, яка має принести достаток у Новому році і відвернути від родини ворогів. Починається вона, коли сходить вечірня зоря, яка, за біблійною легендою, сповістила про народження Сина Господнього. Хто перший побачить цю зірку, той буде щасливим. Цього вечора вшановують померлих родичів: ставлять для них кутю та узвар на підвіконня. На святвечір колядують.


7 СІЧНЯ - РІЗДВО ХРИСТОВЕ

Різдво Христове принесло людям Євангеліє і Нову Заповідь - любові до Господа й ближнього свого. З ним почалася нова ера. Основна подія свята - колядування. Колядники ходять від оселі до оселі й засівають їх пшеницею, просом та іншим зерном. Вони вітають господарів, зичать їм щастя, здоров'я, багатства, врожаю тощо. Раніше, починаючи з Різдва й аж до Масляної, укладалися різноманітні сільськогосподарські договори, обирали наречених, сваталися, справляли весілля. Звичай велить цього дня навістити родичів і кумів.


8 СІЧНЯ - СОБОР ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

За церковним статутом, на другий день після великого свята вшановується пам'ять осіб, які були учасниками попередніх подій. Сьогоднішнє свято особливо шанується жінками: вважається, що це день повитух і породіль.


9 СІЧНЯ - СТЕПАНА

За ім'ям первомученика Стефана. Жив у Єрусалимі, в своїх проповідях говорив про те, що з пришестям Христа закон Мойсея втратив своє значення. Це коштувало Стефанові життя: в 34 р. розлючений натовп іудеїв закидав його камінням. Колись в цей день наймали сезонних робітників, пастухів.


10 СІЧНЯ - АПОСТОЛА НИКАНОРА

Належав до числа 70 апостолів, які за рангом були нижче улюблених учнів Ісуса - 12 апостолів і Павла. За переказами, в числі двох тисяч інших християн Никанор був убитий в той же день, що і первомученик Стефан.


11 СІЧНЯ - 14 ТИСЯЧ УБІЄННИХ НЕМОВЛЯТ

За оповідями євангелістів, після народження Ісуса Христа чутки про незвичайного хлопчика дійшли до царя Ірода. Боячись того, що Ісус, коли виросте, зможе претендувати на владу, цар віддав наказ убити у Віфліємі та його околицях усіх немовлят чоловічої статі молодше двох років. Було знищено 14 тисяч дітей. Але Ісус залишився живим, оскільки його батьки були таємно попереджені ангелом і вся сім'я втекла до Єгипту. У Дальніх печерах Києво-Печерського монастиря зберігається частка мощів святого немовляти, безвинно убієнного Іродом. Принесена в Київ Ієрусалимським патріархом Феофаном у 1620 р. За старих часів існував звичай, коли увечері збиралася вся родина, дітям розповідати казки і загадувати загадки.


12 СІЧНЯ - ФЕДОРИ ЗИМОВОЇ

Назва дня пов'язана з іменами двох святих черниць - Феодори з палестинського міста Кесарії і Феодори з Царгорода (Константинополь). Перша з них жила в IV, друга - в Х ст. Колись цього дня починали готуватися до Нового року, варили свинячі тельбухи і ворожили по них щодо погоди.


13 СІЧНЯ - МЕЛАНКИ (МАЛАНКИ)

Свято на честь Меланії Римлянки, яка жила в IV - V ст. і прославилася заснуванням багатьох монастирів. Вечір цього дня зветься Щедрим. За віруваннями наших предків, у ніч напередодні Нового року Щедрий Бог сходить з неба і бажає родині достатку. Тому вечеря цього дня має бути щедрою - із м'ясними стравами і млинцями. Молодь перевдягається в Меланку та козу, на яких усе не до ладу. Перевдягнена молодь щедрує під вікнами хат і в оселях, водить "козу". Після вечері сусіди йдуть один до одного миритися, щоб зустріти Новий рік у злагоді. Вважається, що Новорічна ніч для віруючих людей розкриває небо, і вони можуть просити у святих все, що їм забагнеться. Цей час також найсприятливіший для ворожіння. Іній на деревах віщує врожай зернових і добрий медозбір, а зоряне небо - врожай грибів і гороху.


14 СІЧНЯ - СТАРИЙ НОВИЙ РІК, ВАСИЛІВ ДЕНЬ

Віддавна цього дня прийнято додержуватися ряду повір'їв, прикмет і ворожінь, які мають забезпечити здоров'я та добробут у сім'ї. Основним з них є добрий початок перших днів року. За традицією, цього дня посівають зерном оселю. Першим посівальником має бути хлопчик або чоловік.


