Гливи. Як виростити гливи на дачі

Вирощувати можна гриби гливи в житлових приміщеннях або на балконі. Навіть для експерименту краще використовувати льох, віддалений від житлового будинку. Приміщення для грибів ретельно дезінфікують, щоб позбутися від цвілі і патогенної мікрофлори - 1-2 рази потрібно побілити вапном, потім обприскати 4% розчином хлорного вапна.


Підготовка субстрату для вирощування глив

Для вирощування глив використовують субстрат з соломи злаків, качани кукурудзи, деревну тирсу (не хвойну). Субстрат бажано подрібнити до розмірів 3-8 см, пропастеризувати, тобто витримати в гарячій воді при + 70-80 ° С 5-8 годин або проварити 1,5-2 години. Після охолодження субстрату воду зливаємо. Для прискорення плодоутворення і збільшення врожаю в субстрат можна ввести до 10% висівок (від загальної маси), а також мінеральні добавки: 2% меленого вапняку, 2% гіпсу, 0,5% сечовини (карбаміду), 0,5% простого суперфосфату. В цьому випадку вологість субстрату повинна бути не менше 75%.


Вирощування гливи на сипучих субстратах

Посів міцелію. Для вирощування гливи використовують поліетиленові мішки розміром 40 × 60 см, 40 × 80 см, 50 × 100 см та ін. Посів міцелію можна провести двома способами:
1) В мішки вкладаємо субстрат шарами товщиною 10-15 см, і кожен шар пересипаємо міцелієм. Витрата міцелію становить 3-5% від ваги вологого субстрату. Мішки заповнюємо субстратом на 2/3 об'єму. При цьому, його не утрамбовуємо, а укладаємо щільною рівномірною масою, без утворення повітряних проміжків. Потім мішки зав'язуємо, лезом зробимо на них через кожні 10-15 см вертикальні прорізи довжиною 1-2 см;
2) мішки наповнюємо субстратом, потім ножем робимо в них вертикальні прорізи і додаємо в субстрат міцелій (приблизно 1 ч. Л. В кожний проріз). Прорізи на початку на тиждень заклеюємо скотчем.

Інкубаційний період глив триває 10-15 днів. На цей час мішок поміщаємо в підготовлене приміщення і підтримуємо температуру 18-22 ° С. Освітлення на даному етапі не потрібно. Необхідно стежити за температурою субстрату, не можна допускати, щоб вона перевищила 30 ° С, тому, що це може привести до загибелі грибниці. Якщо все було зроблено правильно, через 3-4 дні після посіву міцелію можна побачити зростаючу білу грибницю, яка через 10-15 днів перетворить субстрат в однорідну масу з характерним грибним запахом.


Період плодоношення глив

Після закінчення періоду інкубації в приміщенні з грибними мішками необхідно знизити температуру повітря до 10-15 ° С, забезпечити 8-10-годинне освітлення лампами денного світла, підвищити вологість повітря до 90-95% і до 4 разів на добу провітрювати приміщення. За оптимальних умов через 10-15 днів з прорізів з'являться зачатки плодових тіл. Капелюшки грибів ростуть досить швидко, і при досягненні потрібних розмірів гриби збирають, викручуючи з субстрату. Після першої хвилі плодоношення через 2-3 тижні настає друга хвиля. Всього може бути до 4 хвиль плодоношення, але перша і друга найбільш урожайні. Грибні блоки, що перестали плодоносити, можна укласти в компостну купу або використовувати при закладці теплих грядок.


Гливи на деревних цурках

Для любителів тихого полювання набагато цікавіше буде виростити гливу на пнях і деревних цурках. Як субстрат потрібно використовувати тільки поліна листяних порід - черемхи, яблуні, клена, акації, граба, вільхи, липи, клена та ін. Деревина повинна бути здоровою, не зараженою пліснявою і грибками. Дерев'яні колоди розрізають на цурки завдовжки 30-40 см діаметром не менше 15 см. Пересохлі цурки вимочують протягом декількох діб в бочці з чистою водою. Свіжозрубану деревину вимочувати не обов'язково, В підготовлених пеньках зверху, на відстані 2-3 см від краю, просвердлюють дірочки діаметром 1,5-2 см (чим ширше, тим легше засипати міцелій) і глибиною 10-15 см. У боковинах пенька можна просвердлити додаткові дірки.

Наступний етап робіт - посів міцелію. Для цього можна використовувати як міцелій на дерев'яних паличках, так і зерновий. Міцелій кладуть в кожен отвір і закривають ватою, змоченою у чистій воді, або замазують глиною.

Якщо температура повітря на вулиці менш як +10 ° С, то дерев'яні чурки обертають плівкою (для уникнення втрати вологи). При такій температурі міцелій проростає протягом 3-4-х місяців і виходить назовні у вигляді білого, ватообразного нальоту.

Коли температура повітря на вулиці стає вище +10 градусів, чурки виносять на вулицю і на 2/3 вкопують у землю. Для вирощування глив вибирають вологі, провітрювані, затінені місця: біля будинку, паркану, під кущами або деревами. Обов'язковою умовою при вирощуванні гливи «під відкритим небом» є регулярне зволоження ґрунту навколо пнів.

Грибниця добре зимує (на зиму посадки вкривають ялиновим гіллям, мішковиною, гілками) і плодоношення триває кілька років, поки деревна чурка не перетвориться на труху.

Кількість сезонів плодоношення гливи на пнях залежить від того, яка порода дерева використовується як субстрат і якого розміру самі чурки. Чим твердіше деревина і чим більший розмір дерев'яної заготовки, тим більше сезонів будуть плодоносити гриби.

Гриби починають плодоносити, коли грибниця повністю освоїть живильне середовище - не раніше, ніж через 3-6 місяців після перенесення чурок в сад. Збирають зрілі гриби за допомогою ножа, зрізуючи під саму ніжку весь пучок.


Приготування гливи

Приготування глив - легке заняття. Найпростіший спосіб - жарка. Для цього гриби треба помити, порізати великими шматками і обсмажити в олії 7-10 хвилин, додати цибулю і сіль. Дуже важливо гриби не пережарити, інакше вони сильно втратять в смаку. Підсмажені або відварені гливи можуть стати відмінною начинкою для піци, пирога з грибами, пиріжків або млинчиків.

Схожі новини по темі Домівка / Сад і город



Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар свят. Березень

Народний та церковний календар свят. Березень

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. Це...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Перший весняний місяць Березень, господар полів та лісів, котрий, як сказав поет, білим поясом...

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...