Як пересадити кімнатні рослини та квіти

Коли необхідна пересадка кімнатних рослин і квітів

Спочатку уточнімо, в яких випадках кімнатним рослинам обов'язково потрібна пересадка.
Основні ознаки необхідності пересадки рослин
- Якщо неозброєним оком видно, що горщик тісний.
- Якщо ґрунт дуже швидко пересихає і його доводиться часто поливати.
- Якщо, навпаки, ґрунт закисає і поверхні з'являється моховий наліт та стебла починають підгнивати.
- Якщо коріння проросли через отвір в дні горщика.

Усі ці ознаки служать сигналом для пересадки дуже багатьох рослин, але є і виключення. Для деяких кімнатних квітів щорічна пересадка не потрібна і навіть шкідлива.

Наприклад, всі рослини сімейства бромелієві (криптантус, ехмея, Гехт, бильбергия, гусманія та ін.) пересаджують тільки в разі крайньої потреби, через те, що у них дуже слабка коренева система і вони погано переносять пересадку та навіть можуть загинути. Бегонія і бальзамін добре цвітуть лише в тісному горщику. Як можна рідше і тільки у виняткових випадках турбують пеперомію, пальми, фікуси і всі орхідеї. У пальми, кринума, деяких папоротей вихід коренів назовні зовсім не означає, що їх необхідно терміново переселяти в інші місткості. А ось швидко розростаючі рослини (диффенбахія, фуксія, циперус та ін.) пересаджують щорічно. Щоб встановити, чи потребує пересадки рослина, її беруть в праву руку, лівою рукою прикривають землю, пропускаючи стовбур рослини між середнім і вказівним пальцями, перевертають горщик догори дном і злегка ударяють краєм об стіл (рис. 1).

Коли необхідна пересадка кімнатних рослин і квітів
Коли необхідна пересадка кімнатних рослин і квітів
Земляний кому з горщика зазвичай виймається легко. Якщо він густо обплетений корінням, які встигли утворити щільну масу, що нагадує повсть, то необхідна пересадка. Якщо ж до краю кома дісталися лише поодинокі коріння, то рослину треба повернути на колишнє місце - пересаджувати ще рано.


Що підготувати до пересадки кімнатних квітів, рослин

Перш ніж приступити до пересадки кімнатних рослин, необхідно підготувати все, що необхідно для цієї важливої операції: ґрунтову суміш, чисті горщики, биті черепки, воду, інструменти (ніж, совок і ін.).
Тепер потрібно подбати про знезараження горщиків. Нові на 1-2 години опускають у воду або в слабкий розчин марганцівки.

Якщо горщики були у вжитку, їх миють гарячою водою з щіткою, занурюють спочатку в слабкий розчин суперфосфату (це потрібно, щоб нейтралізувати залишки вапна в порах місткості), а потім у 2% ний розчин мідного купоросу (200 г на 10 л води) на 1-2 години. Кращі горщики для рослин - глиняні, обпалені, пористі, а глазуровані, пофарбовані масляною фарбою, порцелянові, металеві або скляні місткості абсолютно не годяться для вирощування в них рослин, їх можна використовувати тільки як кашпо.

В даний час з'явилися в продажу пластмасові контейнери різного розміру, але вони не пропускають повітря до коріння. Тому в них обов'язково роблять високий дренаж. На дно кладуть черепки випуклою стороною догори, щоб не заважати стоку води, і насипають дрібні биті черепки, гальку або керамзит. Товщина дренажу може бути від 0,5 см до 7 см. Чим слабкіше коренева система, тим більше шар дренажу.


Основні правила пересадки кімнатних рослин

За правилами пересадки кімнатних рослин, земляний ком розпушують, переглядають коріння, видаляючи весь дрібний мох, який утворився в кінці горщика, а також підгнилі або поламані (рис. 2, 3). Якщо коріння підгнилі дуже сильно, то їх відмивають в слабкому розчині марганцівки, потім обрізають і присипають зрізи товченим вугіллям. Підготовлений до пересадки ком з рослиною поміщають в новий горщик, в якому вже зроблений дренаж і насипано трохи землі, і дивимося збоку, на якій висоті знаходиться коренева шийка (місце переходу стебла в корінь) - вона повинна бути на 1-2 см нижче верхнього краю горщика.

Засипаючи рослину землею, треба стежити, щоб коренева шийка була заглиблена, якщо ж після поливу вона сильно оголиться, її злегка досипаємо землею (рис. 4)>. Пересадку потрібно проводити по можливості швидко. Висаджуючи великі деревні рослини (пальми, лігуструм і інші вічнозелені), землю як слід утрамбовують. Бегонії, епіфіллюми, навпаки, краще розвиваються в пухкій землі.

У красиво квітучих рослин дуже щільна посадка викликає раннє цвітіння, а пухка - буйний ріст. Кактуси, за винятком епіфіллюм, після пересадки не поливають протягом трьох днів. Іншим кімнатним квітам потрібен рясний полив. Наступний раз їх поливають лише через кілька днів, коли земля зверху підсохне. Після пересадки усі кімнатні рослини і квіти приблизно з тиждень притемняють, тому, що в цей хворобливий для них період прямі сонячні промені протипоказані.


Перевалка кімнатних квітів зберігаючи коріння

Деякі швидкорослі кімнатні квіти за рік змінюють місце проживання двічі, оскільки горщик їм стає тісний. В цьому випадку роблять перевалку: не руйнуючи кому і зберігаючи цілком коріння, рослину поміщають в більш простору місткість і засипають свіжу землю навколо кома. Пальми, наприклад, завжди тільки обережно перевалюють, не порушуючи кореневу систему.

Схожі новини по темі Домівка / Кімнатні квіти



Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар свят. Березень

Народний та церковний календар свят. Березень

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. Це...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Перший весняний місяць Березень, господар полів та лісів, котрий, як сказав поет, білим поясом...

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...