15 СІЧНЯ - СИЛЬВЕСТРА

Названий іменем папи римського Сильвестра І, який багато зробив для утвердження християнства. Помер у 335 р. В Ближніх печерах Києво-Печерського монастиря поховані мощі Сильвестра, біографічні дані якого невідомі. В народі Сильвестрів день відомий під назвою курячого свята, бо цього дня заведено чистити курники, лагодити сідала, обкурювати стіни смолою з дев'ясилом. На Сильвестра заговорювали також пропасницю, трясовицю, лихоманку. Не відмовлялись, звичайно, і від лікарських трав, які вживали у вигляді спиртової настоянки. В цей день відмічають Ахілла (Акіла) затворника Києво-Печерського монастиря, який вживав у їжу проскурку один раз на тиждень, похований в Дальніх печерах.
- СЕРАФИМА САРОВСЬКОГО. День встановлений з нагоди кончини святого у 1833 р. і другого відкриття його мощів у 1991 р. Народився він у Курську. Замолоду був у Києві. В Китаєві відвідав подвижника Досифія, який порадив Серафиму піти у Саровську пустинь. Святий Серафим мав дар пророцтва і, зокрема, передбачив тяжкі випробування, які приніс людям жовтневий переворот 1917 р.


16 СІЧНЯ - ПРОРОКА МАЛАХІЇ

Жив майже за 400 років до народження Ісуса Христа. Йому приписується Книга пророцтв, де міститься пророкування про прихід Спасителя. За народним повір'ям, тільки цього дня можна напоумити скажених, припадочних і причинних, та вилікувати слабих на меланхолію.


17 СІЧНЯ - ЗОСИМИ ТА АФАНАСІЯ

На честь мучеників, які постраждали за Христову віру в IV ст. Зосима вів життя ченця-самітника у Кілікії. Його звинуватили в чаклунстві і після катувань кинули до в'язниці, де наглядачем був Афанасій. Побачивши Зосиму неушкодженим після катувань, він увірував у Христа. Святий Зосима вважається заступником пасічників та захисником бджіл.


18 СІЧНЯ - ВОДОХРЕСНИЙ, АБО ДРУГИЙ СВЯТ-ВЕЧІР

Його ще називають надвечір'ям Богоявлення та голодною кутею. Як і перед Різдвом, цього дня рекомендовано утримуватись від їжі і лише після того, як зійде вечірня зоря, можна братися до вечері. Її готують із пісних страв. Обов'язково мають бути кутя та узвар. Цього дня у церквах святять воду, яку приносять додому і кроплять нею один одного, цим самим відганяючи нечисту силу. Цій же меті служить і малювання крейдою хрестів на дверях, стінах, вікнах, різних речах тощо.


19 СІЧНЯ - ХРЕЩЕННЯ, АБО ВОДОХРЕЩЕ, ЙОРДАНЬ, БОГОЯВЛЕННЯ

За біблійними оповідями, Христос, досягши 30-ти років, був хрещений у ріці Йордані Іоанном Предтечею. В момент хрещення розверзлися небеса, і на Ісуса у вигляді голуба зійшов Дух Божий. Тому свято зветься також Богоявленням. Головна подія цього свята, як і попереднього дня, - водоосвячення. Це обряд, який здійснюється на знак залучення людини до церкви і який очищає її від гріхів. В одній із водойм заздалегідь робиться ополонка, іноді у вигляді хреста - Йордань. Після урочистої церемонії священик занурює хрест у воду і освячує її. Цю воду набирають у посуд і протягом року вживають для лікування хвороб. Сама ж ополонка і місце біля неї також мають чудесну силу. Похмура, тепла погода, туман, сніг та іній цього дня - все це до найкращого врожаю.


20 СІЧНЯ - СОБОР ІОАННА ПРЕДТЕЧІ І ХРЕСТИТЕЛЯ

Продовження свята Хрещення. Цим днем закінчуються зимові святки.


21 СІЧНЯ - РІЗДВЯНИЙ ДЕНЬ

Відзначається рівно через два тижні після Різдва Христового. Його називають також Виряджанням свят, що пов'язано із завершенням усіх свят. Раніше був звичай пригощати цього дня кума з кумою. В цей день вшановують пам'ять Григорія Чудотворця, ченця Києво-Печерського монастиря, який вживав у їжу лише неварене зілля, яким зціляв хворих, похований у Дальніх печерах.


