Народний і церковний календар листопад

1 листопада День усіх святих

Католицькою церквою День усіх святих відзначається 1 листопада. Це свято має найвищий ранг - ранг торжества. Крім того, він входить до числа так званих «обов'язкових днів», коли всі віруючі неодмінно повинні відвідувати месу.

Спочатку свято всіх святих відзначалося 13 травня - на згадку про освячення папою Боніфацієм IV язичницького храму Пантеону в 609 або 610 році. Однак у VIII столітті папа Григорій III 1 листопада освятив одну з капел собору святого Петра на честь усіх святих і змінив дату свята. Сто років потому папа Григорій IV присвоїв 1 листопада статус спільного для всієї католицької церкви Дня всіх святих.

Вважається, що дата 1 листопада могла бути обрана тому, що в цей час кельти відзначали свято Самайн, яке було пов'язане, крім усього іншого, із шануванням мертвих. Першими почали відзначати пам'ять усіх святих 1 листопада англійські та ірландські християни, а потім цю дату вирішив перейняти і Рим. Язичницькі традиції Самайна знайшли своє відображення у святі Хелловін, що відмічається напередодні.

У ряді країн світу (від Америки до Африки) католицький День всіх святих є офіційним вихідним днем на загальнодержавному рівні або в тих регіонах країни, де переважає християнське населення.

4 листопада Казанський день, Казанська Божа мати.

Остаточна межа переходу від осені до зими, міцно сковується земля, а відтак морозцям дорогу вказує.
Якщо цього дня небо заплаче, то слідом за дощем прийде зима.
Якщо зранку дощить, то надвечір має піти сніг, ознака ранніх підсніжників.

5 листопада Якова. (Апостола Якова).

Якщо піде град або снігова крупа, то на Мотрону (22) наступить справжня зима.

8 листопада Дмитра, Змитра (Великомученика Дмитрія).Жіноче свято. Проте з Дмитром пов'язані завершальні обряди тваринників. З цього дня свійських тварин уже не вигонили на пасовиська. Господарі остаточно розраховувалися з пастухами, а останні врочисто святкували завершення сезону.

До Дмитра ще дозволялося засилати сватів, а після цього починалися запусти (заговини), а тому закінчувались і весілля. На цю подію народ створив чимало дотепних прикмет та прислів’їв про листопад.

До Дмитра дівка хитра, а після ще хитріша; ...а по Дмитрі, лавку витри; ...хоч кісся витри; ...хоч кахлі витри; ...хоч комин витри; ...хоч нею губи втри; ...хоч чобіт витри; ...а по Дмитрі хоч сім за цибулю. До Дмитра дівка хитра, а після Михайла (21) хоч за попихайла; ...хоч за шкандибайла; ...а після Дмитра сякий-такий аби був, щоби хліба роздобув; ...а по Дмитрі хоч за старця, аби не остаться; ...а по Дмитрі стріне собаку і питається: «Дядьку, ви не з сватами?»; ...а після Дмитра свиня йде, а вона питається: «Тітко, чи не бачили старостів?»; ...а стріне собаку, то каже: «Здоров, дядьку! Чи не в старости?»
Якщо на Дмитра день без снігу, то ще не буде зими.
Замерзла земля і дме холодний вітер — снігу не буде до Нового року.
Випав сніг — увесь листопад буде холодним і морозяним.
Якщо до Дмитра дощ, то на Введення (4.12) снігу буде по коліна.
Якщо відлига, то на теплу зиму і ранню весну; цей день зі снігом — весна пізня; холод і сніг — на пізню й холодну весну.

9 листопада. Нестора. (Мученика Нестора).

З часів Київської Русі у цей день вшановували пам’ять печерського святого, преподобного Нестора-літописця одного з найперших наших українських літописців, найдавнішого нашого історика.

10листопада. Параскеви-П'ятниці, Параски.

В цей день святкують лише жінки, не прядуть, не шиють, не золять і не розчісують волосся.

