Як виростити шикарні хризантеми

Хризантеми в горщиках чи посадженні у відкритий ґрунт кущові хризантеми прикрашають наш будинок чи сад яскравими барвами з кінця липня аж до пізньої осені, коли всі інші квіти давно відцвіли.

Хризантеми в горщиках

Хризантеми в горщиках, як кімнатні квіти, в ідеалі потрібно утримувати на вікнах західної або східної спрямованості. Південні вікна для них занадто спекотні, прямі сонячні промені провокують швидке відцвітання. На північних вікнах бутони можуть взагалі не розкритися. Як варіант, хризантему в домашніх умовах можна виставити на провітрюваний прохолодний балкон з гарним освітленням.

Вирощування хризантем на балконі

Найкраще місце для хризантеми в горщику - відкритий балкон західної або східної спрямованості. Хризантема - рослина короткого світлового дня. Цвітіння починається тоді, коли світловий день скорочується до 8-10 годин. А це трапляється восени. Тоді ж з'являється необхідна для розпускання квітів хризантем прохолода. Схожі умови можуть виникнути і ранньою весною, в березні-квітні. Якщо в цей час ви виставите домашню хризантему на прохолодний балкон, то можливо повторне весняне цвітіння. Деякі квітникарі-аматори провокують цвітіння своїх хризантем тим, що штучно зменшують світловий день. Для цього, після закінчення 8-10 необхідних годин, хризантему закривають непроникним ковпаком, наприклад з картону.

Оптимальні температури для вирощування хризантем в горщику: влітку - 20-23 °, восени - 15-18 °, взимку - 3-8 °. Ці температури ідеальні. При їх дотриманні хризантема набирає велику кількість бутонів і довго цвіте. Втім, нічого страшного не трапиться, якщо відійти від рекомендованих параметрів. Хризантема в горщику нормально переживе спекотне літо, якщо ви поставите її в провітрюване, затінене від полуденних променів, місце. Непогано перенесе вона і короткочасні заморозки до -3 °.

Посадка хризантеми у відкритий грунт

Хризантеми садять і пересаджують як навесні так і восени. Навесні проводять посадку тоді, коли мине загроза нічних заморозків. Восени не пізніш як за 2-3 тижні до настання стійких морозів. У кожну посадочну ямку вносять пів відра перегною або компосту, або біогумусу.

При посадці саджанці не поглиблюють. Після посадки хризантеми обов'язково потрібно полити. Мінімальна схема посадки 30 × 30. Інакше кущі не будуть пишними та будуть занадто високими. Протягом літнього сезону до моменту цвітіння не забуваємо про підживлення, кожні два тижні поливаємо комплексним добривом.

Формування хризантем (прищипування)

Крупноквіткові хризантеми вирощують в один або в три стебла з однією квіткою на кожному з них. Для сортів хризантем з великими квітами дуже важливо вчасно робити прищіпування. Як тільки молода хризантема випустить 8-й лист, прищипують верхівку. Тоді рослина випустить кілька нових пагонів. З них залишають 2-3 найсильніших пагона, а решту потрібно видалити. Додатковий спосіб розмноження хризантем, це видалені зайві живці хризантем можна укоренити живцюванням. Крупноквіткові хризантеми пасинкують, видаляючи бічні пагони, що періодично з'являються, інакше квіти будуть дрібними.

Як зимують хризантеми

У регіонах з морозними зимами садівникам доводиться докладати певних зусиль для збереження хризантем протягом холодної пори року. На їх сприятливу зимівлю впливає ряд факторів, до яких відносяться як природні умови на садовій ділянці, так і якість догляду протягом вегетаційного періоду.

Підготовку хризантем до зими починають в кінці серпня - вересні. В цей час їх необхідно підживити фосфорно-калійними добривами, що підвищують морозостійкість рослин.

Краще зимують здорові екземпляри хризантем, тому рекомендується регулярно оглядати кущі на наявність захворювань і вчасно вживати необхідних заходів щодо захисту.

Різні види хризантем мають різну зимостійкість. З урахуванням цього показника, їх або залишають зимувати у відкритому грунті, або прибирають в прохолодне приміщення, наприклад до льоху. Незалежно від обраного місця зимівлі, восени кущі обрізають, залишаючи пеньки висотою близько 10 см. Робити це потрібно з настанням стійких холодів, орієнтуючись на кліматичні особливості конкретної місцевості.

Хризантеми, які зимують у відкритому ґрунті, ретельно підгортають з усіх боків. Важливо, щоб навколо кущів не було ямок, в яких може накопичуватися і застоюватися вода, викликаючи вимокання рослин. Подальші дії залежать від особливостей клімату тієї місцевості, де проводиться підготовка хризантем до зими. Під снігом багато сортів хризантем успішно зимують і без укриття. Але, якщо для регіону характерні сильні морози без снігу, особливо при чергуванні з частими відлигами, рослини потребують додаткового захисту. Однак і укриття не завжди сприятливо позначається на зимівлі хризантем, оскільки в умовах теплих і вологих зим вони нерідко випрівають. Тому, готуючи хризантеми до зими, потрібно ретельно враховувати всі погодні чинники і біологічні особливості кожного сорту ..

Схожі новини по темі Садові квіти / Кімнатні квіти



Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар свят. Березень

Народний та церковний календар свят. Березень

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. Це...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Перший весняний місяць Березень, господар полів та лісів, котрий, як сказав поет, білим поясом...

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...