22 СІЧНЯ - ПИЛИПА

В пам'ять церковного діяча XVI ст., який був другом дитинства Івана Грозного. Згодом очолив Соловецький монастир, де розгорнув велике будівництво.


23 СІЧНЯ - ГРИГОРІЯ-ЛІТОПОКАЖЧИКА

За ім'ям Григорія Нисського. Селяни цього дня виходили дивитися на скирти: якщо вони вкриті інеєм, то літо буде сірим і мокрим.


24 СІЧНЯ - ФЕДОСІЯ-ВЕСНЯКА

Назва пов'язана з ім'ям ченця Феодосія Великого, уродженця малоазійської області Каппадокії, який багато зробив для розвитку монастирських гуртожитків. Помер у 529 р. Цієї пори часто повертається тепло, тож "Феодосієве тепло - на ранню весну пішло".
- МИХАЇЛА КЛОПСЬКОГО
За ім'ям юродивого, який жив у Клопському Троїцькому монастирі неподалік Новгорода в XV ст. Михаїл був сином українця Дмитра Боброка-Волинського, героя Куликовської битви, й Анни Іванівни, сестри Дмитрія Донського.


25 СІЧНЯ - ТЕТЯНИН ДЕНЬ

Назва походить від імені мучениці Татіани, що жила в Римі в III ст. Цей день став святом студентства, бо в 1755 році імператриця Єлизавета заснувала в Москві університет. "На Тетяну з'явиться сонечко рано - до раннього прильоту птахів". "Сніг на Тетяну - літо дощове".
26 СІЧНЯ - ЯКОВА НУБІЙСЬКОГО

Жив у IV ст., шанувався як чудотворець, здатний воскрешати мертвих.


27 СІЧНЯ - НІНИ, ПРОСВІТНИЦІ ГРУЗІЇ

Відомо, що вона жила в IV ст. Потрапила в Іверію (так звалася тоді Грузія) як невільниця-полонянка. Досягла великої шани, вилікувавши хворого малюка. Потім вилікувала царицю іверців і навернула її до християнства. Незабаром і сам цар хрестився. Все своє життя, аж до смерті в 335 р., Ніна проповідувала християнство і саме при ній більша частина грузинського народу прийняла християнство. Церква приєднала її до лику рівноапостольних.


28 СІЧНЯ - ОДДАННЯ ЧИ ВИДЕННЯ

Пов'язується з вірою в те, що люди можуть "давати дання", тобто насилати хвороби та всілякі нелади в родину і господарство. Але проти цього існують різноманітні примови та багато інших прийомів. Скажімо, якщо хочуть позбавитися насланої порчі, то кажуть: "Твоє даннє на моє одданнє", тобто, що бажаєш іншому, то нехай повернеться тобі.


29 СІЧНЯ - ПОКЛОНІННЯ ВЕРИГАМ АПОСТОЛА ПЕТРА

Вериги - це кайдани, ланцюги та інші металеві предмети, які носили віруючі люди "для приборкання плоті". Свято встановлено на честь події 42 р. Тоді за проповідь учення Ісуса Христа апостола Петра кинули у в'язницю, зв'язавши двома ланцюгами. Вночі, напередодні суду, ангел Господній зняв із нього ланцюги-вериги і вивів із в'язниці. Вериговий день здавна відомий також під назвою "Петра-покорму", оскільки треба було утримувати свійську худобу на зимових кормах ще другу половину зими.


30 СІЧНЯ - АНТОНА-ПЕРЕЗИМНИКА

Цим днем завдячуємо преподобному Антонію Великому, якого вважають засновником братства ченців. Жив у III ст. У сільському побуті через погодні умови одержав ім'я Перезимника. "Перезимник подасть надію: утеплить, а потім обмане - все морозом візьме".


31 СІЧНЯ - АФАНАСІЯ-ЛОМИНОСА Й КИРИЛА ЗИМОВОГО

На честь єпископів Олександрії Афанасія, що жив у IV ст., прославився ученням про зв'язок людини з Богом, за що одержав ім'я Великого. Він написав багато творів, у яких тлумачаться Євангеліє, Послання апостолів тощо. У день пам'яті цих святих часто бувають морози, тому в народі Афанасій здебільшого зветься Панасом-Ломиносом, а Кирило - Зимовим. "Прийшов Панас-ломиніс - бережи щоки й ніс". Морози цієї пори називаються Афанасіївськими (Панасовими). Існує повір'я, що тільки на Панасові морози можна вигнати відьом, тому що в ці дні вони літають на своє збіговисько і там втрачають пам'ять через надмірні розваги.



Прокоментувати статтю:

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...