Фітофтора. Надійний спосіб боротьби

Профілактика фітофторозу

Причини виникнення фітофторозу:

Сама перша причина виникнення фітофторозу, це близьке сусідство томатів з картоплею. Томати і картопля відносяться до сімейства пасльонових, тому хвороби у них одинакові. Якщо фітофтора з'явилася на картопляному бадиллі, то через пару тижнів окупує і томати. Тому будьте уважні: помітили щось недобре - тут же вживайте заходів. Не саджайте томати також поблизу баклажанів і фізалісу.

Засміченість посадок, а звідси - погане провітрювання рослин.

Різкі перепади нічних і денних температур.

При сприятливих умовах патогенний гриб стрімко розмножується. При температурі нижче +10 градусів і вище +30 хвороба практично не розвивається. Тому, якщо томати ростуть у теплиці, періодично влаштовуйте їм парилку. У сонячний день закрийте всі вікна і двері і протримаєте так кілька годин, а потім гарненько провітріть.

Сприяє розвитку фітофтори і підвищена вологість, тому поливайте томати тільки (!) під корінь. Не розводьте гниль і вогкість, вони може спровокувати спалах фітофтори і надлишок азоту.

Самий же надійний спосіб позбутися від фітофтори - посадити нові ультра скоростиглі сорти та гібриди, що дають перший урожай вже наприкінці червня. Уникають від епідемії фітофтори і скоростиглі томати, у яких від сходів до плодоношення проходить 85-90 днів.


Профілактика фітофторозу

Після того, як фітофтора вже поставила свої мітки на рослині, змінити ситуацію дуже складно. Найкраще, звичайно, не забувати про профілактику. Після цвітіння обробити томати акробатом (40 г на 10 л води) або метаксілом (80 г на 10 л води). Надалі досить буде обробляти кущі одним із фунгіцидів (розрахунок даний на 10 л води): Пінкацеб або трайдекс - 16 г, Медекс - 100 мл, Дітан м-45 - 12-16 г, Ридоміл - 25 г. На 10 м2 має бути витрачено не менше 0,5 л робочого розчину. Хімпрофілактіку найкраще проводити ввечері і в безвітряну погоду.

Якщо літо сире, томати обробляють 4-5 разів за сезон з інтервалом 7-10 днів. Останнє обприскування - за 20 днів до збирання врожаю.

Хороші результати дає і обробка рослин регуляторами росту. Вони підвищують імунітет і стійкість до хвороб томатів. Це можуть бути Оксігумат - 10 мл на 1 л води, Екос - 1 мл на 3 л води.


Якщо з'явилася фітофтора

Якщо під рукою нічого немає, а томати чорніють, скористайтеся перевіреною десятиліттями бордоською рідиною, обприскуйте щотижня.

Дуже ефективною проти фітофтори є обробка томатів свіжоприготовленим часниковим настоєм. За сезон можна обприскувати до п'яти разів з інтервалом 15-18 днів. 1,5 склянки протертого часнику, 1,5 г марганцівки і 2 ст. л. натертого господарського мила розчиніть в 10 л води, розмішайте, процідіть і обробіть кущі, витрачаючи на кожен м2 по 100-150 г суміші.

Слідкуйте за погодою. Як тільки стовпчик термометра почне вночі зависати на позначці +10 ° С, томати на кущах залишати небажано. Краще зняти недозрілими, тоді шансів врятувати і зберегти їх буде набагато більше. А щоб зняті начебто здорові помідори не почорніли, відразу після збирання опустіть їх на 1,5-2 хвилини в гарячу (до 60 градусів) воду. Шкірочка при цьому зморщиться, стане некрасивою, але плоди дозріють і будуть мати звичайний смак.


Бадилля - у вогонь

Спори фітофторозу (та й інших грибних захворювань) можуть зберігатися в ґрунті і на рослинних рештках десятиліттями, очікуючи сприятливих умов. Тому восени після збирання врожаю помідорів бадилля зберіть і спаліть (в компостній ямі їй не місце), а грядку глибоко перекопайте. І не варто з року в рік вирощувати помідори на одному і тому ж місці.

Помічено, що високорослі томати хворіють фітофторозом значно менше, ніж низькорослі. Не так схильні недузі і кущі, висаджені в парниках, теплицях, де не буває різких добових коливань температури.

Схожі новини по темі Домівка / Сад і город



Прокоментувати статтю:

Народний календар

Народний та церковний календар свят. Березень

Народний та церковний календар свят. Березень

Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року. Це...

Традиції, прикмети, прислів’я

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Українські традиції, прикмети, прислів’я. Березень

Перший весняний місяць Березень, господар полів та лісів, котрий, як сказав поет, білим поясом...

Посівний календар

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний календар на березень 2024

Місячний посівний посадковий календар садовода огородника, таблиця на березень місяць 2024 року по...