Орхідея. Догляд, вирощування, пересадка

Орхідея. Догляд, вирощування, пересадка

Орхідея, одна з чудових кімнатних квітів, яка, прикрасить Ваш будинок і додасть в домашню обстановку приємного затишку. Цю квітку можна віднести до досить-таки вимогливих у догляді. Перше питання, яке варто вирішити – чи пересаджувати орхідею після покупки? Багато господинь відразу після того, як принесуть цю чудову квітку додому, починають міняти їй горщик. І це з самого початку не правильно.

Своєчасно пересадити орхідею дуже важливо, але чи потрібно це робити відразу після покупки? У більшості випадків кімнатні квіти в магазині продаються в не дуже привабливих горщиках і бажання змінити його якомога швидше зрозуміле. Але чи варто заради красивого горщика ризикувати квіткою? Адже пересадка в невідповідний час може завдати серйозної шкоди, а іноді навіть і привести до її загибелі.

Найкращий час для пересадки орхідеї - початок весни. Саме в цей час у орхідеї закінчується цвітіння і починається період вегетації. Варто розібратися, в яких випадках потрібно здійснювати пересадку. Головною причиною пересадки можна вважати той випадок, коли рослині стає тісно в попередньому горщику і коріння починають вилазити. Дуже важливо не пропустити цей момент, інакше прирослі коріння буде набагато складніше відокремлювати і це може привести до травмування орхідеї. Також зауважте, що ця кімнатна квітка любить простір, намагайтесь не ставити близько до неї інші рослини. Якщо Ваша улюблениця добре себе почуває і в старому горщику, то все одно приблизно раз на рік необхідно оновлювати субстрат, так як з часом він втрачає свої корисні властивості, сильно засмічується через водопровідну воду і замість користі може почати наносити навіть шкоду рослині. Ще одним важливим показником для зміни горщика для орхідеї можуть стати різні комахи (черви, кліщі, багатоніжки і т.п.).

Якщо Ви стали помічати, що листя орхідеї втратили свою пружність, стали млявими, то це вірна ознака надлишку вологи і загнивання коренів. В цьому випадку пересадка теж буде не зайвою.


Загальні правила пересадки орхідеї

З'ясувавши основні причини, через які потрібна пересадка орхідеї, тепер більш докладно розглянемо правила і способи пересадки. Найкраще здійснювати пересадку в весняний період. Це час початку росту нових листочків. Початок росту нового листя визначити дуже просто: в середині розетки рослини з'являється новий листочок. Грунт для епіфітів складається з суміші кори, натуральних волокон, вугілля, моху, гранульованої глини, пробки, крупного піску з додаванням перліту або вермикуліту. Як горщиків для орхідей-епіфітів підійдуть кошика, сітки, дротяні кашпо і інші контейнери, здатні затримати субстрат усередині. Загальні правила для наземних орхідей - субстрат з вище перелічених елементів, добре подрібнений, з додаванням невеликої кількості сухого листя і садової землі. Такий склад краще зберігає вологу і корисні речовини між поливами. Контейнер для земних орхідей краще використовувати самий звичайний пластиковий, прозорий, з безліччю отворів для зливу води (щоб приховати дешевий пластиковий горщик, тримайте орхідею в красивому кашпо).


Початківцям колекціонерам рекомендується купувати готові ґрунтові суміші для орхідей в садових центрах або розплідниках. На пакеті може бути написано, наприклад, "для фаленопсис" (підійде і для інших епіфітів) або "для Цимбідіум" (підійде і для інших земних орхідей). Маючи невеликий досвід змісту орхідей, можна спробувати зробити грунт для наземних орхідей, використовуючи субстрат для епіфітів з додаванням сухого моху (для затримання вологи) і садової землі. Якщо Ви пропустили весняну пересадку, то краще за все, якщо немає термінових показань до пересадки, дочекатися наступної весни. У літній період орхідея відчуває себе дуже незатишно в жарку пору, і тривожити її ще й пересадкою настійно не рекомендується, так як це принесе більше шкоди, ніж користі. З середини осені і до кінця зими орхідея знаходиться в стані спокою і тривожити її також не бажано.

Не рекомендується пересаджувати орхідею в період її активного цвітіння, це може згубно позначитися на квітах. Але якщо Ви помітили, що листя не здорові, мляві і один за одним опадають, то краще все-таки здійснити пересадку. Не варто істотно збільшувати розміри горщика при пересадці. Прийнято вважати, що орхідея любить тісний простір. Це можна пояснити наступними причинами: по-перше, якщо в горщику багато землі, то корінню буде складно рости, при цьому земля буде погано просихати, що може привести до загнивання коренів. Також ускладнюється надходження повітря. А по-друге, у великих горщиках орхідеї менш охоче цвітуть і більше розростаються новими листям. Ідеально для рослини середнього розміру підходить горщик з діаметром 12 см. Якщо Ваше рослина дуже сильно розрослася, то можна вибрати горщик діаметром 15 см, але не більше.

Підготовка до пересадки орхідеї повинна початися заздалегідь. За 4-5 днів припиніть полив і дайте ґрунтові добре просохнути. Після пересадки орхідею теж не варто поливати близько тижня. Квітка не любить надмірної вологи і легше вона перенесе саме незначну посуху. А також бажано прибрати квітку в більш темне місце, де немає прямих сонячних променів.

Не забувайте на дно горщика класти дренаж, завдяки цьому Ви уникнете загнивання коренів, а дихати рослині буде легше. У ролі дренажу можна використовувати керамзит, агроперліт, а в деяких випадках навіть пінопласт. Час від часу землю необхідно розпушувати, щоб до коріння надходило повітря.
Поливати варто в міру висихання верхнього шару ґрунту. Також орхідея любить обприскування листочків.
Орхідея дуже любить тепло і температура не повинна опускатися нижче 13 градусів. На цвітіння добре впливає перепад денної і нічної температур. Буде правильним з теплого місця, де вона знаходиться в день, на ніч переносити вазони в більш прохолодне.

Якщо Ви будете дотримуватися всіх правил, то Ваша улюблена орхідея почне радувати Вас прекрасним цвітінням вже в перший рік після пересадки. І головне, завжди пам'ятайте про правильний догляд за рослиною, регулярно підживляйте її добривами і правильно поливайте.

Схожі новини по темі Домівка / Кімнатні квіти



Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар свят. Березень

Народний та церковний календар свят. Березень

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. Це...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Перший весняний місяць Березень, господар полів та лісів, котрий, як сказав поет, білим поясом...

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...