Якщо день сонячний, то чекай теплої зими, хмарно, то всередині грудня будуть сильні морози.
14 листопада Кузьми і Дем'яна.

День зустрічі зими (так звані курячі іменини). Адже за старим стилем це початок листопада. Кузьма і Дем'ян вважалися захисниками людей і тварин од укусів змій та інших гадів. Крім того, їм приписували покровительство ремесел, зосібна ковальства, які навчили селян землеробству. Найпишніше цей день відзначали ковалі, найпочесніші фахівці селянського співжиття; це підтверджує і той факт, що, за відсутності попа, згоду на шлюб міг дати коваль. Чесний і мудрий коваль посів належне місце в усній народній творчості. Він символізує охоронця хліборобської праці, винахідника плуга, що оплодотворив землю.

В одній з найдавніших, котрі дійшли до нас ще з дохристиянської доби, пісень мовиться: Благослови, Господи, Кузьма-Дем'ян, Ладо моє!

У давнину на Кузьму-Дем'яна справляли «осінніх дідів», ушановували покійників (таких відзнак, нагадаю, було чотири, на кожну пору року). Якщо розвезе дорогу, не жди морозів до початку грудня. Випаде сніг, на весняну повінь.

19 листопада Павла.

З святом Павла пов'язують льодостав, замерзання річок і озер. Йде сніг, чекай сніжну й добру для озимини зиму.

20 листопада Феодора.

Зима сідає на покуть. Феодор сидить і землю студить. З Феодора-Студита стає холодно й сердито. Якщо відлига, чекай морозів.

21 листопада Михайла.

Михайло неодмінно має сповістити про зиму, бо приїжджає на білому коні. На Закарпатті останню суботу перед Михайлом називають задушною. Жінки беруть до церкви по чотири калачі і відправляють службу по небіжчиках. Три калачі віддають попові і дякові, а один приносять додому і, розламавши, пригощають усіх членів родини. Після Михайла закінчувалися весілля. За цим днем завбачували і весну.

Якщо відлига, не жди санного шляху до Миколи (19.12).
На Михайла зима саньми приїхала.
Від Михайла зима морози кує.
Як Михайло закує, то Микола розкує.
Як Кузьма (17.08) з медом, то Михаль з ледом.
Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.
Якщо Михайло з дощем не услужить — добру й суху весну ворожить.
Якщо на Михайла ніч ясна, то буде зима сніжна й красна.

22 листопада Мотрони.

Вже має бути покритою снігом земля. Якщо на Мотрин день гусь вийде на лід, то ще буде плавати по воді.

27 листопада Пилипа, заговини, запусти на Пилипівку (Святого апостола Пилипа).

У цей вечір, напередодні пилипівського посту, готують смачну обрядову вечерю: борщ, локшину, пиріжки, вареники, смажать м'ясо, зокрема птицю. За звичаєм, до батьків приходять вечеряти дочки із зятями, котрі недавно побралися, а також запрошують кумів та одиноких сельчан. Залишки од вечері відносили бідним людям.

На заговини дівчата і хлопці організовували вечірку-складчину. На такі сходчини збиралися й сімейні родини. З цього дня жінки починали прясти кужіль на полотно.
Іній на Пилипа — буде овес, як липа.
Чи дуб, чи липа — нині святого Пилипа.
Іній — на врожай вівса, а дощ — на дорід пшениці.
Якщо хмарно або сніжно—травень буде негожий.

28 листопада Пилипівський піст, Пилипівка (Пилипівський піст).

Якщо в цей день лежить сніг, то долежиться до повені.
У Пилипівку день до обіду.
Яка ніч у Пилипівку, такий день у Петрівку.
Як хочеш лози, то в Пилипівку вози.

29 листопада Матвія, Симеона-Юди.

Остаточно замерзає земля.
На Симеона-Юди кінь боїться груди.
На Симеона горобці збираються в табунці.



Прокоментувати статтю:

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...