Тля. Як боротися з тлею.

Чорна тля - одна з найбільш злісних садових шкідників. Навесні попелиці поселяються на молодих пагонах рослин або з нижньої сторони листків. Попелиці висмоктують соки зі свіжої зелені рослин, висушуючи і в підсумку знищуючи молоду поросль. На додаток до цього, попелиці є переносниками вірусних інфекцій, що викликають плями на листі рослин. Галли послаблюють рослини і можуть призвести до їх загибелі.

Восени попелиці відкладають чергову партію яєць, яка зимує на рослинах. Навесні, коли теплішає і рослини рушають у ріст, тля починає посилено розмножуватися, харчуючись соками молодої зелені. Активність попелиць наростає до літа, її пік припадає на червень. Коли рослина-господар вже занадто сильно уражена, а молодим поколінням попелиці вже не вистачає їжі, починає народжуватися потомство з крилами, яке перелітає на наступну рослину.

Висмоктуючи сік з молодої зелені, попелиці виділяють солодку речовину - падь, яке приваблює інших комах. Ось чому часто поряд з попелиця можна побачити натовпи мурах, що харчуються солодкими виділеннями попелиці. Мурашки не поїдають тлю, як думає багато хто, а навпаки охороняють її і навіть переносять з рослини на рослину.
Симбіоз мурах і попелиці, як і природна регуляція безкрилих і крилатих поколінь попелиць - результат довгої еволюції і прояв безмежної мудрості природи. Однак садівники навряд чи здатні це оцінити в той момент, коли бачать потворні, суцільно покриті чорними попелицями молоді пагони рослин, в які вкладено стільки сил і праці.


Як розпізнати ураження попелицею?


На молодих пагонах або бутонах рослини неозброєним оком видно скупчення чорної, зеленої або коричневої тлі. Ще більше комах збирається з нижньої сторони листків. Білуваті "недоноски" серед скупчення комах - скинута стара шкіра попелиць. Уражені листя і бутони покриті липкою рідиною - паддю, яку виділяє тля. Уражені листки скручуються вниз, виглядають недорозвиненими і в підсумку засихають. Бутони не розкриваються, плоди не розвиваються.
Як боротися з тлею?

Боротися з попелицею можна механічними, біологічними, технологічними і хімічними методами та засобами.


Механічні методи боротьби з попелицею

Де можливо, видаляйте тлю руками або змивайте сильним струменем води з-під шланга.


Біологічні методи знищення тлі

"Запросіть" в свій сад природних хижаків, що харчуються попелицями, - комах і дрібних птахів. Тлю поїдають дорослі особини і личинки божої корівки, мухи- дзюрчалки, златоглазки, а також кілька видів ос. Щоб природним чином привернути зазначених комах, а також птахів у свій сад, садіть запашні пряні трави, кропиву і сидерати. Хоча, будемо реалістичні, часто природно присутніх навіть у самому органічному саду корисних комах не достатньо, щоб знищити скупчення попелиці.


Птахи, що знищують тлю

Попелиць знищують і деякі невеликі птахи: синиці, вівчарик , корольки, кропив'яники, коноплянки і горобці. Всі вони згодовують шкідливих комах своїм пташенятам. Після такого полювання птахам доводиться витирати дзьоб об листя або траву, щоб відчистити його від солодкої липкою паді.

Висаджуйте рослини, привабливі для попелиці, далеко від тих культур, які ви хочете захистити від цих шкідників. Попелиця особливо любить настурції, космею, снодійний мак, рожу, бульбові бегонії. Калина і липа - улюблені дерева попелиці. Ніколи не висаджуйте схильні атакам попелиці цінні культури по сусідству з цими деревами.


Технології органічного садівництва

Деякі рослини відштовхують тлю. Серед них традиційні цибуля і часник, а також ромашка далматська (Pyrethrum cinerariifolium, Tanacetum cinerariifolium). В останньої у великій кількості містяться піретрини. Висаджуйте їх по сусідству з рослинами, схильними до атак попелиці. Не переборщуйте з азотними добривами, адже саме свіжа молода зелень привертає тлю.


Хімічні засоби проти попелиці
Домашні препарати для боротьби з попелицею

До найпопулярніших рецептів проти попелиці входить мило (зручніше використовувати рідке мило для посуду) і рослинне масло. В'язка консистенція мила і масла обволікає тіла комах і перешкоджає диханню (попелиці дихають через шкіру). Приготуйте препарати за рецептами, наведеними нижче, і обприскуйте уражені тлею частини рослини вечорами (коли комахи-запилювачі вже вирушили на спокій) раз на кілька днів, поки шкідники не загинуть. Майте на увазі, що цей препарат знищує як шкідливих, так і корисних комах.


Рідке мило і вода
Розведіть мило в пляшці з розпилювачем, можете додати олію.
2 склянки води
2 чайні ложки рідкого мила
1 стакан дешевого рослинного масла (не обов'язково)
Настій нарізаного листя помідорів

Цей настій досить м'який і вважається дієвим. Замочите подрібнене листя помідорів на ніч або довше у воді. Процідіть і перелийте в пляшку для обприскування. Додайте в пляшку води, якщо потрібно більше препарату. Обприскуйте уражені рослини, не забуваючи про нижню сторону листя.


2 склянки нарізаних ножицями листя помідорів (зручно використовувати ті, що обстрижені з нижньої частини стебла плетистих томатів до квітучої кисті)
2 склянки води
Настій часнику
3-5 зубчиків часнику, пропущених через прес
2 ч.л. дешевого рослинного масла
1/2 л води
1 ч.л. рідкого мила

Настоюйте подрібнений часник у воді протягом доби або довше, додайте воду і мило. Зберігайте готовий препарат в щільно закритій ємності. Для застосування розведіть пару столових ложок препарату з водою в пляшці-спреї і обприскуйте уражені тлею рослини.

Схожі новини по темі Домівка / Сад і город



Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар свят. Березень

Народний та церковний календар свят. Березень

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. Це...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Перший весняний місяць Березень, господар полів та лісів, котрий, як сказав поет, білим поясом...

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...